Zăpada care a căzut în ultimele două zile în zona județului Sibiu a distrus mare parte din florile cireșilor, merilor sau caișilor din livezi. Iar frigul de minus cinci grade care se anunță la noapte va duce către 100% procentul pagubelor provocate în livezi.
Mai mulți proprietari de livezi au contactat deja reprezentanții Direcției Agricole din Sibiu pentru a se plânge de dezastrul produs de valul de frig din ultimele zile, care a prins pomii deja gata înfloriți. „Deocamdată nu se pot face estimări ale pagubelor, trebuie să treacă și această noapte în care s-au anunțat minus cinci grade. Vor fi cu siguranță pagube, dar nu ne putem grăbi deocamdată cu estimările“, arată inginerul agronom Luminița Eneotescu, din cadrul Direcției Agricole Sibiu. Frigul anunțat pentru următoarea noapte va fi fatal florilor care au mai supraviețuit până acum. „Cireșul este cel mai sensibil, cu limita de rezistență a florilor la minus două grade Celsius. La temperatura aceasta, floarea de cireș este praf. Iar la măr, florile desfăcute sunt compromise de la minus două grade Celsius. Aceleași limite le au florile de măr, de prin și de cais“, descrie Luminița Eneotescu.
„Pagubele sunt totale“
Agricola Bergamelli din Dobîrca este una dintre cele mai importante societăți din pomicultura sibiană, exploatând livezi cu o suprafață totală de peste 170 de ha, pe care sunt plantați meri, cireși sau caiși. „Pagubele sunt totale. Cred că am avut livadă de cireși“, declară inginerul agronom Nicolae Neamțiu, din cadrul societății Agricola Bergamelli. Faptul că frigul a fost însoțit de așternerea zăpezii a înrăutățit situația. „Din punct de vedere tehnic, nu poți vedea chiar acum pagubele, căci mai depinde și cum se încălzește vremea. Dacă se încălzește brusc, e mai rău. Dacă se va încălzi gradual, cu două-trei grade pe zi, poate mai scapă ceva. Părerea mea, însă, e că nu sunt șanse să mai scape mare lucru, după ce la noapte se anunță minus cinci grade“, inginer agronom Nicolae Neamțiu. El amintește de o situație asemănătoare din 1998. „Dar daunele nu au fost la fel de mari. Acum a fost acea perioadă caldă, în care pomii au înflorit, după care a venit frigul. În 1998, pomii nu au apucat să înflorească fiind temperaturi scăzute tot timpul, astfel încât chiar dacă a nins nu au existat flori deschise care să fie afectate“, mai spune Neamțiu.
Au dat foc la cauciucuri
Unii dintre administratorii de livezi din Sibiu au încercat să mai limiteze pagubele aprinzând anvelope printre pomii acoperiți de zăpadă, variantă care poate crește temperatura în livezi cu cel mult două grade Celsius. „Am pus cam 20 de cauciucuri la hectar. Încercăm, deoarece altă variantă nu avem. Nu este o soluție sigură, deoarece acum este depusă și zăpadă, dar ceva trebuie să încercăm a face“, declară reprezentantul unei astfel de livezi. În afara potențialelor probleme cu Garda de mediu, varianta incendierii de anvelope prin livezi pentru a crește temperatura între pomi nu este recomandată întotdeauna. ”Este o mare greșeală să se dea acum cu fum, deoarece se produce un șoc termic și este zăpadă pe pomi. Fumul ajută în condițiile în care este frig, fără zăpadă. Iar dacă nu există presiune atmosferică, în condiții de umiditate precum cele de acum, fumul se ridică“, arată inginerul agronom Nicolae Neamțiu.
Reprezentanții autorităților locale din Sibiu spun că de săptămâna viitoare se așteaptă la un val de sesizări din partea pomicultorilor. „Încă nu ni s-a raportat nimic, dar este zăpadă la noi, deci sigur vor fi daune. Cel mai probabil oamenii vor veni să ne anunțe după ce se duce zăpada și vor putea vedea mai clar care sunt daunele“, arată Ioan Ludoșan, viceprimarul din Miercurea Sibiului, localitate cu suprafețe întinse de livezi.
Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download
Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube
Tag-uri: Direcției Agricole Sibiu , Ioan Ludoșan , Nicolae Neamțiu , Miercurea Sibiului , Agricola Bergamelli , Voinţa Livezile , pomicultori , Pentru Sibiu , Luminița Eneotescu , zapada
Vizualizari: 6675
Ultimele comentarii
Acum 6 ore
Radu Magda-Vilcea
Acum 6 ore
Ilarie
Acum 7 ore
Un sibian
Acum 7 ore
Luminița Vaida
Acum 7 ore
Ioan