Marţi,
26.10.2021
Cer Senin
Acum
-2°C

PSD cere demisia viceprimarului Răzvan Pop: ”locul dânsului e lângă musulmani”

PSD cere demisia viceprimarului Răzvan Pop: ”locul dânsului e lângă musulmani”

Grupul de consilieri locali din partea PSD Sibiu a cerut, la finalul ședinței de joi după-amiaza, ca Răzvan Pop să își dea demisia din funcția de viceprimar și de consilier local, ca urmare a mesajelor postate pe blogul său.

Cererea demisiei a fost formulată prin vocea lui Ioan Stroie, care a arătat că mesajele transmise de Răzvan Pop vin ”de la un edil al orașului, nu de la un oarecare cetățean”. ”Este un fapt fără precedent. Din acest motiv, grupul de consilieri PSD propune ca domnul viceprimar să își dea demisia și din funcția de consilier local. Căci locul dânsului nu este printre noi, în urma declarațiilor făcute. Mai degrabă, aș putea spune, că locul dânsului se găsește în partea ailaltă, către musulmani, unde se practică aceste declarații. Credeți-mă că bunul meu simț mă face să mă opresc aici. Căci ar fi foarte multe de spus”, a cerut Ioan Stroie, unul din cel mai vechi consilieri.

Secretarul Primăriei, Dorin Nistor, a fost întrebat de președintele de ședință care este procedura în cazul unor astfel de solicitări. Replica secretarului a fost că dacă viceprimarul intenționează să demisioneze, nu îl poate opri nimeni. Și nimeni nu a mai luat cuvântul în cadrul respectivei ședințe.

Gestul aleșilor PSD vine ca urmare a unui text publicat de Răzvan Pop pe blogul său, text cu titlul ”Cu ură!”. ”Văd că mulți colegi de politică roșie transmit mesaje de calm și liniște și de iubire. Ei spun: FĂRĂ URĂ. Eu le spun tocmai invers: BA CU URĂ! CU URĂ față de aceia care fac ceva pe România de mai bine de 25 de ani. CU URĂ față de toți pălmașii politicii din România care au făcut ca această nobilă menire să devină cea mai hulită meserie. CU URĂ față de setea de putere avută cu orice preț. CU URĂ față de cei care sapă constant la temelia țării noastre”, este începutul textului lui Răzvan Pop, scris în contextul protestelor generate de adoptarea ordonanțelor de modificare a codurilor penale.

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

31 comentarii

Georg

Acum 4 ani

O persoana din PSD face o interpelare cerand demisia. Si de aici sa intelegem ca toti PSD? S inca ceva... Razvan Pop NU a nominalizat PSD in mesajul lui. Si bine a facut. Cine SE RECUNOASTE, face spume la gura. "[...]BA CU URĂ! CU URĂ față de aceia care fac ceva pe România de mai bine de 25 de ani. CU URĂ față de toți pălmașii politicii din România care au făcut ca această nobilă menire să devină cea mai hulită meserie. CU URĂ față de setea de putere avută cu orice preț.[...] Mesaje pline URA au avut imens de multe CINDREA (imi este rusine ca sunt SIBIAN), Bucur si Albin Marinescu-JUSTTIARUL
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

ToTo

Acum 4 ani

Te contrazic. A făcut o clara referire la PSD. Oare ce urlau copiii și cei făr' de creier pe strada. PSD ciuma roșie. Locul lui Pop nu e în politica, poate în cea făcută de cei gen Nicu Dan sau Flotilde Armand adică pe Facebook. Asa a purtat și el campania. Ca om politic nu ai voie sa fi chitros, sa te inflamează sau sa-i aprinzi pe altii, ci sa fi diplomat, calm, elegant.
Raspunde

jonyjon

Acum 4 ani

Idiotul de Stroie trebuie sa-si dea el demisia pentru discriminare. In momentul in care ii bagi in aceeasi oala pe toti musulmanii esti un fascist ordinar.
Raspunde

jonyjon

Acum 4 ani

Ar trebui sesizat CNCD in cazul acestui individ.
Raspunde

ordin de la partid

Acum 4 ani

Adica sa mearga la guvern langa Sevil Shhaideh????Cata marinimie!!!!
Raspunde

Ce legatura au musulmani ?

Acum 4 ani

CNCD? discriminare impotriva cui ? Daca zici ca urasti hotii e discriminare ?
Raspunde

jonyjon

Acum 4 ani

Daca zici ca toti musulmanii sunt hoti e discriminare.
Raspunde

Sile

Acum 4 ani

Experienta si realizarile acestui tanar nu il recomanda pentru aceasta functie! Demisia!!!
Raspunde

calin

Acum 4 ani

Stroe sa isi aminteasca de Polsib si butuci....
Raspunde

Brian Loman

Acum 4 ani

Sincer, mie îmi Fuego de Sibiu îmi pare suspect de ceva retard. Știe cineva concret cu ce se ocupă prin urbe? A ajuns pe această poziție complet nenatural, ca urmare a unor înțelegeri politice. Prin Ianuarie când lumea era innebunită că nu merge deszăpezirea, el posta fotografii cu ninsoare idilică, era extaziat. Jenibil.
Raspunde

Ovi

Acum 4 ani

Fuego de Sibiu, hai cu demisia, tati!! Oricum faci parte dintr-un partid penal, alaturi de toti spagarii sibiului. Hai Fuego, stiu ca poti, da-ti demisia!!
Raspunde

Baba

Acum 4 ani

Ma opun solicitarii PSD! Cum altfel s-ar putea evidentia mai bine penibilul in care s-a ''imbracat'' Marele PNL?
Raspunde

Vivi dragan

Acum 4 ani

Acest consilier local pe numele lui Stroie nu este acelasi care acum vreo doua sedinte de consiliu local ii plîngea de milă sefei serviciului gospodarie din primarie pe numelr ei Felicia Baba fara sa sufle un cuvant ca este coleg de partid cu fratele acesteia? Oare nu ne mai amintim de reactia acestui Stroie cand jandarmii sareau poarta aceleasi persoana si deasemenea pazeau usa Directiei Tehnice ca DNA sa faca percheziție la serviciu gospodarie? Oare unde era atunci moralistul astra de Stroie? Sau este consilier local pentru interes personal si de partid si nu pentru interesul cetatenilor din Sibiu Asa ca domnul consilier lasatio mai moale ca macabră.
Raspunde

Vivi dragan

Acum 4 ani

Că macane.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gogo

Acum 4 ani

Ce legătură are una cu alta? Ai sarcina de la partid? Răzvan Pop, rușine. Ar fi de bun simț o demisie. Dar la ce nesimțire are în el nici o șansă!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gogo

Acum 4 ani

Ce legătură are una cu alta? Ai sarcina de la partid? Răzvan Pop #rusine. Dacă ai avea curaj ți-au da demisia. Dar nu ai...
Raspunde

Ion Ionescu

Acum 4 ani

Comparatia lui Stroe e aiurea, nu isi are rostul. Insa idee e baza e corecta, daca tot ne vorbeste Răzvan Pop despre Sibiu, oras european si ca tot raul vine din Bucuresti, Brasov, Cluj, fara Napoca, vorba lui Pop, atunci sa isi dea demisia. In orice tara in care inciti la ură placi din funcție. Nu poti sa ai doua standarde, e r pretinzi european, dar sa te comporti balcanic. In concluzie, demisia Razvan Pop!
Raspunde

Vivi dragan

Acum 4 ani

Demisia domnule consilier Stroie.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gogo

Acum 4 ani

Ești penibilă
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

rezist

Acum 4 ani

Domnule Deleanu,asteptam mai mult profesonalism.Am fost la sedinta cons. municipal.Nu mi a venit sa cred.A durat 37 minute.38 de hotarari de consiliu initiate de primar.Toate sau votat in majoritate pentru.cu o mica exceptie, unde fraierii sa nu le jic prostii de consilieri nu au inteles cum sa voteze,a urmat o mica lamurire, si toti au votat veseli, degazati, ca au inteles cum sa voteze.Sa nu mai zic de o anume consiliera grasa si cu o moaca de cretina, care s a ospatat intens din fursecurile de pe masa.Vad ca nu amintiti nimic de faptul ca o persoana a cerut ca dupa eliberarea casei pres. Johannis de pe str. Balcescu sa fie transformata intrun muzeu al REVOLUTIEI din dec.89.Ce stiri de doi bani dai domnule.Fi ziarist, nu REZIST MANIPULAT
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

dancp2

Acum 4 ani

daca vrea vreun musulman sa il execute sexual pe herr razvan de 2 bani pe din dos? ce va zice? ca-i dascal de araba?siu ca a fost dascal de istorie!!!!!!!!!!!!!!
Raspunde

cozma

Acum 4 ani

Si totuși ce are domnul asta cu musulmanii? cum poate face astfel de comparații!?
Raspunde

Eka

Acum 4 ani

Mesajul lui Razvane e patimas dar CORECT. Nu a nominalizat persoane sau partide. Nu suntem cu totii satui de o clasa politica care de 25 de ani nu a putut lega Timisoara cu Bucurestiul printr-o autostrada, care da legi in interesul propriu si care a pus pe butuci toate industriile existente pana in '89 ? Cri care se simt jigniti sunt exact cei pe care ii dispretuim cu totii, cei care ne-au adus in postura sa nu avem o optiune viabila in cabina de vot.
Raspunde

CETATEAN

Acum 4 ani

VA ASIGUR CA NICI UN CONSILIER NU CITESC SI NU STIU NICI 5% DIN CEEA CE VOTEAZA.ANGAJATII PRIMARIEI CU FODOR IN PRIMA LINIE MANIPULEAZA CONSILIUL CUM VOR.IAR CONSILIERII FAC DOAR FIGURATIE.
Raspunde

ToTo

Acum 4 ani

Corect, acum însă ne putem aștepta la o prestație mai serioasa a PSD
Raspunde

m

Acum 4 ani

La Sibiu nu comanda pesedeul. Sa ia drumu' Valcii pentru aia.
Raspunde

m

Acum 4 ani

Printre musulmani? Au ceva impotriva d-nei Shaideh si a sotului ei? Rasisti cum ii stim, pesedistii astia. Pentru asa o declaratie sa-si dea demisia toti consilierii PSD.
Raspunde

e-manuela

Acum 4 ani

Buna! Nenea, cel ce seama "vânt" culege "furtuna"!... Si cand ma gândesc ca nu-i nici macar un an de cand PNL-ul prin vocea "pupezei" botoșănence, ne solicita sa-i acordam votu' de încredere?!...
Raspunde

ToTo

Acum 4 ani

Pupilei ALBE botosanence te rog.
Raspunde

ToTo

Acum 4 ani

Pupezei albe botosanence, chiar dacă a fost pupila lui draga Stolo
Raspunde

Odin

Acum 4 ani

Se bat copii în curtea școlii! Fuego nu are de ce să incite la "URĂ" este un gest de țoapârlan nedezvoltat care încearcă să-și facă un nume pe valul de proteste. Politica nu se face cu ură penrru că indiferent de opinie asta duce la extremism! Stoie să lase încercările patetice de a "ieși în față" că agită degeaba apele PSD-ului în Sibiu care oricum sunt maro și au iz de latrină.
Raspunde