Miercuri,
20.01.2021
Innorat
Acum
-3°C

Sibieni revoltați de cum se construiesc drumurile în oraș: să nu mai existe cârpeli și lucru de mântuială

Sibieni revoltați de cum se construiesc drumurile în oraș: să nu mai existe cârpeli și lucru de mântuială

Mai mulți sibieni au semnalat felul în care sunt reabilitate străzile din Sibiu și cer primăriei controale pe șantiere pentru ca peste câteva luni să nu apară alte probleme.

Concret este vorba de străzile Lebedei și Arcului din zona Compa și Aleea Biruinței. În ambele situații, locuitorii din zonă susțin că pentru structura străzii nu s-a folosit deloc piatră spartă, ci doar pământ și că în scurt timp vor apărea gropi. Sunt semnalate de asemenea probleme la felul în care sunt puse bordurile. Fie au colțuri și pot înțepa cauziucurile mașinilor, fie fiundația pe care s-au pus e prost realizată și deja s-au prăbușit, deși nu a fost pus încă asfaltul.

Arcului. Au folosit ciment depreciat

O petișie a locuitorilor de pe străzile Arcului și Lebedei a ajuns inclusiv la Primăria Sibiu. Oamenii cer intervenția administrației locale pentru a opri lucrul prost făcut. ”Dorim să aducem la cunoștința dumneavoastră că reabilitarea străzilor nu se face conform normativelor specifice, mai precis nici un singur șanț săpat pentru utilități nu a fost compactat; două guri de canal pluvial au fost acoperite; mare parte din borduri au fost fixate pe un strat de beton depreciat, «mort»; două străduțe adiacente pe Arcului și Lebedei nu au fost prinse în priectul de amenajare”, spun locuitorii în petiția ce a fost transmisă și Primăriei Sibiu.

Adminsitrația locală spune că lucrările de aici încă nu sunt finalizate și că există oricum o garanție de cinci ani. ”Lucrările de modernizare sunt în curs în prezent. Urmează să se aștearnă stratul de piatră spartă și straturile de asfalt. Direc​ț​ia Tehnic​ă din cadrul Primăriei Sibiu urmărește lucrările pentru a ​​verifica respectarea etapelor tehnologice și ​calitatea ​lucrărilor. Precizăm de asemenea că lucrările au o garanție de 5 ani, iar în acest termen, defectele care apar vor fi remediate de constructor”, susține Mirela Gligore, purtătorul de cuvânt al Primăriei Sibiu.

IMAG0378 IMAG0379

Aleea Biruinței. Lucru de mântuială

Pe Aleea Birunței, locuitorii se plâng de felul cum au fost montate bordurile, explicând că există pericolul ca muchiile de beton să taie cauciucurile mașinilor. În plus cer ca gurile de canal să fie aduse la nivel cu strada și să se verifice dacă în fundația străzii s-a folosit materialul corespunzător. ”Să nu mai existe astfel de cârpeli și lucru de mântuial”, cer sibienii de aici. Primăria Sibiu susține că bordurile urmează să fie tăiate, iar canalele vor fi aduse la cotele corespunzătoare. ”Strada este în lucru, aflându-se în prezent în curs de modernizare. Amplasarea bordurilor nu este finalizată și urmează să fie așezate și tăiate în formatul final. Capacele de canal vor fi aduse la cota corespunzătoare​, așa cum procesul tehnologic prevede. Cu această ocazie, constructorul roagă locuitorii să înțeleagă că accesul pe strada în șantier este interzis, așa cum indică și semnalizarea corespunzător amplasată”, se arată în răspunsul Primăriei Sibiu.

20706782_1495657003810829_1431820471_n 20668803_1495656350477561_1192840821_n

 

 

 

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

24 comentarii

Lazaret

Acum 3 ani

Tera Bulding a început săpături, simultan, pe trei străzi. Circulația în acest cartier, Lazaret, este aproape imposibilă; chiar și cea pietonală se desfășoară foarte greu.
Raspunde

PaceFacatorul de la Varsovia

Acum 3 ani

Da' Inspectia in Constructii ce face?S-o desfintat?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ionut Vl

Acum 3 ani

Care drumurii an sibiui? numai ma face-ti sa rad prapaditiilor si datimi bani pe telescoapele stricate an gropile voastre de drumurii de tara m-ai bine zis forestiere.dar mandrie cat cuprinde la sibienii
Raspunde

el

Acum 3 ani

Mai are mata unu ca tine? Tot asa prost e?
Raspunde

bogdan

Acum 3 ani

borduri puse pe pamant. ce expertiza mai trebuie? e evident.
Raspunde

Dumitru Bucuresteanu

Acum 3 ani

Sibiu a fost capitala culturala. Acum, dupa Bucuresti, sibiul este capitala gropilor. Cum sa ai drumuri de pamant in 2017, fratilor, sunteti pe bune!? Stiti sa va luati de "sudisti" dar vad ca fanariotismul a prins bine si la voi...
Raspunde

...

Acum 3 ani

De apreciat cetatenii care au luat atitudine si au semnalat problemele. Majoritatea sibienilor stau si inghit orice de la oricine de obicei. Sper sa avem mai multe astfel de initiative in viitor, pana cand se vor misca lucrurile asa cum trebuie
Raspunde

PRIMĂRIA SIBIU!!!

Acum 3 ani

Solicităm doamnei Primar să ne spună de ce sunt acceptate începerea lucrărilor de reabilitare pe mai multe străzi deodată timp de 12 luni? De ce nu se fac pe rând? Se știe bine că se încep lucrări și se lucrează într-un ritm de melc.
Raspunde

mosi si babe

Acum 3 ani

cei care au facut petitiile ce calificare au? este vreunul inginer constructor? mai mult ca sigur ca nu. dar bagatori de seama sigur sunt. din poze se vede ca s-a folosit in baza drumului un fagure, peste care se monteaza o membrana dupa care urmeaza balastru compactat. daca in fagure se foloseste altceva decat pamant (pietre in speta), forma acestuia se modifica, iar rezistenta in timp tinde spre 0. membrana are rolul de a nu se amesteca pamantul cu balastrul, prin separare se creste rezistenta amandurora. peste balastru se toarna asfalt deoarece astea sunt normativele dupa care se lucreaza in romania. acelasi proces s-a folosit pe magheranului, iar strada este ca-n palma. dar daca am descoperit libertatea de exprimare si petitiile, de ce sa nu abuzam de ele? oricum la varsta a treia ne cam plictisim. putem comenta, dar nu are rost sa ne documentam.
Raspunde

Constructori de 2 lei

Acum 3 ani

Măi inginerule constructor!, locuiesc pe strada Lebedei și am habar de construcții, oricum mai mult decât retardații cu care încercați voi să lucrați. Sunt destule filmări care să ateste că ABSOLUT NICI UN ȘANȚ N-A FOST COMPACTAT ÎN STRATURI SUCCESIVE, așa cum ar fi trebuit. Mai mult, sunt filmări și fotografii în care se vede clar cum cad bolovani peste instalații (apă, gaz, curent, etc) și nimeni nu se sichinsește să-i scoată, sunt acoperiți cu nisip. Ai impresia că până la voi, Tera Bulding, nimeni n-a mai reparat străzi?
Raspunde

Copii și bebeluși

Acum 3 ani

De ce după ploaie s-a lăsat terenul pe unde a fost săpat? Nu cumva era compactat doar la suprafață? Se vede și azi cum balastu de sub borduri a luat-o în jos pe strada Arcului
Raspunde

...

Acum 3 ani

si cam cat de gros va fi stratul ala de piatra (balastu compactat), pentru ca deja pamantul e la nivelul bordurilor. vor pune constructorii un strat de 2 cm de piatra doar ca sa fie si ala, iar la sfarsit vor pune la intrarea pe strada indicatoare pentru restrictionarea gabaritului vehiculelor? probabil ca greutatea maxima admisa va fi cea a unei biciclete. te crezi destept dar nu esti. la cat dureaza santierele in sibiu am cam vazut toti cum se lucreaza. am cam vazut toti si strazi lucrate bine. dar pe acele strazi stau diverse "personalitati" din conducerea sibiului.
Raspunde

bogo

Acum 3 ani

Trebuie sa ai calificare ca sa iti ceri drepturile de cetatean si contribuabil la bugetul local? Din imagini si din teren se vede foarte clar ce fel de lucrari se fac in Sibiu. La ce iti trebuie calificare? Te-ai aflat in treaba sa iti dai si tu cu parerea, "calificatule"!! Ps. Giratoriul de la intersectia strazilor Balea cu Stefan cel Mare a fost "reabilitat" de curand si deja sunt cratere. Imi trebuie diploma ca sa constat lucrul asta?
Raspunde

MC.D

Acum 3 ani

...bai ce dreaq...stalpii aia raman pe carosabil la 15 cm de bordura...sunt nebuni...pai intai asfalteaza toate strada si trotuarele si apoi sparg din nou ca sa mute stalpii peste vreo 2 ani probabil...ca la noi numai in..CONGO!!!...sa auzim de bine...
Raspunde

MC.D

Acum 3 ani

..puteau trasa doua santuri pentru utilitati chiar langa borduri iar aceasta portiune de 40-50 cm latime sa o acopere cu dale sau piatra cubica, pentru ca sa nu mai fie nevoiti sa sparga din nou cand se trezesc prostii aia de la electrica sau gaz...e greu sa gandesti practic...
Raspunde

Un om

Acum 3 ani

Garanția de 5 ani liniștește autoritățile, far aceste societăți mai intra si in faliment, numai că ei de moment au răspunsul, apoi dacă societatea ajunge într-o în faliment normal ca garanția nu mai există, atunci ghinion
Raspunde

Locuitor din Lazaret

Acum 3 ani

Cum dracu să facă treabă ăia de la Tera Bulding că la 9 dimineața cumpără bere de la magazinul Trans agape. I-am văzut de multe ori beți la 2-3
Raspunde

averageJoe

Acum 3 ani

Nu ma prea pricep dar pot sa ma minunez. Din intamplare azi la intrarea in Cisnadie dinspre Sadu am dat peste o groapa de minim 30-40 cm adancime si vreo 2-3 m de lunga, in care s-a scufundat asfaltul. - presupun ca drumu nicio fundatie.. Daca nu eram atent, praf era masina. Asta pe un drum reparat parca in 2017. Poate ajuta informatia.. Iar despre calitatea lucrarilor facute la drumuri in Sibiu, daca nu as sti ca de fapt e furt + dezinteres + incompetenta as zice ca sunt facute intentionat in bataie de joc.
Raspunde

Sașii incoruptibili

Acum 3 ani

Locuiesc pe Arcului. Acum 2-3 săptămâni l-am întrebat pe un muncitor de la firma care lucrează acolo (parcă Tera Bulding) de ce acoperă șanțurile fără să le bată cu acea talpă vibratoare? Senin, omul mi-a răspuns că ei tot așa au făcut și n-au avut probleme. Păi nu verifică nimeni din Primărie treaba asta?, am întrebat eu, nu, răspunde muncitorul, șeful ăl bătrân îi prieten cu viceprimărița. Cu asta cred că am spus tot...
Raspunde

...

Acum 3 ani

este un lucru bin stiut ca orice firma lucreaza cu primaria are relatii la primarie. ce crezi ca vreodata un intreprinzator corect va castiga vreo licitatie?
Raspunde

Lucru prost făcut

Acum 3 ani

Bordurile sunt puse pe un strat de beton care o stat prea mult în soare și s-o stricat. A doua zi au adus un alt beton bun și au pus peste celălalt în așa fel ca să nu se mai vadă că-i nisipos și nu s-a msi întărit.
Raspunde

A

Acum 3 ani

Stati linistiti ca se vede clar in prima poza de ce nu s-a compactat bine. Pai este ditamai teava de gaz care trebuie ingropata dupa ce este gata asfaltata strada. Asa cum este acum o sa le fie mai usor celor care vor castiga licitatia separata a ingroparii retelei de gaz. Oameni suntem, sa ne bucuram pentru ei si sa intelegem colegialitatea de care dau dovada constructorii actuali. PS: pentru cei care reclama clasica situatie a cotelor canalelor. In caz ca nu stiati, in orasul nostru, aceasta operatiune se face demult printr-o licitatie separata. Sper pentru locuitorii din zona ca macar canale care nu clantzane sa le puna. In rest sa ne bucuram de faptul ca atatia oameni vor avea de lucru. :)
Raspunde

Treziți-vă sibieni

Acum 3 ani

Oamenii ar trebui să iasă în stradă și să protesteze împotriva acestor lucruri. Ne lamentăm pe internet iar nesimțiți fac tot cum vor. Trebuie un om onest să organizeze populația și să protesteze în stradă, chiar în fața Primăriei.
Raspunde

Strada Diaconovici

Acum 3 ani

La cât de proști sunt angajații Terra Bulding nu m-aș mira să se afunde strada cu totul. Pe Diaconovici, lucrează o echipă de la Terra Bulding, dacă te uiți la ei, juri că nici unul nu-i în deplina facultăților mintale. Retardați de prin Moldova plătiți prost.
Raspunde