Vineri,
28.01.2022
Innorat
Acum
-2°C

Tăriceanu îi răspunde lui Iohannis: Ați fost ales de "statul paralel"

Tăriceanu îi răspunde lui Iohannis: Ați fost ales de

Președintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a trimis astăzi o scrisoare deschisă, ca răspuns la afirmațiile de ieri ale președintelui Klaus Iohannis, care îl vizau direct. Tăriceanu îl acuză pe Iohannis că a comis ilegalități pe când era primar al Sibiului și că nu are niciun merit, din punct de vedere politic.

"Concret. Ați afirmat azi că în România nu există nici forțe oculte, nici forțe subterane și nici 'stat paralel'. Ba există, domnule președinte, iar dumneavoastră sunteți produsul acestor forțe, având rolul de a executa întocmai și la timp planurile oculte ale 'statului paralel'. Doar nu vă închipuiți că ați câștigat alegerile din 2014 pentru inexistente merite politice sau pentru ilegalitățile comise în calitate de primar al Sibiului! Nu. Ați fost ales de 'statul paralel' să câștigați alegerile pentru că sunteți șantajabil cu dosare penale și, deci, ușor de manevrat de cei care controlează cu adevărat 'statul paralel'. Când e vorba despre adversari politici, termenul dvs. preferat este: 'penal'. Ce adjectiv credeți că vi s-ar potrivi după ce s-a dovedit că familia dvs. a obținut prin fals și uz de fals niște spații locative valoroase la Sibiu în perioada când erați primar?", scrie Tăriceanu, în scrisoarea deschisă. Călin Popescu-Tăriceanu îi promite șefului statului că va lupta în continuare pentru "demantelarea 'statului paralel'", pentru aflarea adevărului despre mecanismele acestui sistem și a participanților la ''uzurparea" puterii desemnate democratic la alegeri. "Vă promit, domnule președinte, că, în ciuda faptului că nu fac bine politicii promovate de dvs., mă voi lupta în continuare, împreună cu toți oamenii de bună credință, pentru demantelarea 'statului paralel', pentru aflarea adevărului despre mecanismele acestui sistem și a participanților la uzurparea puterii alese democratic la alegeri", se arată în scrisoarea deschisă adresată joi de Tăriceanu lui Iohannis. Președintele Senatului consideră că șeful statului este "produsul unor forțe oculte", cu rolul de a executa planurile "statului paralel". Președintele Klaus Iohannis a declarat, joi, că în România nu există nici forțe oculte, nici forțe subterane și a susținut că președintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, creează impresia câteodată că este "puțin obsedat".

Comentarii

23 comentarii

viata e greu

Acum 4 ani

E greu sa te trezesti dimineata si sa nu sti in ce univers esti! Cu care dintre cele 5 femei esti casatorit azi, azi ce data e? Azi e prezentare de moda sau sedinta de guvern? ...ori de parlament? Mai e baselu presedinte? Nu se poate ca profesorasul ala de fizica sa fie presedinte, in ce univers traim ca sa se intample asta? E zi sau noapte?In ce univers e noapte?
Raspunde

politrucul

Acum 4 ani

Gura pacatosului adevar graieste! Tariceanu are dreptate!
Raspunde

Io

Acum 4 ani

Cred ca poate candida la titlul de cel mia reusit Bastard.
Raspunde

Io

Acum 4 ani

Cel mai reusit Bastard.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Claudia Aciobotaritei

Acum 4 ani

Sibiul va sustine, domnule Tariceanu! Nu ne lasati vanduti de sasalaul infractor! Suntem romani si vrem sa fim condusi de romanii nostri!
Raspunde

Coco

Acum 4 ani

Da-mi voie sa-ti spun ca esti o proasta !!! Sa-l lasi in pace pe presedintele Romaniei, ptr ca este mai ROMAN, decat tine, PUNCT.
Raspunde

Cristi

Acum 4 ani

Adica noi care l-am votat pe Iohanis facem parte din statul paralel? Ba dobitoc penal ce esti, ba mizerie... eu l-am votat si fac parte din cetatenii Romaniei ba. Nu fac parte din niciun stat paralel ba terminatule. Sunt aici si voi ramane, tot timpul sa votez contra voastra ba jegurilor.
Raspunde

Sandu Bellu

Acum 4 ani

poate-i zice la Ardeal stat paralel?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Silvian Somfalean

Acum 4 ani

Singurul om care mai tine piept sorosistilor si corporatiilor care fac ce vor din tara asta straveche dacica si ortodoxa si voi il injurati ca la usa cortului. Imi e rusine cu semenii mei sibieni care au pierfut legatura cu realitatea si s-au lasat prostiti de soros si propaganda lui! Rusine!
Raspunde

Sandu Bellu

Acum 4 ani

baah, soros da bani, ciuma rosie numa ia bani :) hai fuga la pesedeu sa-ti dea template de raspuns la asta.
Raspunde

Sandu Bellu

Acum 4 ani

Oare el ce merit politic are, in afara ca si-a aliat partida minuscula cu hotii rosii?
Raspunde

Silvian Somfalean

Acum 4 ani

Aproximativ la fel de mica ca usr, cacofonie intentionata. Mars la protest ca se dau 30 de lei de caine!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Helloween

Acum 4 ani

V-a multumit, oare, macar in particular profesorasul de fizica pentru ca i-ati finantat programul de Capitala Culturala Europeana (a ciobanilor!) cu 55 milioane de Euro? Cam ala a fost evenimentul care a marcat ascensiunea fulminanta a profesorasului propulsat de Statul Paralel (sau "profund" cum ii spune Roger Stone!). https://www.activenews.ro/stiri-politic/Roger-Stone-consilierul-lui-Donald-Trump-despre-romani-Serviciile-secrete-au-scapat-de-sub-control-Despre-Soros-Vrea-totalitarism-global-vrea-sa-dea-jos-Guvernul-si-sa-va-aduca-un-sistem-mult-mai-rau-decat-pe-vremea-lui-Ceausescu-144567
Raspunde

///

Acum 4 ani

Bine zis!!!
Raspunde

viata e greu

Acum 4 ani

Hello, helllo....profesorasul si echipa sa a surprins extrem de neplacut autoritatile de la bucale ca au avut asa o reusita, sa acceada la titlul de capitala culturala europeana....drept urmare finantarile de la guvern, partea statului, au venit ff greu.Orasul Sibiu a suportat singur ce i-a revenit., conform normelor iar motocicleanul s-a trezit mai apoi sa se laude cu ce nu merita....asa ca lasa-o mai incet ca macaie!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Se vede la bot

Acum 4 ani

Pupincurist de sas much?
Raspunde

Cioricliul Albastru

Acum 4 ani

Un dezaxat care din plictiseala domnul asta care are 5 nume, un penal și un infractor dovedit, vorbește de statul paralele, hai sictiri și hai în centru ca azi e gratis e ziua gastronomiei rrome adică cioriclii mei. Se da pe moca mâncare .
Raspunde

Cititescu

Acum 4 ani

Individul asta de 6% viseaza sa ajunga presedintele Romaniei cu sprijinul PSD?! Dragnea, dupa cum il stim, ii va da la momentul potrivit un sut in fund. Penibili politicieni avem in fruntea statului !
Raspunde

lido

Acum 4 ani

Tariceanu e un mafiot pervers; dar, in legatura cu afirmatiile despre Johannis, in proportie destul de mare, sunt adevarate. Sunt destule persoane care au anumite "meserii" si care stiu despre ce vorbesc.
Raspunde

gogu

Acum 4 ani

Tariceanu e o vulpe batrana, dar stie ce spune de data asta! O fi avut el 4 neveste, dar e uns cu toate alifiile... tatal lui vitreg, Amedeo Lazaresu, era in masonerie... Tariceanu e om umblat si stie ce vorbeste... In privinta dlui Johannis are dreptate... Si dl. Johannis, si dl. Basescu, la al doilea mandat, au castigat in fata PSD-ului numai datorita voturilor din diaspora... Asta chiar nu va spune nimic?!
Raspunde

Titi o apa si un pamant

Acum 4 ani

Toate partidele politice sunt câte un stat paralel... din cauza asta tara a ajuns mai rau ca Africa de Sud de 1000 de ori mai vândută de ALOGENI si tradatorii de la conducere.
Raspunde