Marţi,
04.10.2022
Ploi Scurte
Acum
8°C

Nicușor Dan la Sibiu: Cioloș e o alternativă pe care o luăm în calcul

Nicușor Dan la Sibiu: Cioloș e o alternativă pe care o luăm în calcul

Președintele USR, Nicușor Dan, a declarat astăzi la Sibiu că partidul ia în calcul numirea lui Dacian Cioloș în funcția de premier și după alegerile parlamentare de la sfârșitul anului. ”Noi n-am avut nici un dialog cu Cioloș. Consider că guvernul, echipa de tehnocrați pe care domnul Cioloș a adus-o alături de el, eu cred că alături de USR, sunt cele două nuclee care merg în direcția de reformă pe care societatea o dorește. Noi am colaborat cu câțiva miniștri pe subiecte punctuale, pe care le-am avut în vedere în activitatea noastră în consiliile locale din București. Am spus de mai multe ori că varianta unui premier tehnocrat e cea mai bună după alegeri, pentru că dă garanția unei colaborări între partidele politice și societatea civilă, care n-a existat până la acest guvern. Domnul Cioloș e una din alternativele pe care le luăm în calcul. Ne dorim să intrăm în parlament și să fim în situația în care numirea guvernului să depindă de mandatele noastre, tocmai ca elemente din programul nostru să fie realizate”, a declarat Nicușor Dan.

Liderul USR s-a aflat în Sibiu pentru a se întâlni cu grupul de oameni care doresc să facă aici o filială a partidului. ”Suntem în procesul de constituire al partidului la nivel național. Unii care sunt aici ne-au scris și au fost contactați de oamenii desemnați pentru asta. Avem grupuri de inițiativă în aproape toate județele. Nu vă ascund că Sibiul, alături de Timișoara, Brașov, Ploiești e printre cele mai interesante. (…) E o perioadă în care oamenii se cunosc între ei, estimez că vom organiza filialele până în prima jumătate a lunii septembrie. Conform statutului, înființarea unei filiale presupune și organizarea alegerilor organelor de conducere și ca să faci asta, trebuie ca oamenii să se și cunoască între ei, din acest motiv acest proces întârzie. În perioada aceasta încercăm să aducem cât mai mulți oameni de calitate și încercăm ca în fiecare zonă să sistematizăm, să aflăm care sunt problemele, pentru a ști în campania electorală ce vor oamenii de la noi”, a spus Dan la începutul întâlnirii.

Conform statutului USR, filialele locale vor avea o largă autonomie față de organizația centrală, Nicușor Dan explicându-le sibienilor că este exclus ca pe listele USR Sibiu să fie promovați ”oameni de la centru”. ”Există în statut o puternică autonomie a filialelor, niciodată centrul nu va putea impune candidați. Vrem să creștem de jos în sus. Ce am făcut până acum, pe mine mă face foarte optimist. Am fost în mai multe orașe din Ardeal, așa s-a nimerit, și sunt foarte mulțumit. Am întâlnit oameni de calitate, oameni care n-au făcut niciodată politică, oameni care n-ar fi făcut niciodată politică”, a mai spus Nicușor Dan.

La întâlnirea liderului USR cu grupul local de susținere au participat aproximativ 20 de persoane.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

36 comentarii

dancp

Acum 6 ani

vindut pdl ului acest domn si tandemului soros,macovei julien de csolos e francoungur ! asta nui roman
Raspunde

SIGHIANU TURM

Acum 6 ani

Nicu Nicusor Dan Nicu Nicusor Dan Cati fraieri pun botu?
Raspunde

Ioana

Acum 6 ani

De accord Dane. Initial chiar am crezut ca e ceva inedit in peisajul politic Romanes ( ceva de genul ADF in Germania sau Frontul National in Franta); din pacate se pare ca nu e decit a manevra de invaluire a francmasonerei mondiale. Cine se asocitiaza cu comisarul politic Ciolos, nu e demn de considertie. Este vreu-un politican in tara de calibrul lui Victor Orban care sa nu se inchine fara sa cirteasca la Bruxelles, Berlin si Washington ?
Raspunde

alzara

Acum 6 ani

20. Iată mostra spiritului civic al nostru ; ne mai mirăm ce persoane au parazitat PNL .
Raspunde

Săndel

Acum 6 ani

Lumea se încinge când se apropie alegerile. USR va face un scor bun la Sibiu, dacă își face o campanie bună.
Raspunde

Olingpia Gafosdea

Acum 6 ani

Dupa ce l-am văzut pe Nicușor, ma-ndoi....
Raspunde

alzara

Acum 6 ani

Asemeni candidaturii lui Iohannis în 2000 ,sibienii aşteaptă la parlamentare candidaţi valoroşi şi,cel puţin în urban,USR are şanse mari . Candidatul e problema...
Raspunde

alzara junior

Acum 6 ani

Daca vrea sa se duca la vale,Nicusor n-are decat sa se inhaite cu tradatorul ordinar de ciolos,sluga masonilor straini de la Bruxelles care vor si au reusit in mare parte dezbinarea si distrugerea Romaniei.
Raspunde

:))))

Acum 6 ani

varza de Bruxelles esti :)))
Raspunde

ovidiu

Acum 6 ani

In primul rand au fost mai multi de 20 persoane cand am ajuns eu la ora 18, anume 50+. Pentru ca la 18 era programata sedinta atat cu cei interesati de a face parte din acest nou partid cat si cu cei veniti sa se informeze asupra noului proiect. A fost un dialog foarte ok, multe probleme ridicate si multe idei pentru a combate aceste probleme in viitor. Or fost si oameni care or mai facut politica dar tineri si care nu or ajuns sa ocupe functii politice. Un "fost" PDList care parea foarte coerent pana cand si-o dat arama pe fata si o "dezvaluit" de ce se afla de fapt acolo, sa urmareasca si sa bage zazanie. Un cretin. In concluzie ma bucur ca am ajuns sa-l cunosc personal pe Nicusor Dan si sa vad ce oameni vor construi USR Sibiu.
Raspunde

Olingpia Gafosdea

Acum 6 ani

...si eu m-am ''bucurat'' pentru pauza la care d-nul Nicusor Dan a fost ''aproape'' obligat sa o ia pentru ''interviu'' cu un post de televiziune... Bine cel putin ca au avut saleuri si apa plata cu lamaie, de care multi participanti s-au bucurat si ei....
Raspunde

Albusibiu

Acum 6 ani

Ce mai trolli si trollare online! Cand vad stradania aceasta de a denigra o miscare ce inca nici macar n-a inceput propriu-zis, incep sa fiu sigur ca USR-ul incurca planurile unora, Adica vad ca deja s-a ajuns la teme serioase: "masoni", "Soros", va e clar, romani, da? Pentru cine vrea sa vada efectiv ce s-a discutat ieri si cum au stat lucrurile de fapt, cautati sa vedeti transmisiunea live pe facebook de pe contul Uniunea Salvati Romania Sibiu. Judecati astfel singuri si n-aveti nevoie de toti postacii micuti ai partidelor...
Raspunde

Olingpia Gafosdea

Acum 6 ani

Chiar ''interesant'' si recomandat de vazut ! Cum ai ajuns la concluzia ca ''masonii'' ar fi o tema serioasa, poate doar daca o compari cu ''intalnirea'' de ieri...?
Raspunde

Albusibiu

Acum 6 ani

Olingpia, draga, daca tot vrei sa facem analiza de text, uite, te intreb pe tine: cum ai ajuns la concluzia "Prin sala erau tot felul de gureși (...) “foști” dupa spusele lor, pe la alte partide"? Daca, nu ma insel, unul singur om s-a recomandat astfel si, tot el s-a pus singur la colt prin lipsa de civilizatie. Deci de unde pluralul tau? Oricum, recomand grija si insistenta cu care urmaresti acest articol. Dezinteresat/Dezinteresata, desigur... :) (sper ca de data asta vezi adresarea figurativa, chiar si fara ghilimele)
Raspunde

Olingpia Gafosdea

Acum 6 ani

@ovidiu, rămâi draga in autosuficienta ta si fi fericit. Nu am nevoie de atenția ta draga. Eu spun doar ceea ce-am văzut si simțit. Dacă tie personal nu-ti convin păreri ce nu converg cu ale tale, deduc ca ai un exercitiu democratic "îndelung" exersat. Dar nu-i bai draga, ia jumătatea plină a paharului, si gândește-te ca nu-i chiar așa rău sa rămâi pururi "tânăr"....
Raspunde

-

Acum 6 ani

limpi ,tu limpi ,sa faci plamadeala de aluat de cozonac de cu seara ca cresc cozonacii mai frumos limpi :tu ce vorbesti ,draga ? eu vorbesc despre cozonac ,ma scuzi,nici macar nu am citit acest articol
Raspunde

Olingpia Gafosdea

Acum 6 ani

Trolli/trollare îți spune ceva? Dar "postaci micuți ai unor partide" ? Probabil "balegi" e de bine.... Iar dacă mai e ceva de argumentat n-ar fi rău sa-ti argumentezi "onestitatea" Dar poate pe alții i-ai convins, cine știe ? ....
Raspunde

Albusibiu

Acum 6 ani

Probabil ca va referiti la mine, dar n-ai gasit butonul corespunzator. Tot asa, de curiozitate, mi-am facut temele, sa vad cu cine am onoarea. Din fericire memoria acestui site este destul de buna ca sa gasesc urmatoarea afirmatie si ca sa vad cine face apelul la "cinste si caracter". "Olingpia Gafosdea 18 iunie 2016 la 12:08 - Raspunde -Domnghiule, orice om e prost cel puțin 5 minute pe zi, important este sa nu depășești aceste minute ! Nu te obosi sa replici , treci direct la bucti." Nu sunteti dumneavoastra, asa-i? :) Cat despre trollare, in paragraful imediat urmator explicam cu exactitate la ce fel de trollare ma refeream: la folosirea temelor deja obosite si neargumentate la adresa USR-ului. In fine, despre dimensiunile postacilor care pun atata ravna sa transmita aceste lucruri, sa-mi fie cu iertare, dar cred ca statura mea fizica imi permite sa spun aproape despre oricine ca-i micut. PS: Inca mai astept argumentatii de la Dumneavoastra, la alte cateva teme pe care le-ai lasat neargumentate. Curaj, doamna, curaj...
Raspunde

Olingpia Gafosdea

Acum 6 ani

Ca sa scurtăm discuția: argumentul fizicului impozant îmi da "fiori".... Îmi pare rău sa va dazamagesc, eu mi-am argumentat afirmațiile, deși nu ma simt datoare s-o fac, dvs.nu. Aceasta încrâncenare de care dați dovada, luptând sub un stindard ce nu va aparține, dupa propriile afirmații, ma îngrijorează si ma pune in același timp pe gânduri... In încheiere va spun ca nu aștept de la Dvs. nici un răspuns, acelea le-am "găsit" ieri dupa masa, iar astăzi dupa discuția avuta , au fost confirmate. Daca si numai dacă exista cineva care ar putea oferi răspunsuri alegătorului, acela cu siguranța puteți fi Dvs..desi, luați-o ca părere personală, nu știu cum ar putea fi convins electoratul sa voteze reprezentanți care-i fac mincinoși si prosti pe considerentul ca au puncte de vedere diferite. Propun sa nu ne grăbim, vom vedea cine are dreptate, intr-un viitor nu foarte îndepărtat....
Raspunde

Albusibiu

Acum 6 ani

O cautare simpla in aceasta pagina ne arata faptul ca termenul "prost"/ "prostesc" apare in dreptul Dumneavoastra, de 3 ori. In dreptul meu, deloc. Cat despre incrancenare, nu uitati, va rog, ca ati tinut hangul, tot sub un stindard care nu va apartine. Nu cred ca voi candida la ceva mai mult decat dumneavoastra, insa scopul meu era acela de a demasca nevoia de a murdari a unora precum dumneavaostra si precum a celui care era "guraliv" aseara - si acela, la un moment dat, s-a demascat. Cat despre argumentele dumneavoastra, inca ati ramas datoare cu 3.... Sper ca aveti taria de caracter sa va tineti de cuvantul "incheiere". Ceva imi spune ca n-o veti face. :)
Raspunde

Micul Muci

Acum 6 ani

Luati-va o camera si stingeti litigiul!
Raspunde

e-manuela

Acum 6 ani

Buna! Nene, știi, tanti Limpi avea o vorba pe care-o spus-o la vreo doi "valoroși" da' io m-am gândit ca ti-ar plăcea s-o auzi si matale" Cu nitica îngăduință, insistenta ar putea fi considerată virtute" ...
Raspunde

Dorin Pintea

Acum 6 ani

Cate bube e in stare sa vada madama asta ce linge pia si ce om de nimic e Nicusor Dan. De asta unul are 30% intr-un oras ca Bucurestiul si madama probabil doar 30 de ani de frustrari in Sibiu. Cat de perfecta e ea pentru amaratii astia de la USR.... O zeitate, ce mai!
Raspunde

Olingpia Gafosdea

Acum 6 ani

Bravo mai Ninele! Da' tu ce moaște lingi?
Raspunde