Marţi,
19.01.2021
Cer Senin
Acum
-13°C

Drifturi în cel mai aglomerat giratoriu al Sibiului, în miez de zi: ”Și ce dacă?”

Drifturi în cel mai aglomerat giratoriu al Sibiului, în miez de zi: ”Și ce dacă?”

Șoferul unui autoturism marca BMW, înmatriculat în Bistrița Năsăud a blocat sensul giratoriu din Piața Unirii, miercuri, în jurul orei 15:00, pentru a executa câteva ”drifturi”.

Manevrele șoferului - care s-a învârtit de mai multe ori în sensul giratoriu de la intersecția bulevardului Corneliu Coposu cu Andrei Șaguna - au generat câteva claxoane din partea șoferilor care au asistat la etalarea talentelor automobilistice. Câteva minute mai târziu, același șofer își parca mașina pe trotuarul de pe strada Mitropoliei, vizavi de catedrală. ”Și ce dacă? La nimeni nu-i place ce face altu’”, a fost răspunsul șoferului, căruia i-a fost transmis că ”nu a fost frumos” ce a făcut în sensul giratoriu.

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

72 comentarii

Calin Blaga

Acum 4 ani

Si Politia nu poate da amenda? Sau e neam cu vreunsef din MAI?
Raspunde

J.C.

Acum 4 ani

sau poate ii neam cu vriunu de BOR, asta au mai multa putere si masini mai bengoase
Raspunde

Adrian S.

Acum 4 ani

l-am vazut si eu pe acest nesimtit prin oras, si ignora oameni pe treceri de pietoni pe calea dumbravii! Trebuie sesizata politia!
Raspunde

VL-69-BMW

Acum 4 ani

Unde scrie in legislatie ca nu ai voie sa faci drifturi in sensul giratoriu ?
Raspunde

I

Acum 4 ani

In legislatie scrie clar ca trebuie sa fii incadrat pe una din benzi. Fa legatura si singur.
Raspunde

Unu

Acum 4 ani

Mi-e mila de tine!
Raspunde

xyz

Acum 4 ani

Valea la sud, de unde ai venit.
Raspunde

Eu

Acum 4 ani

VL-69-BMW -> E un prost care lucreaza la Continental.
Raspunde

Ghita Pristanda

Acum 4 ani

Asta-i o întrebare de care numai unu de VL putea fi capabil...
Raspunde

Vlad

Acum 4 ani

Se incadreaza la condus agresiv. Plus de asta nu ai voie sa te faci sensul giratoriu de mai multe ori
Raspunde

dmn

Acum 4 ani

Si nici nu are RCA! Verificati aici: http://asfromania.ro/consumatori/baza-de-date-cedam/interogare-polite-rca
Raspunde

Sibianca

Acum 4 ani

Ok. Drifturi ca drifturi. Dar cum ramane cu ridicatul masinilor parcate neregulamentar?!! De cand e la moda sa parchezi pe Mitropoliei pe trotuar?
Raspunde

Tichindelean

Acum 4 ani

L-am remarcat pe Shmecherul cu BMW , pentru ca era sa ma loveasca, eu fiind pe bicicleta in zona giratoriului de la biserica pe bulevardul Mihai Viteazu ... sincer conduce foarte agresiv si e un pericol in trafic!!
Raspunde

Nimeni

Acum 4 ani

Oltene du-te și înoată în Olt, lasă Sibiul ca nu e de tine, prea civilizat ptr întrebările tale stupide.
Raspunde

Carmen

Acum 4 ani

Pana omiara si asta vreun copil pe trecere, nu ar fi primul. Nenorocitii!!!
Raspunde

Liviu

Acum 4 ani

Ce sunt alea drifturi draga redactor ? Ai auzit tu de fotbaluri ?? Si tenisuri ?? Sti macar sa definesti daca tot mentionezi drift? Ca "drifturi" nu stiu de unde l-ai scos ;)
Raspunde

Jupanul Sibiului

Acum 4 ani

Bey ce va aprindeti toti va ofticati ca nu aveti BMV si nu stiti sa faceti drifturi. Uni e smecheri si alti e fraieri, nai cei face, asa e veata. In loc sa comentati pe net dativa jos la noi sa vedem daca aveti tupeu careva, ca va facem pachet. Asa va aratam ca sunteti tolerati de smecheri in propriu vostru oras, fraeri care sunteti. Oricum, pot sa scriu eu ce vreau aicea ca voua va place smecheri, ne injurati in comenturi dar cititi fiecare articol despre noi, e ca si cand ne admirati in secret. Intuarceti capul pe strada cand auziti manele din BMV desi ziceti ca nu va place manelele. Si va tremura genunchi cand iesim din masini bengoase umflati de mushi desi toti ziceti ca nu va impresionam. Pai normal ca suntem smecheri ca voi ne faceti asa, si cat o sa fim in centrul atentiei voastre, fraerilor, o sa tot fim smecheri si o sa ne pisam pe voi de sus. Pace la iepuri.
Raspunde

D B

Acum 4 ani

Tupeu mult și carte puțină! Se vede după cum scrii! Mai învață românește!...
Raspunde

E.L.

Acum 4 ani

1 neuron....cu indulgență!
Raspunde

Stefana

Acum 4 ani

"Fraeri" te indruma sa te mai duci putin la scoala.
Raspunde

Prieten cu Jupanu'

Acum 4 ani

Alo Jupanu', sper ca mai sti vreo alta limba... ca daca nu, esti efectiv sub nivelul unui caine. Nici cainele nu se poate exprima, dar ala macar are o privire inteligenta. Tu din pacate arati doar ca o adunatura de carne pusa gramada. Ca oamenii nu se dau jos din masina la din astia ca tine nu inseamna ca le este frica, ci ca ii duce capul mai mult. Fii sigur ca daca era nevoie sa-si apere vreun barbat familia se dadea jos la tine si asa iti ardea doua "de luai somn" direct (asta-i pe limba ta ca sa intelegi despre ce ii vorba). Cand ii vorba de familie noi "fraierii" va batem pe voi "smecherii" de va cacati pe voi (si inca si cu stropi). Tu nici macar nu esti smecher, ca daca erai mergeai la concursuri de drifting si le castigai. Dar pun pariu ca iti este frica sa participi la un concurs organizat ca te-ai face probabil de ras. Iar daca tu crezi ca a fi smecher inseamna sa nu respecti reguli de ce nu te duci tu in tarile islamice sa-ti taie o mana cand te prind furand un mar sau sa-ti scoata un ochi ca te-ai uitat mai lung la o femeie.
Raspunde

un cititor

Acum 4 ani

E oltean deghizat (nr. de imnatriculare). Oricum, la ce fata are, sigur asculta manele cu volumul tare si e mandru de asta. Vai de mama lui. In cativa ani o sa ii treaca smecheria si ajunge sa vanda la Mc. sau in piata ...
Raspunde

Casi

Acum 4 ani

Este vorba de același individ, Burnete
Raspunde

ali

Acum 4 ani

daca e vorba de acel burnete cum de e liber? parca in 2015 a fost condamnat la vreo 15 ani de puscarie..
Raspunde

@all

Acum 4 ani

Asta locuieste in strand, masinile nu sunt ale lui. e un fel de ciurly burly pentru altii pusi mai sus. mai are luate cu imprumut si vreo 2 seria 5-uri cu numere de ,,texas" sau de ,,bihor" (TX si BH). Si, da, obisnuieste sa le tureze destul de rau la ore mici, putin dupa miezul noptii. Personal, daca as avea autoritatea necesara, i-as taia din elan si l-as trimite vreo 2-3 luni sa i se mareasca fundul printr-o inchisoare....
Raspunde

me

Acum 4 ani

***
Raspunde

Micul Muci

Acum 4 ani

E un taranoi care cica si-a tunnat un jaf E60.Un cunoscator nu monteaza eleron pe un M5.Nu m-ar mira sa fie diesel ca am vazut citiva cu ''525d'' in stinga si '' M5'' in dreapta,pe capota portbagajului.
Raspunde

bmw

Acum 4 ani

Cred ca e seria 6. Poate gresesc...
Raspunde

Euuu

Acum 4 ani

1. Ala e seria 6. 2. tu esti un boschetar invidios. 3. Singura sanctiune poate fi deranjarea linistii publice!
Raspunde

@Micul Muci

Acum 4 ani

Nu ca ar conta, dar masina este seria 6 nicicum E60... pentru cunoscatori. In rest omul e un maimutoi care abia a coborat de pe copac...
Raspunde

Bogdan

Acum 4 ani

Va amintiti ce fain era in Sibiu, inainte sa vina toti taranoii astia la noi in oras? Sudisti, tigani, cocalari, cu trocile lor de 2 bani, tupeisti si fara bun simt. Ce personaje infecte. Mi scarba de ei. Ar trebui noi sa luam atitudine ca politia oricum nu face nimic (asta din poza chiar merita cateva pe spinare - probabil intr-o zi o va si lua).
Raspunde

rosu

Acum 4 ani

Adevar graiesti, Bogdane! Cred ca a fost prin 1880. Locuiau 14000 de sasi si vreo 2700 de romani, majoritatea slugi, in Sibiu. Ce mai vremuri!
Raspunde

zat

Acum 3 ani

ce era fain asa in sibiu ? un kkt de oras cu oameni si mai de kkt! Si asta pana sa vina oltenii! Sibienii aia nativi, sunt oameni fara scrupule; eu ca sibian, nascut acolo, nu m-am simtit confortabil printre ei!
Raspunde

Euuu

Acum 4 ani

Cum il asociati voi cu oltenii? Ca nu prea inteleg. Luati o harta si vedeti ce inseamna nr lui de inmatriculare
Raspunde

Micul Muci

Acum 4 ani

E ardelean,geografule?
Raspunde

un curios

Acum 4 ani

Era vorba de el...si e de ajuns 2 secunde sa te uiti la fata lui ca sa iti dai seama ca e din Oltenialand... Daca nu e de ajuns si nu esti convins/a pot sa iti mai dau si alt indiciu, care e mare si evident cat casa poporului... :)
Raspunde

@@@

Acum 4 ani

Este o moda, acum cateva seri unul cu nr strain, masina mare, joasa, destul de smecherica, a inconjurat giratoriul de pe Sos. Alba Iulia - Morilor de 4 x, Nu se mai putea auzi nimic ! A blocat tot traficul timp de vreo jumate de minut. Astora trebuie confiscat carnetul instant fara drept de recuperare sau de a mai sofa vreodata.
Raspunde

cetatean din sb nesibian

Acum 4 ani

si eu l-am vazut dar daca nu am reclamat politia nu stie... cati ati luat atitudine? cati ati sunat 112? taceti, tacem .....ia hai sa vedem care din voi poate veni la un proces sa depuna marturie.... Are si poitia partea ei de vina. nu cred ca nu l-a vazut vre-un politist daca aici deja sunt cativa care l-au vazut si la sb vorba merge repede....
Raspunde

Eu, sibianul

Acum 4 ani

Dar pseudo-justitiarul raduinea de la circulatie, unde era?...
Raspunde

claudiu

Acum 4 ani

Dobitocul a trecut cu 100 la ora pe Metalurgistilor acum jumatate de ora. Politia nu statea in benzinarie la Ana oil?
Raspunde

Laslau c.

Acum 4 ani

Ce bou ;) te doare capul cata prostie curge în etalarea ei...sa vedem când ajungi la pensie și nu o sa iti bata poștașul la ușă. ..ca ani în câmpul muncii. Zero
Raspunde

Mihai Popescu

Acum 4 ani

La Sibiu a invadat prostia. Un cretin din Bistrița face rahaturi de astra si lumea dă vina pe olteni? Ce cretini
Raspunde

Georg nui Gheorghe

Acum 4 ani

Nu numai la Sibiu Popescule, daca oltenii sint cei mai prosti din Romania, si cei mai prosti din totul UE, n-ai ce face, pe astia ii musca si porci
Raspunde

CCCCCC

Acum 4 ani

vai de ea POLITICA SI RESPECT PT POPORUL PROST CARE PLATESTE INCOMPETENTI CE FAC LEGI sau care ar trebui sa faca si SA CONTROLEZE ALTII! CAMERELE DE LUAT VEDERI PRIN SATELIT ESTE SINGURA VARIANTA DE STOPAREA INFRACTIUNILOR PUBLICE DE ORICE FEL, CHIAR SI CELE DE ARS GUNOAIELE NOAPTEA LANGA SIBIU IN SATE/........ DIN PACATE ORDINE SE FACE CU CEI CE REACTIONEAZA LA BUNUL SIMT SI ETICA, RESPECT DE CETATEANUL CE PLATESTE DARILE ....... UN PARTID AL ETICII SI RESPECTULUI FATA D ECETATEAN II POATE DOBORA PE ACESTI INDIVIZI EGAL CU ZERO.
Raspunde

ma pis pe BMW

Acum 4 ani

ma taranilor ... voi care il sprijiniti pe asta cu "BMV" in primul rand uitati-va la sigla se scrie cu W. 2: invatati sa scrieti si sa vorbiti romaneste . 3: de ce nu va intalniti toti voi astia "Jmecheri" sa va intreceti intre voi sau sa va bateti pana ramane unul singur sa-l putem incorona ... noi astia care mergem la scoala si suntem civilizati :))
Raspunde

Ana

Acum 4 ani

Numai un analfabet putea sa comenteze la acest articol sub numele de "Jupanul Sibiului" Oricum... multe felicitari pentru "l" ul de la sfarsitul cuvantului Jupanul.La cat de praf esti la gramatica e un lucru mare.....
Raspunde

Olingpia Gafosdea

Acum 4 ani

Mai frustraților ,maștile jos! Cel puțin 90% din voi ar fi tentați sa facă la fel DAR :fie n-au mașina, sau mai important, n-au curaj... Așa ca stați "pe tușa" ai "cotcodaciti" Dar cel puțin încercați s-o faceți in surdina pentru ca nu sunt obligati toți ceilalți sa participe la "suferința" voastră...
Raspunde

Boos

Acum 4 ani

E de condamnat ce a facut si mai ales la ce ora.Nu conteaza natia,masina,tupeul ci fapta. O amenda cu multe puncte................sigur il mai potoleste.Presupun ca masina nu e pe numele lui si nu a bagat inca bani in ea.Sustin si imi plac drifturile dar in mod organizat.
Raspunde

.....

Acum 4 ani

Retardat ...
Raspunde

Gabriela

Acum 4 ani

Sambata seara, pe malul Cibinului, a trecut acelasi BMW cu nr de BN cu viteza de cel putin 90 km/h si apoi a trecut la semaforul de la Pta Cibin pe rosu , in stanga, peste podul cel nou. Politia, faceti ceva, opriti-l!!!!
Raspunde

Odin

Acum 4 ani

Vina este a sistemului medical! Asa se întâmplă când un avort eșuează, rămâne un neterminat din ăsta!
Raspunde

Daniel

Acum 4 ani

E jegul de Burnete, asa il cheama si e din Sibiu, ca tataso si mumasa sunt din alte zone ale tarii, astea sunt detalii. deci Politia sa se autosesizeze si sa-l ia la intrebari: asigurare, proprietar al masinii, triunghiuri, trusa medicala si extinctor valabile? ar avea cu ce sa-l faca pe jmecher, dar nu vor . . .pt ca prietenii stiu de ce . .
Raspunde

e-manuela

Acum 4 ani

Buna! Nenea, Dvs sunteți posesor de seria 3 "butoiaș" ?
Raspunde

un cititor

Acum 4 ani

Daca s-a nascut in Sibiu, nu inseamna s-a si cizelat instant. Caracterul se mosteneste de la parintii imigranti ...
Raspunde

O femeie

Acum 4 ani

Trebuie sa compenseze si el cu ceva lipsurile...pun pariu ca ce-i trebuie intre picioare e mica mica mititica :))))))))))))))))))))
Raspunde

Olingpia Gafosdea

Acum 4 ani

...''omul'' vorbeste din proprie experienta...
Raspunde

v

Acum 4 ani

Si uite asa o marca de masina renumita devine nefrecventabila datorita "personajelor" ce o "populeaza".....
Raspunde

me

Acum 4 ani

Boul asta frecvent tureaza motorul pe Mitropoliei.
Raspunde

O femeie

Acum 4 ani

Ömul este o femeie, care a intalnit frecvent smecheri din astia....la mai mare
Raspunde

Olingpia Gafosdea

Acum 4 ani

Totul e OK pana nu începi sa "dai" din propria-ți casa... La frustrările mici. mici, pe care le ai...
Raspunde

john

Acum 4 ani

daca te accidenteaza un cretin dinasta, e in stare sa sara sa te si bata... ca tu esti de vina ca e el retardat si nu are asigurare...
Raspunde

un cititor

Acum 4 ani

Daca nu cumva o incaseaza el (individul) ...
Raspunde

Mirela

Acum 4 ani

Burnete il cheama ? Sigur ? ca seamana cu un moldovean pe nume Holban ...
Raspunde

un curios

Acum 4 ani

Ai gresit numele...ai vrut sa zici Ghiolban :D
Raspunde

sefu

Acum 4 ani

Un taran pe nume burnete care nu are un ban si e intretinut de femeii...************* ca e vai ****** lui
Raspunde

sibian

Acum 3 ani

Gunoiul din imagine numai are asigurare din 28.08.2017. Cine il vede prin oras sa-i arunce un tomberon sau orice alt obiect in fata, eu o sa fac la fel daca o sa-l intalnesc. Am o masina veche, de care nu-mi pare rau. Daca o sa am bafta sa-l intalnesc in trafic, poate reusesc sa-l fac sa ma loveasca. Nu o sa-mi plateasca paguba, dar o sa fiu multumit ca isi strica "BMV-ul"
Raspunde

Poporul

Acum 3 ani

În curând se strâng o duzină de indivizi familiști, întregi la cap și sătui de astfel de specimene și se vor duce să îi pună la colț pe acești indivizi fără scrupule care sunt o amenințare la adresa tuturor oamenilor care locuiesc aici. Or avea pile de tot scapă dar n-au pile la toți cetățenii și nimeni nu-i obligat să le înghită lor mizeriile. Unde-i Klaus să-i pună la punct pe toți nemernicii ăștia. Se observă decadența spre care se tot înclină Sibiul... Nu trebuie să li se permită astfel de mârșăvii. Trebuie reacționat prompt și pedepsite astfel de comportamente. Ar fi bine să amplaseze camere video în toate punctele astea și eventual radare și să li se trimită amenda/citația prin poștă. Să fie mârșavi pe banii/timpul/energia lor. Ăștia merită să-și piardă dreptul de a conduce și să fie obligați să muncească . E mai periculoasă lipsa de reacție din partea cetățeniilor decât răutățile acestor indivizi fără școală/bun simț/scrupule. Așteptăm reacție din partea Poliției deoarece individul este clar periculos pentru ceilalți cetățeni și familile lor. Doamne-ferește, nenorocește o familie întreaga dacă din indolența lui, omoră „din culpa” vre-un copil/tată/mamă. Ar fi bine să se ia măsurile legale pentru a institui ordinea și siguranța. O autosesizare, ceva... Doamne-ajută!
Raspunde