Sâmbătă,
03.12.2022
Partial Noros
Acum
7°C

Patronul AMSO reținut. A fost prins în flagrant luând șpagă

Patronul AMSO reținut. A fost prins în flagrant luând șpagă

Actualizare:

Procurorii susțin că pe perioada a anchetei nu s-a putut face dovada legăturii dintre Valentin Corjescu și examinatori.

Știrea inițială:

Valentin Corjescu, patronul școlii de șoferi AMSO, a fost prins în flagrant, ieri, de către polițiștii din cadrul Serviciului Județean Anticorupție, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu, luând 400 de euro de la un cursant, pentru a-l trece examenul practic pentru obținerea permisului auto.

”La data de 30.03.2017, prin ordonanţa procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu a fost pusă în mişcare a acţiunea penală faţă de suspectul CVV pentru săvârşirea a patru infracţiuni de trafic de influenţă, prev. şi ped. de art. 291 alin. 1 C.pen., raportat la art. 6 din Legea nr. 78/2000 (patru infracţiuni), cu aplicarea art. 38 alin. 1 C.pen. Procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu urmează să solicite judecătorului de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Sibiu arestarea preventivă  a inculpatului CVV, pentru o perioadă de 30 zile”, se arată într-un comunicat de presă remis de Parchetul Tribunalului Sibiu.

Corjescu, în calitate de administrator al şcolii de şoferi aparţinând S.C. Amso S.R.L. Sibiu, a cerut de la doi cursanți, 200 euro, respectiv, 400 euro pentru a-şi exercita o pretinsă influenţă asupra examinatorilor din cadrul Instituţiei Prefectului pentru a fi declarați admiși la proba practică a examenului de dobândire a permisului de conducere, susțin procurorii.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Sibiu s-a autosesizat încă din septembrie 2016, iar în 29 martie s-a dispus efectuarea în continuare a urmăririi penale a lui Valentin Corjescu pentru trafic de influenţă şi faţă de numiţii NTM, BPI şi BP pentru săvârşirea infracţiunii de cumpărare de influenţă.

Școala de șoferi AMSO a fost înființată în 1990, și în acest moment sunt aici 20 de instructori de conducere și patru profesori legislație rutieră.

Conform site-ului http://www.topinstructoriauto.ro procentul de promovabilitate al cursanților AMSO este de 46,2% (3.665 din 7.940) în anul 2015. Cel mai bun instructor este chiar Valentin Virgil Corjescu, cu o rată de promovabilitate a elevilor săi de 69%.

foto arhivă

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

71 comentarii

cineva

Acum 5 ani

dar de ce nu au organizat flagrantul in timp ce respectivul dadea banii mai departe la examinatori? Asa prindeau mai multi dintr-o lovitura, dar...s-au gandit sa traga doar un semnal de alarma si sa-si scape colegii. Nu e bine, trebuia mai multa duritate
Raspunde

Nicu

Acum 5 ani

Pai nu avea cum săi prindă pentru ca nu dădea bani mai departe
Raspunde

Eka

Acum 5 ani

Eu cred ca aia care il lasa sa parcheze zi de zi in intersectie si pe trecerea de pietoni sunt cei care luau spaga . Cum sa fii instructor la scoala de soferi si sa parchezi ilegal zi de zi?
Raspunde

DarthVader

Acum 5 ani

Adica tu spui ca niste cetateni s-au gandit sa ii dea niste bani pentru ca il cheama Corjescu si e patron la AMSO iar apoi l-au reclamat la politie . Tare
Raspunde

DarthVader

Acum 5 ani

Toata ziua de ieri intre 16:00 si 24:00 am incercat sa adaug un comentariu la articolul despre patrinul AMSO si nu mi-ati permis. RUSINE celor se la Turnul Sfatului ca protejeaza orgoliul unor mafioti si cenzurati exprimarea !!!
Raspunde

alzara

Acum 5 ani

Cineva i-a purtat sambetele! Altfel nu se explica! In orasul asta multa lume ia spaga! De ce tocmai el a picat de fazan?
Raspunde

Bună ziua.

Acum 5 ani

Mare constatare
Raspunde

Bună ziua.

Acum 5 ani

Cei cu inițiale sunt instructori ?
Raspunde

Ceafa ingusta

Acum 5 ani

Tembelul asta infractor jegos ia spaga din anii 90! Antreprenor tipic roman, un golan nespalat!
Raspunde

Anonim

Acum 5 ani

S-au gandit sa nu ii bage si pe politisti in aceeasi oala, nu? L-au prins doar pe intermediar, in loc sa rezolve adevarata problema. Ca el mai sunt multi altii. Ia sa schimbe fosilele de la examinari si sa vedem cum se misca treaba atunci :)
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Greucenescu Florentian

Acum 5 ani

"CORJESCU" e un nume tipic ardelenesc, probabil din Jina :))))) Natia lor!!!
Raspunde

Un Jinar

Acum 5 ani

Marş, ma! Capacitatea ta mentala e invers proportionala cu ironia din acest comentariu.
Raspunde

Sebastian

Acum 5 ani

"cineva" sunt total de acord cu tine. exact la asta ma gandeam cand am citit articolul. Omul asta are oamenii lui pe care ii spaguia la randul lui. De ce nu s-a organizat flagrantul pentru momentul acela. Nu regret nicio clipa ca am plecat din Romania. Nu se va schimba nimic niciodata. Asta e cazul "prostul scapa turma". Asa arata si astia de la anticoruptie ca isi fac treaba si nu isi iau salariile grase degeaba si adevaratii corupti raman neclintiti.
Raspunde

Calin

Acum 5 ani

In ce tara fara coruptie traiesti tu domnule? Sau ne scrii din Rai? Sebastiane, daca esti om fara radacini, macar uita de noi, si vezi-ti de viata ta!
Raspunde

Labus

Acum 5 ani

Ăștia sunt adevarati,criminali care ne omoară pe șosele pe trecerile de pietoni,au impresia că cu bani poți cumpăra orice...Mizerie umană.
Raspunde

GEORGE

Acum 5 ani

ASTA ESTE O FACATURA . CUM PUTEA CORJESCU SA II TREACA PE CURSANTI ERA EL EXAMINATOR ?CINEVA URMARESTE SA ELIMINE FIRMA AMSO CU AJUTORUL PRIETENILOR DIN SERVICII. DE ACEEA NU SA PUTUT FACE NICI UN FLAGRANT ESTE O MIZERIE CE POT FACE ACESTI PROCURORI PENTRU A PROTEJA FIRMELE PRIETENILOR SI TURNATORILOR PE CA II AU PE STATELE DE PLATA.
Raspunde

Odin

Acum 5 ani

Daaaaa, sigur ca da! Dar cu mânuța pe banuți ce căuta, împrumuta pentru țigări? (consumul excesiv de latrina3 dăunează coeficientului de inteligență - sfat de la prieteni din servicii ☺)
Raspunde

DarthVader

Acum 5 ani

E cea mai penibila teorie a conspiratiei pe care am citit-o . Banii au ajuns la Corjescu in buzunar ptr ca a luat spaga , nu ptr ca i-au pus procurorii. Sa dai vina pe concurenta e absolut jenant mai ales cand 5 conentarii mai departe spui ca toti sunt corupti. Au prins un bisnitar din industria carnetelor. O sa le vina randul si altora daca nu se potolesc.
Raspunde

Mihnea

Acum 5 ani

Faptul că nu s-a putut demonstra legătura este grav,dar ce Corjescu lua banii pentru el numai? Dacă nu avea influență si nu putea sa-i dea examinatorilor nu-i lua. Încă caci încă o dată,noi avem corupție fără corupți! Si încă o dată se demonstrează incompetența procurorilor sau ne voința procurorilor de a soluționa un caz pina la capat,De a stîrpi si a eradica fenomenul pina la rădăcini.
Raspunde

Popa

Acum 5 ani

... si ne mai miram de ce se circula asa prost in Sibiu ... Trebuiau prinsi si beneficiarii finali ai mitei ! Asa , se vor da la fund o perioada si apoi vor continua in stilul Pitesti !
Raspunde

Anonim

Acum 5 ani

Trebuia prins politistul care lua banii, nu intermediarul! Jegosii doar pe spaga dau carnetul!
Raspunde

Nechifor

Acum 5 ani

Ne pierdem incet valorile locale, sibienii care au facut ceva pentru aceasta tara si au facut locuri de munca! Pacat! Sper ca se va face dreptate!
Raspunde

Eka

Acum 5 ani

Daca Corjescu e valoare locala atunci Sibiul e Jilava. E o afacere de bisnitar bazata pe spaga si fentarea legislatiei . Sper sa infunde puscaria pentru atatea luni , cate carnete a dat pe nashpa. Sunt sigura ca se vor aduna multi ani .
Raspunde

Popa

Acum 5 ani

Valorile locale care , contra unor sume de bani , pun in mana unor oameni nepregatiti , sute de cai putere ?! Doamne Fereste !!!
Raspunde

Anonim

Acum 5 ani

Eu sunt mai mult da sigur ca banii rămâneau la el! Dacă luai permisul pe drept rămâneau bani la el dacă picai Îți dădea banii înapoi!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Va spun mai tarziu

Acum 5 ani

Asta este un pont, de care ai auzit tu javra de om .. ca banii raman la el.. tot sibiul de la politie la instructor sunt la egalitate in tot ceea ce priveste mita.. asa ca siktir .. vb si tu cacaciosule sa nu taci
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

ioan

Acum 5 ani

asta e treaba veche de cel putin 15 ani si acum sa trezit anticoruptia dl tarnu nu stie nimic
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Oprea

Acum 5 ani

Domnule Corjescu, Sibiul si sibienii va sustin!!! Demonstrativa-ti nevinovatia si continuati sa oferiti cele mai bune servicii raport pret-calitate!
Raspunde

Bună ziua.

Acum 5 ani

Anonimul are perfecta dreptate. Asa fac majoritatea. Prostesc bieții oameni și dacă le merge e bine dacă nu mai încearcă. Nu e singurul care inseala în acest mod. Peste totot în tara e la fel.
Raspunde

Eka

Acum 5 ani

Nu e adevarat. Individul e bine conectat la "organe" si altfel nu se poate explica cum a putut face o cladire cu 6 etaje in mijlocul caselor si sa parcheze zi de zi pe trecerea de pietoni . A inlesnit multe carnete la viata lui. Se vede in trafic.
Raspunde

Bună ziua.

Acum 5 ani

Încă o precizare. Cei care examinează am înțeles ca sunt funcționari la prefectura și nu mai sunt politiști. Prefecturile din toate județele au aceasta activitate de examinare din anul 2004. Ce competenta au acești oameni? Cine ii pregătește pe aceștia? Cine controlează școlile de șoferi? Unde e Autoritatea Rutiera Romana? Sunt foarte multe întrebări la care trebuie sa răspundă.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Va spun mai tarziu

Acum 5 ani

Bai , concluzia este ca voi romanii sunteti niste cretini din nastere .. sunteti buni la barfe si la criticat .. va tineti smecheri voi cum a-ti luat permisu inteligentilor.. sunteti niste oameni prosti.. incompetentiilor.. sa va fie rusine oameni de nimic
Raspunde

GEORGE

Acum 5 ani

AR FI FOARTE INTERESANT SĂ SE PUBLICE CINE AU SCOLI DE SOFERI ÎN SIBIU SI ATUNCI VETI INTELEGE DE CE ESTE O FĂCĂTURĂ. TOTI ACESTI PATRONI DE SCOLI DE SOFERI AU FOST SAU SUNT IN LEGĂTURI DIRECTE CU SERVICIILE SAU CU ALTE INSTITUȚII DE FORȚĂ DIN SIBIU.CUM SĂ CREDEM CĂ SE LUA BANI PENTRU CARNETUL DE CONDUCERE DAR NU SE POATE DOVEDII NICI O LEGATURA CU EXAMINITORII A DOMNULUI CORJESCU. CRED CĂ E CLAR CĂ AU FOST TRIMISI DE PROCURORII CORUPTI DE ACESTI PATRONI ACESTI ASA ZISI MITUITORI SI SA ORGANIZAT ASA ZISUL FLAGRANT. DAR SE PARE CĂ ACESTE MĂGARII INCET INCET VOR DISPĂREA SI NU SE VOR MAI PUTEA DISTRUGE ANUMITE FIRME IN ASA FEL INCAT SĂ SE FACĂ LOC ALTOR FIRME A FOSTILOR POLITISTI SAU COPII A FOSTILOR POLITISTI SAU SECURISTI.
Raspunde

Va spun mai tarziu

Acum 5 ani

Bravo george, in sfarsit un om corect in sibiu asta.. bravoo !! Ai dreptate..
Raspunde

DarthVader

Acum 5 ani

Absolut penibil. O speculatie prea josnica chiar si ptr Antena3. Corjescu era un spagar iar procurorii au dovedit asta prin flagrant. Dupa spusele tale Corjescu e Isus pe cruce , nici usturoi n-a mancat nici gura nu-i pute. Banii au ajuns la el printr-o mare conspiratie secreta a politiei si a concurentilor.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Anonim

Acum 5 ani

Corjescu nu are nici 0 vină ,asta e rasplata pentru care vin și se roagă de el Rușine să le fie
Raspunde

Vecina

Acum 5 ani

Nu săracul ce prost esti ANONIM știe doar toți șoferi din Sibiu ca daca vrei permis auto profesionist sau cat B te rezolva Corjescu ,si asta de mulți ani ,nu știu cum de l-au lăsat pina acum si nu l-au luat mai repede
Raspunde

Alzara

Acum 5 ani

N-o mai fi cotizat la bosii cei mari din parchet si politie si "l-au umflat"!! atat de simplu si logic...restul e can-can pt naivi!
Raspunde

anonima

Acum 5 ani

Esti tu o vecina proasta care s-a trezit vorbind...stii zicala cu capra vecinului...
Raspunde

Zexe

Acum 5 ani

Sibiul e corupt la nivel inalt, astia sunt doar pestisorii de acvariu, rechinii se zbenguie voiosi. De Maricuta ce se mai aude?
Raspunde

miki maus

Acum 5 ani

Daca denuntatorii erau "programati" la acelasi examinator poate închidem si cercul.
Raspunde

DarthVader

Acum 5 ani

Bravo Miki , Sherlock ! Subt de acord . May the force be with you !!!
Raspunde

Dumitru

Acum 5 ani

Ne mai miram ca Romania e campioana la morti pe sosele?.... Coruptia chiar ucide!
Raspunde

La

Acum 5 ani

Dar cu cei care au cumpărat influenta ce se va întâmpla? Ei de ce nu sunt reținuți?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Olingpia Gafosdea

Acum 5 ani

...uai bielitalor, omu' v-o facut un ghini, c-altfiel ierea vai s-amar de capu' vost' s-apa' l-atz dat in gat! Sini n-o dat spag' sa sa radise in daua chisioari uai!...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

GEORGE

Acum 5 ani

NU ATI INTELES - CEI CARE CUMPARAU INFLUENTA ERAU OAMENII PROCURORILOR CA IN ROMANIA ASA ESTE O FACATURA , PROCURORI FORTEAZA UN FLAGRANT, OAMENI LOR VIN SE PLANG SI APOI COTIZEAZA CU BANI MARCATI SI GATA FLAGRANTUL.
Raspunde

Odin

Acum 5 ani

Georgele dragă, explică-ne cu poate cineva să te forțeze să iei mită pentru a face trafic de influență? Eu știu că acolo de unde consumi tu informația "a cotiza" e normal și benign dar în fața legii, a bunului simț și în general în restul lumii a furniza "servicii" de trafic de influență se numește corupție! Și da, oamenii care dau bani marcați sunt "oamenii" procurorilor, își dau acordul să participe la această înșcenare pentru a demasca într-un cadru controlat un corupt/infractor/etc. astfel încât procurorii să aibă dovezi directe despre faptele "nevinovatului"! Sau ce îți imaginai că procurorii ăștia stau în boscheți și prin canale să pândească pe toată lumea, asta în contextul cănd trebuie să rezolve zeci de dosare lunar?
Raspunde

DarthVader

Acum 5 ani

Adica tu spui ca e ok sa primesti bani daca oamenii vin si se roaga de tine sa le rezolvi carnetele. Iar pretul e 400€ tot din bunatatea sufletului d-lui Corjescu s-a facut. Si acei oameni s-au rugat de el ptr ca era cunoscut ca un om corect si vertical , care nu facea rabat de lege. Chiar asta e tot ce ai de spus in apararea lui ? Jenant ...
Raspunde

Sibian

Acum 5 ani

La multi ani cu executare îi doresc. Infectul ăsta de Corjescu mi-a cerut si mie 400 Euro ca sa obtin categoriile C,C+E D,D+E. Bine-nteles ca nu i-am dat bani dar am si renuntat la ideea de a mai urma cursurile scolii de soferi Amso.
Raspunde

(-)

Acum 5 ani

Dupa "razboi" multi viteji se arata, "razboinicule"!
Raspunde

O SUGESTIE

Acum 5 ani

In primul rand as lua dosare cu 2-3anii care au trecut prin toate scoliile de soferii din oras special nume de rromi care nici măcar nu stiu sa scrie si au carnet de conducere revizuirii dosarele din ultimii2anii avetii in vedere bine de etnie veti constata adevarul si tot o data veti prinde întreaga filieră instructor examinator
Raspunde

Odin

Acum 5 ani

Păi și atunci cine mai rămâne să evalueze candidații și să elibereze carnete?
Raspunde

Coruptia chiar ucide

Acum 5 ani

Ce va mai miră la mafia din Sibiu. Zona de protecție pleacă de la București din M.A.I. Oare cu cine din Sibiu de la băieții cu grade multe este rudă cineva din conducerea Direcției Generale Anticorupție. De aceea s-a stopat la nivelul de acarul Păun...Deci acum stau cei implicați în așteptare doar va trece şi faza asta. După care conducta de bani trebuie să producă. Așa că Sibiului i s-a dus vestea că este frumos ca oras turistic, dar să nu locuiești în el...
Raspunde

dorin c.

Acum 5 ani

In Daia, Rosia, Nou, Vurpar, Casolt sunt foarte multi tigani analfabeti care-au luat permisul la Sibiu; De multe ori s-a vorbit subiectul asta dar s-a PUS BATISTA PE TAMBAL. De ce? simplu, sunt multe incuscriri intre politisti, SRI-isti si oamenii legii.
Raspunde

Xyz

Acum 5 ani

Măcar dacă ar fii singurul!!! Mulți instructori i-au şpagă , fiind înțeleşi cu polițişti....şi de asemenea mulți pică pentru a mai lua ore suplimentare, şi evident pentru a mai face ceva banii. Ar trebui urmăriți şi instructori şi polițişti ! Numai aşa rămâne Sibiul fără instructori. Cunosc cazuri, care pentru 500 euro nici nu s-au prezentat la examen primind carnet acasă. E GREU SĂ FII CORECT ÎNTR-O LUME CORUPTĂ!
Raspunde

ro.

Acum 5 ani

Tuturor le place coruptiac ca sa si rezolve problemele pe care le au, adr nu le plac coriptii. Daca au o masina de inmatricula sau un permis de preschmbat imediat suna pe toata lumea din prefectura ca sa o rezolve mai repede. Daca vor un cazier suna jumatate politie, desi se elibereaza in 3 min fara taxe. Asa ne place noua sau asa nu ne place. Astia sunt romanii nostrii! Nu comentez faptele acetui om. Sunt instante de judecata si pana la urma judecata divina, care il vor judeca. Vorbesc doar de mentalitatea romanului de a incerca sa apeleze la pile, relatii si prieteni pentru orice probleme minora pe care o are. Romanului ii place sa spuna ca are pile si dupa ce rezolva o problema se lauda la toata lumea ce smecher a fost el. Vrem o socitate ca in Germania si in occident, dar cu mentalitate de Romania.
Raspunde

Bogdan

Acum 5 ani

cat de corect ai putut scrie. Oamenii astia sunt cei mai gretosi....
Raspunde

sibian

Acum 5 ani

In a trimite un necunoscator in ale condusului in tafic , pui in pericol atat intehnitatea lui corporala dar mai ales a celor nevinovati
Raspunde

honda

Acum 5 ani

Omul era infipt bine ca la el acasa la prefectura la inmatriculari ,tot timpul intra in fata zambind ..Alaltaieri era sa mi se inchida ghiseul in fata la ora 16 dupa ce el a venit ultimul a intrat direct in fata si am pierdut destul timp cu problema lui....
Raspunde

Anti_Coruptie

Acum 5 ani

Bravo l-ati prins pe Corjescu si amu 2 ani pe Vonica dar pe asul coruptiei din Sibiu din ultimele 6 decenii nu ati avut curajul si profesionalismul sa-l prindeti. Cate plicuri a palmat Nicu Plicu = Nan Nicolae marele sef anti coroptie de amu 20 de ani care facea dosar unei doctorite pentru o punga de cafea. Unde esti Codruta sa-l legi tu dupa juma de secol pe marele vagabond politico schpagar
Raspunde

Ciorapel

Acum 5 ani

Cate smecherii s au facut si cu atestatele, prietenii stiu cum si de ce! La un moment dat era clar ca se va infunda... Pacat de sotia lui frumusica!
Raspunde

Olingpia Gafosdea

Acum 5 ani

...mars d-ici misieluli, cum i-o tara plicat omu' di-acas' c-atz si-ncieput sa balitz, ca canii ai turbatz...
Raspunde

Adrian

Acum 5 ani

Ești un gunoi ordinar ciorapel. Mirosi a gunoi...
Raspunde

YODA

Acum 5 ani

Adrian, doar in mintea ta gunoi este.
Raspunde

Euu

Acum 5 ani

Bani rămâneau la el !! Dacă aveai noroc sa iei carnetul bine dacă nu ții dădea înapoi
Raspunde

Madalina

Acum 5 ani

Romania... totul se face in stil mafiot.
Raspunde