Marţi,
20.10.2020
Cer Senin
Acum
1°C

Marquardt Sibiu a devenit cea mai mare filială a grupului din întreaga lume

29 Octombrie 2016 19:00

Marquardt Sibiu a devenit cea mai mare filială a grupului din întreaga lume

Investiția Marquardt din Zona Industrială Vest și Sibiu a depășit în 2016 suma totală de 160 de milioane de euro și cifra 2700 de angajați, devenind astfel cea mai mare filială a grupului din toată lumea.

Anul trecut, Marquardt Schaltsysteme a ajuns la afaceri de peste 1,1 miliarde de lei (circa 256 mil. euro), intrând astfel pentru prima dată în clubul miliardarilor de pe plan local.

„Grupul Marquardt a investit până în prezent în filiala de la Sibiu nu mai puţin de 160 de milioane de euro. În această vară, filiala Marquardt România, localizată la Sibiu, a trecut pragul de 2.700 de oameni, iar cu acest număr de angajaţi și cu o suprafaţă totală de aproximativ 47.000 metri pătraţi am devenit cea mai mare filială a grupului Marquardt din întreaga lume“, a declarat pentru ZF Transilvania Mourad Halilou, manager general al Marquardt Schaltsysteme SCS, citat de zf.ro.
Marquardt Schaltsysteme este al doilea mare investitor din județul Sibiu, după grupul Continental.

 

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

20 comentarii

Simina Petru

Acum 3 ani

Stiti de ce are Marquardt la Sibiu cea mai mare filiala? simplu, aici a gasit cei mai multi prosti care sa lucreze pe salarii de mizerie. Bineanteles ca si aportul celor din Valcea este semnificativ. Nu e nici o lauda sa ai o asa fabrica mare si sa-ti bati joc de angajati, RUSINE MARQUARDT !!!
Raspunde

genu

Acum 3 ani

2700 e un numar; intr-adevar e format din cifre :)
Raspunde

konrad

Acum 3 ani

Marquardt=salarii de mizerie. Daca vrei sa castigi 1500 trebuie sa bagi duminica de duminica...
Raspunde

ra

Acum 3 ani

Liber la angajari pe taxi in constrictii si apoi mai vorbim. Atati acasa . Daca nu erau firmele astea eram ca in Moldova sau in sud. Cred ca era plăcut pentru voi
Raspunde

e-manuela

Acum 3 ani

Buna! Nenea, adică daca nu erau "ăștia" recunoști ca ne ocupam si "noi" asemeni "fraților" nostri din Vaideeni, pe care-i tot batjocoriți, cu "tradiția pastorala" ?...Pai , io inteleg din ce spui mata, care ești un "astru" de inteligenta, ca "ăștia" verosii au venit aci la sighieni ca-i văzura si multi, da' mai ales prosti...
Raspunde

xxx

Acum 3 ani

pt. astia cu comentarile proaste incercati sa faceti cite un proiect ca sa puteti merge pe piata internationala si incercati sai platiti pe oameni ca in west atuncia no sa mai fie atita lume ce umbla prin toata lumea ca sasi poata ajuta familile acasa .sunt numai cu titluri de doctori dar nu produc nimica,
Raspunde

doctor

Acum 3 ani

Ai omorât limba română. Definitiv. Cei ca tine nu pot emite pretenții la salarii mai mari. Stai naibii la bandă și taci. Nu ești în măsură tu să evaluezi studiile altora.
Raspunde

StolniceanuL

Acum 3 ani

Daca nu va place locul de munca actual, mutati-va ca doar nu sunteti copaci sa stati in acelasi loc toata viata !
Raspunde

123

Acum 3 ani

adevarat, dar sint prea comozi, mai bine dau din gura pe internet, curul nu-l misca
Raspunde

sholdovean

Acum 3 ani

De-acord cu tine.
Raspunde

Ham

Acum 3 ani

N-au unde sa plece pt ca exista un acord verbal intre Marquardt si Continental sa nu angajeze unii de la altii. Dar nimeni, nicaieri nu vorbeste despre asta...Sau despre faptul ca cifra de afaceri s-a dublat in ultimii 3 ani dar profitul inregistrat in Romania pluteste pe aceasi linie minima de cand s-a infiintat firma...Da, era mai rau fara, dar nici asa nu e frumos. Ce ma deranjeaza cel si cel mai tare e ca suntem un popor de bocitoare fara sange-n coaie care doar ne plangem si nu facem niciodata nimic. Normal ca profita toti de noi si suntem tratati ca niste carpe. O zi faina :)
Raspunde

calu

Acum 3 ani

Oricum profitul se exporta si se impoziteaza in alte parti. Poate aici e problema. Zic eu. Dar se platesc si in Ro taxe (impozitele pe salaii si taxele aferente). Macar atata....
Raspunde

Olingpia Gafosdea

Acum 3 ani

....adică noi i-am facut "mari" pe aia mici, le spunem "multinaționale" si acum le pupam si "Moaștele" , ca deh, asa-i "tradiția" pi la noi....
Raspunde

Bogdan

Acum 3 ani

E foarte bun salariul pentru putorile din Valcea. Astia nu-s invatati cu munca, n-au nicio calificare, niciunul nu stie germana sau cel putin ceva engleza - dar toti vor salarii de directori. Mai oltenilor, ziceti mersi ca aveti un loc de munca ca la voi mureati de foame. Ca sa primesti ceva in plus trebuie sa demonstrezi intai ca meriti!
Raspunde

e-manuela

Acum 3 ani

Buna! Nenea, ma bucur sa aud ca te descurci.! Eu zic sa nu te străduiești prea tare, ce era de demonstrat, deja ai facut-o....
Raspunde

Stela

Acum 3 ani

Cred că exagerezi ;ce spui tu este valabil pt țigani , oltenii sunt iuți , ageri la minte si harnici
Raspunde

un_om

Acum 3 ani

Salariile sunt in functie de experienta, de calificare, de cat timp ai stat la firma. Ca o fi 950 la banda net da mai sunt bonuri de masa, meniu la sub 10 ron la cantina firmei, posibilitati de crescut salariu si promovare. Cine lucreaza la salariu mic are si abonamentul de Tursib decontat. Ce se lucreaza in weekend se plateste dublu.
Raspunde