Chiar dacă interesul oamenilor este în continuă creștere, oferta „street food“ (a mâncărurilor preparate în bucătării mobile) este extrem de săracă peste tot în România, cu excepția festivalurilor specifice. Motivul ține de lipsa legislației în domeniu. Tocmai de aceea, unii dintre întreprinzătorii sibieni intenționează să propună administrației sibiene să devină prima din România prietenoasă cu acest gen de mâncare.
Andrei Drăgan este unul din asociații micului lanț sibian de magazine denumit „Bătrânu’ sas“, în ale cărui lăzi frigorifice sunt de găsit diferite feluri de carne și mezeluri, care pornesc de la rețete săsești, în special. De aproape doi ani, afacerea lui a ieșit și în stradă, prin intermediul unei rulote din care vinde atât hot-dogi, cât și mai multe feluri de cârnați. Își diversifică oferta prin tot felul de topping-uri. „Este o chestiune nouă din cauza unui vid legislativ în România, care împiedică dezvoltarea acestui sector. Care ar putea aduce multe lucruri noi pentru români. Spun asta deoarece pentru un tânăr cu idei proaspete este infinit mai greu să își deschidă un restaurant decât o rulotă cu care să își pună în valoare ideile“, este de părere Andrei.
Prin cartierele orașului
O bucătărie mobilă permite ca în orașe mâncarea să se poată „deplasa“ în alt cartier în fiecare zi. Iar tocmai pe această idee speră că autoritățile din Sibiu vor marșa în a deveni primul oraș din România prietenos cu fenomenul „street-food“. „Cum Sibiul va fi regiune gastronomică europeană în 2019, autoritățile locale ar putea începe un pionierat în România. Nu ar fi pentru prima dată când administrația locală s-ar înhăma la un proiect în premieră pentru țara noastră. Să elibereze un fel de autorizație de funcționare mobilă, pentru astfel de bucătării mobile, cu obligația ca la sfârșitul zilei să se închidă activitatea și să mute bucătăria. Astfel, rămâne și siguranța că se păstrează curățenia. Iar, mai apoi, aceste bucătării mobile ar putea intra și în cartiere, astfel încât nu ar mai rămâne toate presiunea pe zona din centru“, este de părere Andrei Drăgan.
El arată că street food este o alternativă la fast-food, deoarece românii au început să caute să mănânce mai diversificat și mai sănătos. Cu un suport legislativ coerent, Andrei Drăgan este de părere că pe piața din România s-ar crea o concurență din care numai clienții vor avea de câștigat. „Street food este mai interesant și mai sănătos. Dezvoltarea unui astfel de sector ar atrage inclusiv turiști, după cum am văzut pe străzile din Brazilia, de exemplu“, adaugă Andrei.
Micul exemplu de la Cluj. Dar pe un teren privat
Majoritatea celor care au investit într-o bucătărie mobilă amenajată într-o rulotă sau dubiță abia au câțiva ani vechime în branșă. „Cam peste tot la noi în țară este o noutate treaba aceasta cu «street food». Pentru că nu este deloc asemănătoare fast-food-ului, nu vorbim aici de o șaormerie. Street-food oferă diversitate și asta atrage, mai ales în cadrul unor festivaluri“, spune Andrei Bosînceanu. De mai bine de un an, Andrei a pus pe picioare afacerea „eat street cluj“. O rulotă este amplasată în apropierea unui parc logistic din Cluj Napoca, pe un teren privat, iar alte două bucătării mobile sunt folosite de el pentru a participa la diferite evenimente specifice din țară. „Am fost și la Iași, la Oradea, la Arada, la Vatra Dornei. Cam peste tot am umblat și peste tot lumea este deschisă la ideea de street-food“, spune Andrei. Din bucătăriile sale mobile ies specialități italiene, de unde Andrei a importat tot conceptul pe care lucrează. Printre cele mai apreciate specialități sunt italian long bruscheta (bruschete din felii de pâine de 35 de cm, cu două gusturi) sau piadina romagnola (un fel de lipie în care uleiul de măsline dă tonul și o umplutură cu carne, ierburi și brânză). „Raportul preț-calitate este mai bun decât la un restaurant“, remarcă Andrei Bosînceanu.
Totul e la vedere
„Camionetta“ este o altă mică afacere din domeniu, creată de un bucureștean. Legată de o mașină de teren, o bucătărie mobilă produce mai multe feluri de pizza, al căror punct forte sunt ingredientele aduse în întregime din Italia, cu excepția verdețurilor. „Am fost prin toată țara, lumea este clar interesată de așa ceva. Chiar dacă, în Oradea, de exemplu, se uitau la numărul mașinii noastre și când vedeau că suntem de București căutau ceva mai local“, își amintește Mihai. Cu bucătăria mobilă nu a participat decât la festivaluri. „N-avem legislație pentru așa ceva. Deși lumea vrea și caută diversitatea“, susține Mihai.
Diversitate încearcă să ofere și Marius Dumascu, tot din București. Într-un microbuz botezat Duma’s van, el a amenajat Mex Tex, o bucătărie mobilă, din care ies preparate mexicane, cu ceva iz de „american barbecue“: burrito de vită, quesadilla de pui, cartofi mexicanu sau chiar burriton vegan. „Sunt rețete proprii, foarte sănătoase. Și lucrăm la vedere, oricine poate vedea ce facem. În restaurante nu orice își permite să meargă, fie din lipsă de bani, fie de timp. Pe când, street-food-ul e o experiență mult mai accesibilă și poți vorbi direct cu bucătarul, îți poți personaliza mâncarea“, spune Marius. La fel, a umblat cu afacerea sa prin toată țara, experiențele din Constanța fiindu-i cele mai pozitive. „În București, ca în toată țara, dacă vrei autorizație de funcționare pe domeniul public nu primește decât pentru a vinde ziare sau flori. Noroc cu festivalurile, unde se reunesc mâncăruri din mai multe culturi și lumea prinde gustul“, explică Marius.
„Am vrea, dar nu prea găsim“
Toți cei de mai sus pot fi găsiți zilele acestea în mijlocul Sibiului, unde se organizează Street Food Festival. Evenimentul este organizat cu sprijin financiar din partea administrației locale, care se pregătește pentru anul 2019, când Sibiu va avea titlul de Regiune gastronomică europeană. Din prima zi, festivalul a devenit una din țintele localnicilor și turiștilor. „E ceva nou și relativ accesibil. Din păcate, nu am prea văzut prin țară așa ceva, deși pare chiar interesant. Am vrea mai mult, dar nu prea găsim“, spun Bianca și Alexandru, veniți din Făgăraș și, respectiv, Brașov. La una din bucătăriile cu preparate dulci stă Matei. „Am călătorit destul de mult inclusiv prin Asia. Iar pe mine asta m-a încântat acolo, diversitatea mâncărurilor de pe stradă. Din păcate, suntem în urmă și la capitolul acesta, noi, ca nație“, este de părere Matei.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Vatra Dornei , Astra film festival , Cluj Napoca , Andrei Drăgan Răduleț , Arvato Bartelsmann , În România , Cum Sibiul , Gnoato Est , Harley Burger , Street Food Festival Sibiu , Pentru Sibiu , Fântânița Haiducului , Andrei Bosînceanu , În Bucureşti , Marius Dumascu , Mex Tex , bucatarii mobile , Street Food Cuisine
Vizualizari: 6461
Ultimele comentarii
Acum 1 oră
Valentino Versace
Acum 1 oră
Cartea ne face bine..
Acum 2 ore
Emil
Acum 2 ore
Adrian
Acum 2 ore
Newman