Sâmbătă,
23.08.2025
Cer Senin
Acum
16°C

Un Austin de 92 de ani a atras toate privirile în Piața Mare, la Sibiu Rally Challenge

Un Austin de 92 de ani a atras toate privirile în Piața Mare, la Sibiu Rally Challenge

Cel mai vechi automobil care a atras toate privirile, în Piața Mare, la Sibiu Rally Challenge, a fost un un Austin 20/4 Sedan Tourer din anul 1924. De doi ani aparține românului Gabriel Bălan, care a adus automobilul tocmai din Australia.

"O am din 2014. Face parte din maşinile de suflet, fiind o maşină foarte veche. Sunt puţine în ţară, care să şi funcţioneze. Are 92 de ani, e din 1924. A fost o replică la Rolls-Royce, la acea vreme, fiind o maşină puternică, cu patru cilindri în linie. Am adus-o din Australia. Mi-a plăcut foarte mult. Este o maşină mare, robustă. Sperăm să urcăm şi la final pe podium", a declarat proprietarul celei mai "bătrâne" maşini care participă, pentru mediafax.ro. Acesta mai mărturisind că cea mai mare viteză pe care a atins-o cu Austin 20/4 Sedan Tourer a fost de 92 de kilometri la oră, în timpul unei curse de 500 de kilometri Constanţa – Bucureşti – Constanţa.

rally challenge

72 de echipaje din opt ţări participă, în perioada până pe 20 august, la Sibiu Rally Challenge, care este prima ediţie în formatul dedicat vehiculelor de epocă. La competiție mai sunt prezente maşini Ferrari, Porsche, Austin, Triumph, Rolls-Royce, Renault, dar şi clasicele Aro, Dacia 1300 sau 1100.

foto si foto

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Adrian Stoinea

de Adrian Stoinea

Sport
Telefon:
0764 614 986

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus