Constantin Chiriac, directorul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, a fost invitatul lui Alexandru Boureanu, director al Teatrului Național Marin Sorescu, la Întâlnirile SpectActor, un eveniment cultural care își propune să aducă în fața publicului craiovean personalități ale culturii naționale și europene, capabile să dezvolte un dialog pe coordonatele spiritului tolerant și ale ideii incisive.
Constantin Chiriac a susținut conferința „DIALOGUL PERFORMANȚEI: actor-creator și manager-vizionar”, duminică, 5 noiembrie, de la ora 11, la sala „Amza Pellea”. Tot ieri, de la ora 12:30, actorul a susținut un recital de poezie religioasă, „Metanie Ție, Părinte”, la Catedrala Sf. Dumitru, iar de la ora 17:30 a prezentat, la Aula Buia a Departamentului de Arte al Universității din Craiova, recitalul „Domnule și frate Eminescu”. Recitalul este construit ca un dialog între Mihai Eminescu şi Ion Creangă şi porneşte de la dimensiunea poeziei populare ca matrice, explorând legătura creatoare și prietenia unică dintre cei doi scriitori români.
Constantin Chiriac a împărtășit în cadrul conferinței și o parte din experiența sa de creator al Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu și a vorbit, de asemenea, despre școala de teatru și management cultural de la Sibiu, platforma doctorală din cadrul Universității „Lucian Blaga” din Sibiu, Bursa de Spectacole de la Sibiu, despre comunitatea reabilitată printr-un dat cultural, dezvoltarea noului public și dezvoltarea infrastructurii prin construcția unui teatru și a unui institut de cercetare orientate spre viitor.
Foto arhivă
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Mihai Eminescu , Constantin Chiriac , Ion Creangă , Festivalului Internaţional , Lucian Blaga , Aula Buia , Alexandru Boureanu , Amza Pellea , Teatrului Național Marin Sores , Întâlnirile Spect , Metanie Ție , Catedrala Sfânta Treime
Vizualizari: 1376
Ultimele comentarii
Acum 6 ore
O sibianca
Acum 6 ore
Eu
Acum 6 ore
Kokos
Acum 6 ore
LOL
Acum 6 ore
Hermannstadt