Marţi,
29.11.2022
Cer Senin
Acum
-4°C

A noua seară de proteste la Sibiu: ”haideți să dinamizăm protestul”

A noua seară de proteste la Sibiu: ”haideți să dinamizăm protestul”

Sibienii care vor ieși la protest în seara zilei de miercuri sunt îndemnați să își aducă bicicletele. Iar pentru următoarele seri, oamenii sunt îndemnați să vină cu noi idei, care să dinamizeze marșurile.

”Aseară am fost «doar» 2.000 la protest. Acum câţiva ani, când organizam protestele pentru Roşia Montană şi împotriva gazelor de şist şi adunam peste 100 de oameni, credeam că e un protest reuşit. După protestul de duminică seara, când am fost 40-45.000 de participanţi la protest, nici nu ştiu ce să mai zic. De fapt, fiecare om de la protest contează. Pentru că suntem o comunitate, în care fiecare individ contează”, a postat pe pagina sa de Facebook Doru Apostol, inginerul care a obținut autorizația pentru protestele de la Sibiu, până în ziua de 15 februarie inclusiv. Sibienii care vor veni la marș sunt rugați să aducă, în scris, și zece cerințe adresate Guvernului României. Aceste cerințe urmează a fi adunate într-o urnă, de unde să fie centralizate, mai apoi, ”cerințele străzii” la Sibiu.

Păreri

Aflat seară de seară în fruntea coloanei de manifestanți, Doru Apostol propune câte o temă diferită pentru fiecare protest. ”Pentru azi, miercuri, propun să venim cu biciclete. Şi în loc să folosim fluierele şi vuvuzelele, să folosim soneriile de la biciclete. Cine nu are bicicletă, vine pe jos. Oricum vom merge pe lângă biciclete în timpul protestului. Pentru joi să avem altă temă. Pentru vineri, alta. Şi tot aşa. Se pare că va trebui să mai stăm multe zile în stradă, pentru că politicienii care se ocupă cu “ordonanţe nocturne” nu vor să cedeze. Să facem un festival din acest protest. Dacă ninge, venim cu săniile. Dacă plouă, cu umbrele. În altă zi, facem desene cu creta pe asfalt. În altă zi, poate vine cineva cu chitara şi cântăm în Piaţa Mare. Se apropie Valentine’s Day. Să le transmitem mesaje de dragoste guvernanţilor. În această tragi-comedie, ei încearcă să ne încalece, iar noi să ne distrăm. Facem şi un carnaval dacă e nevoie. Sunteţi de acord?”, întreabă Doru Apostol.

Părerile celor care au urmărit postarea lui Doru Apostol sunt împărțite. Majoritatea aprobă ”dinamizare”, dar sunt și oameni care consideră că astfel de acțiuni ar duce protestul în derizoriu. ”Afară se protestează într-un singur fel. Uite o propunere de protest: mâine toți se îmbracă cu sutiene și vom protesta pocnind din bretelele sutienului. E o idee, nu? Deja e ridicol... Îmi pare rău, am tot respectul pentru toți cei care au ieșit în stradă. Nu-l iubesc pe Iohannis și nici pe restul, fie din PSD sau PNL sau alt partid. Dar, vă rog, nu distrugeți ideea de a protesta”, scrie utilizatorul cu numele Mihai Duru.

De la ora 18:00, cu plecare la 19:30

Și pentru seara de miercuri rămâne valabilă ora 18:00 drept oră de întâlnire în Piața Mare pentru cei care vor să iasă la protest. Plecarea în marș este programată pentru 19:30, iar traseul urmează să fie adaptat la numărul participanților. Dacă acesta este ridicat (aproximativ 5.000) va fi urmat traseul scurt, centru – Calea Dumbrăvii – Mihai Viteazul și retur. În cazul în care numărul este mai redus, se va mărșălui prin centrul istoric, cu o scurtă ”ieșire” până la sensul giratoriu din Piața Unirii.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

46 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Mosu

Acum 5 ani

M-am saturat de voi pe acest traseu ! Nu incercati si pe bulevardul Victoriei ? Mai stati si acasa si cultivati-va creierul, dragii mosului !
Raspunde

Talida Runcu

Acum 5 ani

MOSULE CE SENIL ESTI!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Freddy

Acum 5 ani

Bai baieti ,s-a cam terminat cu mascarada asta de proteste,apele s-au linistit ,guvernul legitim ales isi face treaba ,a gresit cu ordonanta,a retras-o...deci c-est fini la comedie...la munca acum,tovarasi!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

ToTo

Acum 5 ani

Corect ar fi; la munca f tuva muma'ncur . Asa ar zice Băsescu;-)))
Raspunde

Psdciumarosie

Acum 5 ani

Cand aud lozinca cu guvernul legitim , parca-l vad pe infractorul teleormanean cu dantura distrusa ranjind ... Pana la urma tot va duceti dreq mai pesedistilor,degeaba va agatati ca disperatii de putere!
Raspunde

H

Acum 5 ani

NU SA TERMINAT, tu ai scris ca a gresit si oriunde in lume cand gresesti platesti, in cazul guvernului prin DEMISIE, asa se PLATESTE. E o simpla dovada de civilizatie - sa-ti recunosti greseala si sa pleci (raspunzi pentru oamenii pe care ii conduci). Crede-ma nu e atat de greu. Nu este nimeni lipit de un scaun, lasi pe altii (tot din PSD) si pleci. Din atatea sute de mii (milioane zic unii) de PSD-isti chiar nu se gaseste nici unul "normal?" Nu cred.
Raspunde

aure

Acum 5 ani

Cine n-are bicicleta, sa-si ia ochelarii !
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

e-manuela

Acum 5 ani

Buna! Nenea, s-o mai băgat gogoși la Izi D'oro?... Daca nu, io zac sa merem cata' Gara, ca pi-acolo is vo' cateva bolde cu mocaciuni si nechezol la automat...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Protesteanu

Acum 5 ani

E simpatic ca pe Facebook, nici unul dintre postacii astia plini de intelepciune nu apare. Macar aveti 2 IP-uri sau il folositi tot pe ala vechiul?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

e-manuela

Acum 5 ani

Buna! Nenea, cont pe "Buci" își fac aia care nu-s siguri de ei, si așteaptă sa le "deie" limbi pretinii ca sa le crească stima de sine...Si nici nu accepta opinii contrare!
Raspunde

da

Acum 5 ani

la munca ba nu la balci. circulati, circulati!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ovidiu

Acum 5 ani

Are dreptate MOSU luati o usor cu schiirile catre Loamnes.Sau cu placa... Va invata MOSU SA SCHIATI PE STILUL LUI
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ovidiu

Acum 5 ani

Sory cu schiurile e trendy
Raspunde

Sasul parvenit

Acum 5 ani

Bai deontologilor de la TS, ia spuneti si cate ceva despre deciziile de astazi ale Curtii Constitutionale... Sau va e frica de faptul ca se va ajunge sa fiti mai multi "jurnalisti" si jandarmi in piata?? Nu-i nimic! priviti partea frumoasa: mai multe gogosi si ceaiuri de la Izi! :)) A! si aduceti si bicicletele ca asta va fi maaare duda! :))))
Raspunde

Freddy

Acum 5 ani

Bine punctat...sa moara sorosistii si deontolojii de ciuda!
Raspunde

Fu

Acum 5 ani

Mai Handel mic si maro, CC nu a analizat continutul Oug 13 , dar voi astia care stampilati pt o punga de orez abia ati ajuns la litera b, mai aveti pana invatati sa cititi... Problema Ordonantei este cand se va ajunge la ce contine, nu la cum a fost emisa! De ce nu va mutati voi in Diliorman , daca tot il iubiti pe Dragnea, ca la Sibiu s-a demonstrat ca toti sunt antipsd!!
Raspunde

ovidiu

Acum 5 ani

Decizia CCR de ieri nu albeste OUG13 desteptule. CSM si Presedintele or sesizat CCR pe motiv de conflict juridic de natura constitutionala intre institutii. CCR nu o gasit acest conflict iar Guvernul o actionat in limitele atributiilor inclusiv aceea de a emite OUGuri. Sesizarea lui Ciorbea era de la inceput cea mai plauzibila si care poate anula OUG13. Aceasta se va discuta azi in CCR. Lamurit ciumatule?
Raspunde

Axa

Acum 5 ani

CCR a spus azi ca procedura de legiferare a ordonantelor a fost LEGALA. Asadar mutati-va dragilor in fata la CCR, sau nu va dat inca irdin sasalaul? Se vede ca nu aveti serviciu, probleme , familie. Daca a-ti avea nu ar ramane atat timp pentru adunaturi idioate.
Raspunde

Fu

Acum 5 ani

Pt axa ATI nu se scrie a-ti , asta se invata in clasa a 2 a , dar vei afla cand vei ajunge acolo
Raspunde

H

Acum 5 ani

Pt. AXA Daca ai avea minime cunostiintei ai observa/afla/citi ca CCR-ul doar a decis ca nu exista conflict intre institutiile statului. ATAT.
Raspunde

Barsu Alex

Acum 5 ani

Ce a zis ccr azi e apa de ploaie : cica e legal sa dea guvernul oug-uri . Hai sictir ! Pai asta stie si fiumeu de 5 ani . Asta-i unul din rolurile unui guvern, dar numai in situatii exceptionale !!! OUG-urile au efect de lege . Guvernul nu legifereaza in Romania doar in cazuri speciale . Parlamentul e organ legislativ in Romania .Sa ne spu na ccr cum si cand se da o oug ?? si daca continutul era legal ?? sau daca era subiect " de urgenta " ???
Raspunde

Psdciumarosie

Acum 5 ani

Alex, cel cu nick ul Sasul Parvenit e abuzatul ala imbracat in trening si cu pantofi de lac care sta in fata sediului PSD cu un carton agatat la gat pe care scrie DATI UN LEU, PENTRU PESEDEU !!! PS In tara asta prost facuta, Kktii scriu , in loc sa puta. Asta legat de sasul parvenit , care neavand un job, uraste corporatistii care-I platesc ajutorul social.
Raspunde

Sasul parvenit

Acum 5 ani

Aaa! Fie! Sa legifereze Parlamentul... Crezi ca se multiplica Turcanca, face majoritate si tranteste legea?
Raspunde

Barsu Alex

Acum 5 ani

Iar noi vom judeca , fiecare dupa puteri , daca o oug e si morala ?! Va vom respunde la vot .
Raspunde

Sasul parvenit

Acum 5 ani

Pai acu' o luna nu s-a votat? Sau..?
Raspunde

Barsu Alex

Acum 5 ani

Sezi bland flacau c-avem rabdare...patru ani ca maine trec...intreaba varanu' Chuss. Am treaba.
Raspunde

ToTo

Acum 5 ani

Am mai zis dar repet. CEL MAI IMPORTANT LUCRU GENERAT DE PROTESTE, nu îl reprezinta abrogarea ordonanței sau demisia ministrului Iordache, ci faptul ca PSD ul constata CA EXISTA OPOZIȚIE SERIOASA care nu e impotenta ca Nicușor Dan ,Armand Asante Clotilde sau cei din PNL. OPOZIȚIA ESTE REPREZENTATA DE CEI MAI IMPORTANȚI DINTRE ROMANI, adică de cei care generează venituri. AM ZIS. Dar trebuie terminat protestul sa nu cumva sa devina penibil, cu 20 de oameni. Asa consider eu.
Raspunde

Barsu Alex

Acum 5 ani

...scuze ..intreaba-l pe felix ...si nu-mi mai da unlike ca nu eu i-am pus numele de cod. Chuss.
Raspunde

becu

Acum 5 ani

Ciocu mic şovinişti beşinoşi, aţi rămas fără spital, fără autostradă; aţi primit ce aţi o votat: "make Teleorman great again". Mergeți la nepotul Dragnea să vă trateze, acum cât mai puteți băga degetul în tastatură. Dar fugiți tare, se dă ulei şi faină ordinarilor. Din banii noștri vă luați pensia, şi ei salariul. Sau mai bine, emigraţi naibii la Moscova, că în tinerețe era singurul sejur disponibil pentru voi. Să vă fie rușine că duceți ţara de râpă, o întoarceți cu faţa spre trecut!
Raspunde

Marilena

Acum 5 ani

Cei care mai merg acuma in piata dupa retragerii OUG sunt niste pierde-vreme, niste frustrati care probabil nu au realizat nimic in viata, nu au copii si ce sa faca si ei. Merg la Izy la un ceai mocca si uite asa o mai trecut o zi
Raspunde

Ina

Acum 5 ani

Nu sunt nici pierde-vreme, am si copiii (culmea, i-am invatat sa nu fure, conceptie cam invechita, deh) si tocmai pt ca nu am timp ies acum impotriva guvernului, nu am timp sa urmaresc Monitorul Oficial in fiecare zi ca nu cumva sa mai apara vreo lege care acopera HOTII. M-am saturat sa fiu furata pe fata. Au abrogat OUG doar pt ca eram noi in piete dar ea va aparea din nou, in alta forma si probabil fara cele 10 zile ce au permis abrogarea si atunci ce vom mai putea face, va fi prea tarziu!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Barsu Alex

Acum 5 ani

Sasule ...de ce nu googelesti putin numele meu sa vezi singur cu ochisorii tai , sa judeci cu capu tau -daca ai ?!- unde lucrez , de cand , si cam ce impresie am despre straini , firme straine , corporatii si multijegurile unde ai lucrat tu ...de prost ce erai . Cand eu plateam contributii nici nu se stia in tara de multijeguri care angajeaza retardati ca tine . Ia mai cauta ...si dupa aia taci s-inghite . Chuss . PS . Nu te mai enerva flacau , ...ca pierzi .
Raspunde

Sasul parvenit

Acum 5 ani

:)))))) Primul rezultat e un baiat negru din Nigeria!! Tu esti?! Asa s-ar explica macelul gramatical si dactilografic din scrierile tale... Nu-i bai, lucrurile astea nu sunt pentru toata lumea... dar, in cazul tau, te apropie mai degraba de un semi-analfabet decat de vreo somitate in orice domeniu!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Barsu Alex

Acum 5 ani

Auzi ba SASULE PARVENIT ...de ce esti aici cu porecla ? De ce nu iti dai numele ?? Ca mine . Iti e frica de ai tai ? Pai parca sunteti multi...cei mai multi ..Fa-te de minune pe barba ta nu ascuns , iesi la lumina nu sta in noapte ca HOTII !!! HMMMM. ...CE ZICI Vrei ?
Raspunde

Sasul parvenit

Acum 5 ani

Eh! deja s-a umflat muschiul pe tine... tipic celor care nu stiu ce cauta ei in viata lor! Sfat: dezvolta-ti si capacitatea de scriere ca ti-ar fi mai ultila pe aici... poti sa incepi cu unde si de ce sa pozitionezi virgulele intr-o fraza. Carti, prietene!!! Adica alea care stau pe raft si, daca le deschizi, te fac neprost!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Li Tai

Acum 5 ani

Minutul 97. Au aparut postacii frustrati de esecul suferit. Mai puscariasilor! Aveti toata stima din partea mea pentru otrava pe care o imprastiati prin toate orificile corpului vostru dupa ratarea tentativei (OUG 13) de a va sterge mizeria in care ati trait si vreti sa persistati in continuare dar, mare atentie va rog, atata inversunare negativa va poate crea cadere de calciu sau cresterea glicemiei, simptome care duc la boli grave. Cat despre continuarea mitingurilor, ce sa mai zic? Stiti si voi ca de aici va vine pieirea. Sunt sigur ca asta va innebuneste complect dar, istoria se mai si schimba. Cred ca 27 de ani de post comunism au fost cu mult mai mult decat suficienti pentru ca numarul celor care vor o viata corecta si cinstita, sa creasca continuu iar acuma, se indreapta incet dar sigur spre schimbarea balantei inspre viata pe care majoritatea ne-o dorim. Voi in scimb aveti ultimile spasme inaintea disparitiei. Succes in postari mai apropiate de realitate brontozaurilor.
Raspunde