Miercuri,
23.06.2021
Cer Senin
Acum
24°C

Grevă în Primăria Sibiu

Grevă în Primăria Sibiu

Angajații Primăriei Sibiu au făcut grevă în această dimineață, tip de o oră. Până la ora 09:00 toate ghișeele primăriei au fost închise.

Sibienii care au venit să achite taxe și impozite au avut de așteptat, însă cei mai mulți nu au părut deranjați și au spus că sunt de acord cu funcționarii.

”Facem această grevă pentru că Guvernul nu a reușit să rezolve problema tichetelor de masă și a tichetelor de vacanță pentru funcționarii din administrația publică locală”, a declarat Adrian Hanea, lider sindical.

IMG-20160705-WA0001_1467700645425

În Primăria Sibiu cel mai mic salariu este de 1200 de lei brut. Printre cei care încasează aceste salarii mici se numără și oameni cu studii superioare.

Dacă problemele nu vor fi soluționate, săptămâna viitoare va avea loc o grevă de o zi. Situația este valabilă pentru toate administrațiile locale din țară.

Comentarii

13 comentarii

GB

Acum 4 ani

La munca ba lesinatilor
Raspunde

nik

Acum 4 ani

Putorii dreacului
Raspunde

nik

Acum 4 ani

Si jegurile de la urbanism au facut greva? Spagarii dreacu
Raspunde

lol

Acum 4 ani

lasati baaa ca o sa vina psd-ul sa va dea! doar sa ii votati la toamna trebuie ;)
Raspunde

Olingpia Gafosdea

Acum 4 ani

Io zac, -zac nu dau ca paru'- daca nu li sa da, apoi batar sa li sa iaie !
Raspunde

K.Samuel

Acum 4 ani

Evident ca trebuie salarii mai mari in Primarie, dar banii trebuie sa provina in primul rand din folosirea eficienta a fortei de munca, prin proceduri eficiente si informatizare. Cu mai putini angajati, se vor putea plati salarii mai mari, fara suplimentarea bugetelor.
Raspunde

Clitoniu

Acum 4 ani

Pe cand locuri speciale pentru gratar in orash? Ne aude si pe noi cineva platitori de taxe?
Raspunde

ovi

Acum 4 ani

Da ca si meritati salarii marite cu 25%, intai munciti 8 ore pe zi nu cu pauze si fete acre si vinerea la 12 nu mai e nimeni in primarie si dupa aceea sa cereti salarii. Cei care lucreaza la privat 12 ore pe zi si iau minim pe economie ce sa mai zica?
Raspunde

Ana

Acum 4 ani

Dupa ce au stimatele de la ghiseu o atitudine obraznica, dupa ce se misca cu o greutate fantastica, sunt ticsite birourile de personal total ineficient, mai vor mariri? Am ajuns sa-mi fie frica sa am nevoie de vreun act de la primarie, umblatura si atitudine foarte urata, scoti cate-o informatie cu chiu cu vai, nu stiu de ce sunt atat de plictisite si obraznice doamnele de la ghiseu, fiind prima data intr- anumita situatie sau ai nevoie de cine stie ce act, ar fi normal sa iti raspunda mai frumos sau macar sa iti raspunda. Si unde mai pui ca ele sunt doar cele care se vad, in birouri parca vad ca e distractie mare, cafele, barfa si coafuri cat mai la moda. Ies imbracate suuper elegant, din cele 1200? Ma indoiesc. Si as intreba: daca sunt atat de nemultumiti de ce nu pleaca la privat? Sa munceasca pt salariile pe care le vor. Dar e an electoral, trebuiau sa profite...
Raspunde

e-manuela

Acum 4 ani

Total de acord cu tine draga Ana, mai ales intr-o privința. Da' auzi draga, tu la ce hair stylist "te faci" ?
Raspunde

dancp

Acum 4 ani

grerva ha ha ha tanti fodor,liberalule razvan pup!!!!!!!!!!!!!!!!! program nou la primarie bitte schnell luni-vineri de la 10,30 la 11,30(dupa 10,45 nu se mai servesc cetatenii) la nasteri casatorii,totul pe mail la decese-direct la cimitir plus simb,duminica nu se lucreaza,la fel toate sarbatorile liber 3 sapt de craciun.3 de paste,3 de sf gheorghe-sau altii-,3 de sfinta astrid,si 3 sapt de sf ravan de pup...ce poate pupa
Raspunde

Jessey

Acum 4 ani

Plata este direct proportionala cu munca depusa si in cazul de fata este mai mult decat merita anumiti functionari. Se plang de salariul brut, dar nu spun nimic de sporurile care practic le dubleaza si nu se plang deloc de programul de lucru. Daca sunt atat de nemultimiti de ce nu incearca sa caute de lucru in privat? De ce nu se gaseste niciodata un post liber pentru concurs cinstit? Aceeasi poveste la functionari (indiferent de institutie) si profesori....nu sunt capabili decat sa isi planga de mila
Raspunde

Fraierul

Acum 4 ani

Pe asa salarii mici sta prostu sau hotu. Acum cand in Sibiu somajul real este 0, de ce nu pleaca sa lucre in privat unde salarile cresc bine de tot.
Raspunde