Duminică,
25.07.2021
Cer Senin
Acum
19°C

Republica de la Sibiu

Copilul Klaus Iohannis s-a jucat de mic pe lângă Piața Mare. A devenit, la maturitate, președinte al României, ca rezultat al unui lucru bine făcut, aici, în Sibiu. Laura Codruța Kovesi, medieșeancă de loc, știe pe de rost toate locurile importante din oraș, chiar dacă e mai tânără decât președintele și plecată mai devreme de acasă. Liberalii au adoptat un președinte de vreme rea, în persoana Ralucăi Turcan, cea care a condus PNL Sibiu către un rezultat de-a dreptul contrastant cu ce s-a întâmplat în restul țării.

Sibiul pare un loc aparte în această țară. Municipiul e introdus ”by default” în toate topurile turistice, indiferent dacă afară ninge sau e arșiță. Nu se mai vorbește pe aici de câțiva ani buni de șomaj, economia aspiră oameni de prin toate județele vecine. E loc de reședință pentru ”elita” managerială a marilor companii germane venită să investească prin județele vecine. E ”Mecca” managerilor de turism, veniți aici să-și împrospăteze ideile. Brandul ”brânză de Sibiu” se vinde în continuare ca apa în deșert, în piețele și magazinele din București, chiar dacă aproape toți cumpărătorii știu că e luată în mare parte de la Metro.

Orice știre care conține numele ”Sibiu” se vinde bine, pentru că orașul și județul au devenit un soi de reper pentru toți românii. Locul unde se întâmplă ceva. Locul care e ”altfel”.

Pentru majoritatea sibienilor, locul acesta devine încet-încet banal. Ne preocupă starea strângerii gunoiului selectat ecologic. Ne preocupă condițiile în care stau oamenii care așteaptă să-și ia permisul, starea sistemului de plată on-line de la primărie sau dacă se va face sau nu sistem cargo la aeroport.

Suntem preocupați, marea majoritate, de alte lucruri față de restul țării. Poate și asta ne face speciali. Cauzele sunt multiple: scoaterea politicului din administrația locală prin alegerea unei majorități apolitice, investițiile din vest în fabricile din Zona Vest, cultura săsească ce-a mai rămas încă și la noile generații, preluată de tot mai puține curele de transmisie, ce-i drept.

La votul din 11 decembrie, cultura politică locală s-a văzut trecând peste generații. În secții de votare unde s-au înghesuit sibienii de peste 60-70 de ani a câștigat tot dreapta. PNL și USR au câștigat în aproape toate orașele și comunele din județ. Și au votat țărani, pensionari, muncitori, studenți, bătrâni și tineri, la fel ca în restul țării.

Nu cred că au votat pentru Iohannis, Kovesi ori Turcan. Au votat pentru ei, pentru viitorul lor, așa cum cred ei că ar trebui să fie. Doar că ei cred altfel decât restul românilor.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

33 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

e-manuela

Acum 4 ani

Buna! Nenea, Republica Liberala Sibiu, cumva?...Pai asta-i incitare la secesiune....Rusine, mare rusine!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Geo

Acum 4 ani

Draguta, daca esti minora, n-ai dreptul sa-ti expui pe aici gandirea-ti !
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Turcanita vesela

Acum 4 ani

deci ce facem? .. papucii la o anumita formatiune politica?! Dar vai! Cata impartialitate!!! Si cat de bine ne documentam!! Nu cumva Turcan este din Botosani, deci cu mai putina legatura cu MULT prea laudatul meleag? Ei i se datoreaza rezultatul PNL la SIbiu? Pe bune?? Ca sa nu mai spunem de traseismul acestui personaj si de osanalele pe care i le aducea lu' Udrea! Da' chiar: de ce nu o pun pe Udrea presedinta ca doar Turcan spunea ca de la ea se alimenteaza cu lumina!!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Tu es stultior quam asinus

Acum 4 ani

Normal ca nu pentru madame Turcan s-a votat, sau vreun alt persona politic. Dpdv istoric, Transilvania si Sibiul mai ales, sunt pur capitaliste, de dreapta. Chestia asta o intalnesti mai peste tot in Occident, unde in trecut orasele-stat faceau legea, cu patriciatul lor bogat si CAPITALIST ! Ecuatia e simpla...si cu iz istoric.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Mihăiță Conservă

Acum 4 ani

Bravooo ma Alineeeeeeeeeee
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Murphy

Acum 4 ani

penibil text.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Tu es stultior quam asinus

Acum 4 ani

In calitate de ''cat se poate de localnic'', adica 6 generatii in burg (deci ma apropii de fita italiana cu 8 generatii), si ceva sasi pana la bunici....pot sa zic ca niciodata n-am vazut orasul mai gretos, mizer, hidos, poluat, aglomerat, haotic, chiar saracacios (stiu, paradox). Nu mai e acel oras arhaic, tihnit, la locul sau, cu rutina sa zilnica, aglomerat doar dimineata si seara cufundat in lumina felinarelor. Acum e un mic bucuresti. Ceva e schimbat deja in genetica orasului. Esti aici de o viata si mare parte din timpul zilei esti strain de el, e un sentiment ciudat, greu de descris.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

alzara

Acum 4 ani

Desigur Sibiul nu a votat niciodată FSN ( mă feresc de stânga - dreapta...) majoritar din mai 90 ! Ca iniţiale politice a votat întotdeauna corect ; altfel...să ne amintim că Bpsescu a stâns cele mai mari procente la Sibiu ! Cine sunt aleşii de azi ? Psdişti,pdişti,un aprist,unfdgrist,un udmrist . Nici urmă de vechiul CRR ,campionul mort al luptelor cu veşnic tânărul FSN .
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

alzara

Acum 4 ani

+un bucureştean necunoscut ,într- o irepresibilă speranţă a schimbării .
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Bogdan

Acum 4 ani

Toți cei ce comentați de orasul sibiu si spuneti ca e hidos sau cum vreti voi, cred ca va roade invidia! Sunt sibian, Sunt tanar si voi vota PNL indiferent de alegeri. Si sincer pot sa spun ca eu votez pt. Iohanis, Turcan ,Mircea Cazan, dar sunt oameni care au facut ceva pt. Orasul sau județul sibiu.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

John

Acum 4 ani

Stai jos...esti penibil,lingaule!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Turcanita vesela

Acum 4 ani

Ia sa vedem! Cam ce au facut Turcan si Cazan? Lumineaza-ma!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

da

Acum 4 ani

Bravo Bogdan!
Raspunde

(-)

Acum 4 ani

Tinerețea trece, prostia rămâne.Din păcate.
Raspunde

e-manivela

Acum 4 ani

Esti bou :)))
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

A

Acum 4 ani

Cat rahat pompos. Si serios incetati cu usr si pnl ca fiind de dreapta. Daca habar nu aveti mai bine nu scrieti. Ambele partide sunt de centru stanga. Pana si psd are apucaturi mai de dreapta decat pnl si usr, uneori dar le au.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Popescu Mihai

Acum 4 ani

Iohannis e sas, ca presedinte a avut meritul de a nu fi Ponta, in rest numic nu a facut, Kovesi e din Medias iar Turcan din Botosani. La centru a dat sibiul mult prea puțini oameni fata de Cluj sau Iasi, lucru care se vede. Sigur ca e un loc frumos si deosebit Sibiul, dar al ridica in slăvi chiar asa nu e cazul. Lipsuri sunt destule care nu compensează nicidecum plusurile, iar fata de orasele la care ne raportam cum se fi Brasov, Timisoara sau Cluj avem.enorm.de recuperat.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Marele sighian

Acum 4 ani

Cine e Turcan? Aia care era tot timpul in pat cu Stolojan? Se rasucesc Bratienii in mormant! Apropo, si ei erau sibieni?Mai terminati odata fraierilor cu prosperitatea din Sibiu ca e plin orasul si judetul de cersetori!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@@@@

Acum 4 ani

Nu in pat cu draga stolo...era in genunchi...canta la cimpoi cu pedale!:)))))
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Marele sighian

Acum 4 ani

Dar PNL va prospera cu gagici misto ca Gorghiu si moldosibianca Raluka! Vai si amar de liberalismul din Romania!
Raspunde

(-)

Acum 4 ani

Dupa cum te simt, ai intra si tu puțin cu "cornu" .Ai putea sa-l iei cu tine si pe cel adevărat, ca sunteti din aceeasi rasa.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cruduta

Acum 4 ani

Vorbim de Sibiul din România sau mai exista un Sibiu în alta tara la care face referire articolul? Pentru ca tocmai am aflat ca Sibiul este fruntaș la ciordit lemnul și la cei mai multi covrigi mâncați pe cap de locuitor( a se vedea nr. mare de covrigarii din locul unde se juca dl. Președinte când era mic) Concluzia pe care am retinut-o este sa ne.ducem copii " pe centru" ca poate poate vor ajunge ceva în viata!
Raspunde

un sibian

Acum 4 ani

Sibiul se schimba dar mentalitatea "de marginime" nu prea tine pasul. Concluzia asta o trag din commentarii! Toate comentariile nu au nici o legatura cu articolul. Autorul prezinta sibiul asa cum este el, si anume conservator pana in maduva oaselor, individualist si egoist. Toate lucrurile sunt de suprafata, deoarece in adancime tot in Romania mizera locuim, doar ca la Sibiu a capatat o atingere saseasca. Ne-a trebuit faima, haideti sa o gestionam in loc sa ne plangem de mila. Hai sa contribuim la bunastarea noastra si nu doar pe plan local. Si eu sunt Sibian de mai multe generatii dar umbland mult pot spune ca Sibiul se schimba dar cu schimbarea vine si disconfortul.
Raspunde

dt

Acum 4 ani

Primul lucru pe care ar trebui sa il invatam de la Iohannis ar fi cand sa tacem. Mi-a facut placere sa citesc articolul si sunt in mare parte de acord cu el. Pentru restul, e loc de mai bine. Sarbatori fericite.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ada

Acum 4 ani

Felicitari, Alin Bratu, un editorial foarte bine scris.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

M.Sofia

Acum 4 ani

Sibiul este locul in care s-a rasturnat Caruta cu prosti si nu numai Sibiul dar si Medias! Sa va traiasca Sasii cei care au mai ramas sa traga clopotul!
Raspunde

Christi

Acum 4 ani

Stimate domnule A.B./Sb. Felicitări şi mulţumiri pentru articolul despre Sibiu din 18 dec. 2016, care mi s-a părut obiectiv şi la obiect! Acest oraş arăta într-adevăr jalnic în anii '90, după plecarea saşilor. Iar sibienii de astăzi, sosiţi din toată ţara, s-au apucat de treabă, indiferent de conducătorul lor cu nume românesc, săsesc sau maghiar. Nu politica a fost motorul în acest demers ci omul, care a reuşit să mobilizeze populaţia. Astfel s-au înfăptuit lucruri pozitive, care au ridicat urbea la rang european. Hai să-i sprijnim să meargă mai departe! Fiindcă oraşul dispune de oameni deosebiţi, mai ales în domeniul culturii, care l-au propulsat în faţa lumii. Cum credeți că ar fi arătat Cazinoul din Constanţa dacă s-ar fi aflat aici? Asta-i părerea unui "sas de Bucureşti".
Raspunde