Joi,
08.12.2022
Ceata
Acum
2°C

Accident pe Transfăgărăşan: o autorulotă s-a răsturnat | Actualizare

Accident pe Transfăgărăşan: o autorulotă s-a răsturnat | Actualizare

Mai multe autospeciale ISU au plecat spre Transfăgărăşan, în urma unui apel pe 112 care anunţă un accident petrecut pe DN7C.

Actualizare 18:20. Accidentul a avut loc la aproximativ 12 km de intersecția DN7C cu DN1, adică după primele curbe mai strânse ale drumului. Potrivit informațiilor IPJ Sibiu, accidentul a avut drept cauză neadaptarea vitezei în curbă. Cele două victime care au rămas conștiente în urma impactului alcătuiesc un cuplu de cetățeni străini și au peste 60 de ani fiecare.

ACTUALIZARE ora 18 - Din primele informaţii, o rulotă a intrat într-un parapet de pe marginea drumului. Accidentul ar fi avut loc câţiva kilometri mai jos de Bâlea Lac. Două persoane sunt rănite, susţin surse din cadrul echipajelor de intervenţie. Una dintre ele este încarcerată, însă conştientă.

Știre inițială. Din primele informaţii, sunt patru victime care au nevoie de asistenţă medicală. Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă a trimis la faţa locului autospeciala de victime multiple, descarcerarea şi ambulanţe SMURD.

La mai bine de un sfert de oră de la apelul de urgenţă, Poliţia încă nu a confirmat producerea accidentului.

foto INFO TRAFIC Sibiu

 

 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

8 comentarii

Am revenit

Acum 6 ani

Stirea ca au intrat intr-un parapete nu se confirma. La locul accidentului nu era nici un parapete ci numai niste parapeti.
Raspunde

Adi

Acum 6 ani

Limba romana!!! Parapete este pluralul de la parapet!!!!!!!!
Raspunde

...

Acum 6 ani

Este ca pluralul de la "juvete".
Raspunde

oli

Acum 6 ani

sa se mai plimbe cat mai pot ca ue se duce in cap si salut pensiuta
Raspunde

ArdeiUmplut

Acum 6 ani

Cred ca noua generatie de gazetari angajata pentru o masa si un rachiu pe zi, de fomistii de la TS sunt de fapt ONG-isti sub acoperire. Cultura ioc, exprimare de lemn. TransFagarasanul incepe la primele curbe mai stranse ale drumului dupa capul lor.
Raspunde

al.constant

Acum 6 ani

Dacă accidentul a avut loc la 12km de intersecția DN7C cu DN1 locul este undeva sub Balea Cascadă - până acolo (Cascadă) avem 21 km. Deci la ceva mai jos (aval) de km.130, sub cota de 1234m. Până la Bâlea Lac sunt 34 km, în total (din DN1). Documentarea asta vă termină probitatea profesională.
Raspunde

Turnul Sfatului

Acum 6 ani

Mulțumim pentru observație, însă trebuie să știți că, în orice redacție, știrile de eveniment sunt redactate rapid, sub rezerva "din primele informații". Acestea sunt date venite "la prima mână", înainte chiar ca autoritățile și/sau echipajele de salvare să ajungă la fața locului. De regulă, se preiau informații de pe apelul la 112 sau din partea martorilor (aceste surse sunt, de multe ori, sub imperiul primului șoc). În cazul accidentelor, considerăm că este bine ca ele să fie furnizate chiar dacă este posibil să nu fie conforme în totalitate, pentru că ceilalți participanți la trafic pot afla astfel despre rutele blocate, în cel mai scurt timp.
Raspunde