Președinta Consiliului Județean Sibiu, Daniela Cîmpean, spune că sunt câteva instituții în subordinea instituției care nu pot intra în ritmul pe care ea l-a propus de când a acces în funcție. Un exemplu: SC Drumuri și Poduri SA. ”Într-o societate care face drumuri, o treime din totalul personalului se află la birouri și două treimi sunt în stradă. Cei de la birouri, au salariile cumulate mai mari decât cei din stradă. Cum vrei să ai competitivitate și un lucru bine făcut? Ai contracte, în proporție de peste 80% de la Consiliul Județean, contracte atribuite direct. Ce faci cu cinci oameni la marketing? Despre asta discutăm! Are timp să se trezească, dacă nu e în stare să facă o reorganizare, o facem noi”, a amenințat Daniela Cîmpean într-o emisiune Turnul Sfatului TV.
Președint CJ Sibiu a declarat că același lucru se întâmplă și la Direcția de Asistență Socială și că managerii respectivi au la dispoziție un termen pentru a face ce trebuie. ”Într-adevăr ești foarte expus când deții o funcție de conducere, o funcție publică, dar ne asumăm lucrurile acestea la momentul la care accedem la această funcție. Dacă nu, lasă pe altul, care e în măsură să-și asume și riscuri, nu numai beneficii. Și eu sta le spun directorilor și oamenilor cu funcții de conducere: «oameni buni, un director, un șef are mai multe obligații decât drepturi și trebuie să înțelegeți lucrul acesta». Sunt instituții care fac impresia că nu au înțeles asta. Am avut discuții cu directorul de la «Drumuri și Poduri» și i-am spus că nu e normal ca o societate care primește comenzi de la Consiliul Județean să meargă cu tarife mult mai mari decât concurența. Atunci îmi iau pe cineva de pe piața locală sau nu numai. Am văzut organigrama și impresia mea e că trebuie să-ți reorganizezi structura”, a mai spus Cîmpean.
Emisiunea poate fi vizionată aici:
https://youtu.be/m1P5x0wiAyY
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Consiliului Județean , Turnul Sfatului , Asistenţă Socială , Consiliul Județean , Daniela Cîmpean , Pentru Sibiu , Poliției Drumurilor Naționale
Vizualizari: 7056


Ultimele comentarii
Acum 6 ore
Alzara 1918
Acum 6 ore
Alzara 1818
Acum 6 ore
Emil
Acum 6 ore
MergeTreaba
Acum 6 ore
Ana Alexe