Marţi,
15.06.2021
Parțial Noros
Acum
19°C

Tot mai mulți țepi în centrul istoric. „Zugrăvim tot la două săptămâni”

Tot mai mulți țepi în centrul istoric. „Zugrăvim tot la două săptămâni”

De o bună perioadă de timp, în Centrul Vechi al Sibiului a apărut o nouă tendință, cea a țepilor de la vitrinele magazinelor. Aceștia stau drepți, cu vârful ascuțit în sus, la pervazul Carrefour din Piața Mare și a unui magazin de rochii, de pe Bălcescu. Am vrut să aflăm ce părere au sibienii despre ei și, mai ales, care este rostul lor din perspectiva proprietarilor clădirilor.

Pe Nicolae Bălcescu, pe partea stângă cum vii înspre Piața Mare, de câteva luni s-a deschis un magazin nou de rochii. Însă, nu rochiile mi-au atras atenția, ci „păzitorii” vitrinei. Au fost montați niște țepi ascuțiți și subțiri, ca acele unui arici. Reprezentanții magazinului spun că au pus țepii de puțin timp și au făcut-o ca să se protejeze. „De când am deschis, am zugrăvit de vreo cinci ori. Zugrăvim tot la două săptămâni fațada. Am găsit de la înghețată și excremente, până la vomă. Se așezau acolo și lăsau urme și mizerie. Cumva trebuie să ne protejăm”, spun aceștia.

tepi 1

În inima Sibiului, cum s-ar zice, la noul și proaspătul Carrefour de lângă Turnul Sfatului, întâlnim aceeași situație. Doar că, de data aceasta, țepii seamănă mai degrabă cu cei de la porțile ce împrejmuiesc castelele. Îi găsești la toate geamurile supermarket-ului, chiar și la colțuri, unde nu sunt geamuri. „Oamenii sunt obișnuiți să stea acolo și să pună pantofii pe fațadă. Scopul lor este de a proteja fațada, ca acest centru să arate cât de cât civilizat. Eu mă văd perfect îndreptățit să le pun. Deja este murdărit și a fost zugrăvit de trei săptămâni. Aș ruga Primăria să pună bănci. Toată lumea confundă fațada cu băncile. Fiind clădire istorică, totul este foarte scump. Numai pentru documentația dosarul aferent autorizației de construcție, când s-a schimbat panoul publicitare din Billa în Carrefour și reparația fațadei, s-a plătit 13.000 de lei, ceea ce este foarte, foarte mult”, spune proprietarul clădirii în care se află supermarket-ul.

tep 3

„Noi și Vlad Țepeș”

Sibienii, nu par deloc a fi încântați de aceste „metode de apărare”. Ba mai mult, le văd primejdioase. „Mi se pare foarte urât. Nu am mai văzut așa ceva nicăieri. Probabil că le-au pus ca să nu stea lumea în fund. Totuși, este Centrul Istoric, nu putem apela la astfel de tertipuri. Dacă voiau să evite acest lucru, puteau să pună flori. Ce frumos era. Iar, iarna, să pună brăduți sau ornamente în conformitate cu anotimpul. Dacă nu au cunoștințe de redecorare, să întrebe pe cineva avizat”, spune o sibiancă în vârstă de 60 de ani.

tep 4

Sebastian consideră aceste țepe foarte periculoase. „Astfel de metehne învechite sunt cel puțin jenante, sunt un pericol pentru copii, eu fiind părinte a doi copii. În plus, arată și rău”.

țepi 6

Și Rareș, un tânăr în vârstă de 27 de ani spune că nu le vede locul. „Totuși, trebuie să ne amintim că în 2007, Sibiul a fost Capitală Culturală Europeană și noi cum ne primim turiștii? Cu țepi. Noi și Vlad Țepeș”, spune el contrariat.

tep 5

Comentarii

19 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

...

Acum 3 ani

oare nu au nevoie de autorizatii ca sa puna tepii aia?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

arh

Acum 3 ani

la nivelul de competenta al serviciului urbanism din primaria sibiu, daca ar fi cerut autorizatie pentru tepi i-ar fi solicitat sa faca un puz :). apoi ar fi picat puz-ul la comisia tehnica si le-ar fi solicitat un pud. realitatea e insa mai tare decat orice film: "s-a rezolvat" mai simplu, fara autorizatie, fara probleme, fara consecinte, fara amenzi. probabil cu un singur telefon... sau,si mai rau, fara.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

zzz

Acum 3 ani

Sibiul este o mare teapa! La fel si sibienii!
Raspunde

Mareommarecaracter

Acum 3 ani

Stai acasa da-te-n sper ma-ta daca nu-ti convine!
Raspunde

el

Acum 3 ani

Ce bine era sa fi fost tu tras in teapa! Era cu un prost mai putin!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gyuntar dela Ooy

Acum 3 ani

No-ape un'i evolutzia? Pa' daca stau cu "tzepii ascutzitz in sus" cum zace autoarea, care-i diferentza fatza de vremurile lu' Tzepesh?....
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Danny

Acum 3 ani

aceste tepi 1. sunt periculoase 2. aspect neplacut 1. a) sunt periculoase pentru copii b)sunt periculoase pentru animale c) sunt periculoase pentru oricine in cazul in care se ia curentul in toiul noptii si uiti ca sunt tepi .. d) sunt periculoase pentru oricine pe perioada iernii cand firma care se ocupa de dezapezire este luata prin surprindere in fiecare iarna (Decembrie...) aluneci si ti le-nfigi in gat in loc sa pui mana sau cel mult sa dai cu capu da sa fii ok dupa o mica interventie medicala ... e) poate ca uitam dar unii inca se mai imbata si in zilele de azi ... in special cei fara de adapost. sunt periculoase si pentru ei cand abia se tin pe picioare ci fie vor sa sada putin pentru ca nu pot ajunge la o banca fie cad pentru ca nu il mai tin picioarele. Deci domnilor proprietari, da, sunteti indreptatiti sa puneti ceva acolo pentru a impiedica pe cei ce murdaresc, ca sa nu rezugraviti pentru ca da, e foarte scump. Dar cat sunteti dispusi sa platiti pentru spitalizarea cuiva sau, Doamne fereste, inmormantarea cuiva? 2. a) arata inestetic dar se poate adauga niste mortar astfel ca zidaria sa nu mai fie plata sa se poata aseza ci cu inclinatie mare ca sa nu poata sa stea. b)se pot pune flori (poate e o idee foarte frumoasa dar costisitoare in cazul in care aici in tara asta inca se fura) c)se pot face tepii aia simplu din var ridicat putin in sus, astfel, face parte din perete, e deranjant pentru cei ce vor sa campeze acolo iar daca cineva cade sau este impins peste acei tepi din var, o sa cauzeze cel mult o julitura deoarece ei se sfarma. d) in ultima instanta, daca nu merge nici o optiune, se poate muta rama geamului mai in exterior astfel incat acea margine sa nu mai existe. Variante exista dar trebuie si dorinta. E adevarat, toate costa anumite sume de bani ... dar este CENTRU ISTORIC si nu PUSCARIE IN DEVENIRE ... apropo, mai e o optiune. nema tepi, nema nimic .. dar sa schimbe vopseaua in o vopsea pe baza de ulei pentru exterior astfel incat daca se murdareste, se spala si atat. nu trebuie rezugravit. de asemenea, se poate monta camera de supraveghere si actionat in instanta pentru vandalizare ... sunt foarte multe optiuni care nu necesita tepi
Raspunde

€€€€€€

Acum 3 ani

Cat timp avem un procent (si nu mic) al populatiei destul de ... taranoi, needucati, boschetari, tigani ce ''freaca menta'' pandind biciclete, lanturi s.a., DA, sunt de acord cu astfel de masuri ! Pentru sprijinit, odihna, scos piatra din papuc si alte necesitati de moment, exista banci, stalpi, trepte. Nimanui nu-i convine daca isi renoveaza o casa sa o aibe gri sau roasa din cauza unora care confunda pervazul cu banca. Am fost la Carrefour pe A,Iancu si le-am vazut, nu sunt deloc periculoase, nici ascutite. Vreti pericol ??? Ia vedeti ce muchii au elementele stalpilor din jurul salii polivalente, acum 3 ani am avut taietura in toata regula de la chestiile alea care au coltul ca cutitul. Pe scurt, natia romaneasca si drobul de sare ! Mereu ''ia atitudine'' la exact ce nu trebuie. TS si lipsa de articole, comenteaza si ei de ce face vecinul.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Istvan

Acum 3 ani

Si in Anglia e la fel, din pacate copiam numai mizerii din occident...
Raspunde

SB 10 NUT

Acum 3 ani

Tepii aia sunt anti boschetari, anti pensionari tablagi, anti spargatori de seminte normal ca daca intrebi oameni din respectivele categori o sa strambe din nas. Mie imi place ca nu mai vad cersetorii in centru istoric atat de des. Este o metoba foarte des intalnita prin restu Euripei.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Calin

Acum 3 ani

Orice interventie la fatada cladirii trebuie autorizata. Daca nu e, Politia Locala ar trebui sa aplice amenzi.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

...

Acum 3 ani

pentru interventia neautorizata se deschide dosar penal. oare cat mai stau autoritatile pana sa se autosesizeze?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

dancp2

Acum 3 ani

primareasa bunica si junele rezvan nu sint inn stare sa protejeze ceva! chiar daca e proprietete privata ,da e in centru nu in broscarie! tzatza fodor incapabila si ineficienta!idem si istoricul june Rezvan
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Andrei

Acum 3 ani

intr-un asemenea magazin este de asteptat sa iei tzeapa.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

cristi

Acum 3 ani

"Am găsit de la înghețată și excremente, până la vomă... " sa va vad acum cu curatati coma dintre tepi. chiar nu va dati seama ca va tepuiti singuri? daca era vorba de un magazin cu traditie de cateva zeci de ani, intelegeam poate. dar, daca sunteti deschisi de doua saptamani, ce vreti sa spuneti? ca acum trei saptamani, inainte sa deschideti voi, era curatenie luna si imediat ce ati deschis au aparut nenorocitii care va saboteaza cu inghetata si voma? sa fim seriosi. asumati-va si voi macar atata lucru - sa tineti curat in fata magazinului. peste tot in lumea civilizata e asa: acolo unde e curat, e curat pentru ca se face curatenienu pentru ca s-a facut odata demult si de atunci nimeni nu a mai facut mizerie. in occident, vitrinele magazinelor din zona pietonala se spala zilnic, se face curat in fata magazinului, se matura, se spala cu apa si deodorant uneori. e normal. e interesul vanzatorului. si se pun flori si se amenajeaza locuri de relaxare care sa-i atraga pe clienti, nu tepi.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

...

Acum 3 ani

pai sa-si puna tepi si la intrarea in magazin, ca daca nu intra lumea, nu mai face nimeni mizerie.
Raspunde

Andrei

Acum 3 ani

Tepiile respective, le consider foarte periculoase, dupa cum a scris cineva mai sus. Sunt foarte periculoase mai ales pentru copii!!! Daca doamne fereste se impiedica cineva si in loc sa se sprijine de pervazul respectiv, se inteapa in tepii respectiv. Oricum, ar fi trebuit sa obtina autorizatie pentru montarea lor. Pe langa aasta nu arata deloc bine, mai ales pentru turisti. SUNT FOARTE PERICULOASE!!
Raspunde

SB 10 NUT

Acum 3 ani

Sunt periculoase pentru copiii batuti in cap/parintii batuti in cap care nu pot sa supravegheze copiii.
Raspunde

PaceFacatorul de la Varsovia

Acum 3 ani

O fi o noua cerinta UNESCO de care n-am auzit.Sa nu uite s-o treaca in noul PUG.N-ar fi de lepadat nici electrificarea trifazata a tepelor,bransamentele fiind finantate din bugetul local.
Raspunde