Marţi,
14.07.2020
Partial Noros
Acum
9°C

Râmnicu Vâlcea are Târg de Crăciun: Până acum mergeam noi la Sibiu, de acum o pot face ei

04 Decembrie 2017 12:38

Râmnicu Vâlcea are Târg de Crăciun: Până acum mergeam noi la Sibiu, de acum o pot face ei

Cu ocazia mini-vacanței de 1 Decembrie, în orașul Râmnicu Vâlcea a fost inaugurat, în premieră, un târg de Crăciun, la care sibienii sunt invitați.

Ca amenajare și aspect, acesta seamănă cu cel din Sibiu, păstrând proporțiile. Și chiar conducerea primăriei vâlcene a ținut să amintească, la inaugurare, că dacă până anul acesta veneau cei din Râmnicu-Vâlcea să viziteze Sibiul, de acum înainte o să poată merge sibienii să viziteze Vâlcea.

”Primarul Râmnicului Mircia Gutău a dat startul Iluminatului festiv în Târgul ”Decembrie Magic”, precum şi aprinderii luminilor în Bradul de Crăciun. În seara zilei de 1 decembrie 2017, Râmnicul a strălucit. Ceea ce părea un vis a devenit realitate. Râmnicul a intrat în elita celor mai frumoase Târguri de Crăciun din România. Câteva mii de râmniceni, și nu numai, au asistat încântați la surpriza pregătită de către municipalitate în Centrul Civic al Râmnicului, în anul de grație 2017. Începând de astăzi putem fi mândri că suntem vâlceni, în ciuda scepticismului unora! Așa cum până acum noi eram cei care vizitam Sibiul, de acum o pot face și ei, și oricine din România, fără să fie dezamăgiți, dimpotrivă!”, a transmis primăria Rm. Vâlcea.
24291865_299246893902537_5363492635406322433_o 24130344_299247253902501_1884675551036295398_o 24173601_299247387235821_1336841798322468470_o

Sursa foto

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

34 comentarii

sibian100%

Acum 2 ani

Au deja 3 vizitatori.Toti sunt acum la politie reclamand furtul portofelelor.
Raspunde

Un sibian

Acum 2 ani

ati auzit baaaa, asociatia oltenilor din romania, ionut vl, vl 00 bnv si toti somerii care tot comentati aiurea aici pe pagina? sunteti invitati sa va intoarceti la voi, dupa granita!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Foxxy Fox

Acum 2 ani

Vezi ca tu ai fost civilizat de Imperiul Habsburgic, asa ca sterge-ti mucii de pe piept si zi "köszönöm", mandrete de sibian
Raspunde

rosu

Acum 2 ani

Printre blocurile comuniste, pare a fi o copie nereusita cu atmosfera trista. Da poate la valceni le place, ca daca nu le placea, demult se mutau in cartierul de pe Valea Sapunului.
Raspunde

Alexandru Grigore

Acum 2 ani

Si in sibiu cu s mic de care blocuri sunt? Neo-comuniste? Nu va e rusine!?! Daca tot aruncati cu namol, de ce nu renuntati la blocurile din perioada comunista? Cati sibieni locuiesc in acele blocuri in prezent procentual?
Raspunde

Dumitru Bucuresteanu

Acum 2 ani

Nu era cazul sa se faca targ in Rm. Vl. Acolo nu sunt protestatari, deci PSD-ul nu avea de ce sa se teama. In cel mai rau caz le mai dadea o sticla de ulei si o galetusa, si se calma orice bastinas. Alt motiv pt care s-ar face asa ceva pe acolo nu vad.
Raspunde

Acasa olteniilor

Acum 2 ani

Ionut VL este angajat la voi draga redactie a turnul sfatului? Sau de ce permiteti asemenea specimene sa comenteze pe pagina voastra? Ionut VL praz bobinat ce esti, la cata prostie e in capul tau puteai sa fii un geaman. Oltenii nu sunt in stare sa faca ceva de capul lor, au incercat sa faca o copie a targului din Sibiu, dar din pacate nereusit.
Raspunde

vasile

Acum 2 ani

Lasa mai Ioana ca nu-i bai atata timp cat si voi sunteti tot romani
Raspunde

Coco

Acum 2 ani

Ionut VL Dupa cum scrii, nu ti-ai luat nici capacitatea, ce vorbesti tu de facultate?!
Raspunde

Marcel GJ

Acum 2 ani

Acuma fara gluma, de ce stergeti comentarile sibienilor alora care injurau lumea? Incercati sa va ascundeti adevarata fatza de pseudo-elitisti cvasi-analfabeti? RUSINE TURNUL SFATULUI! Credeam ca un ziar trebuie sa fie impartial si sa prezinte lucrurile asa cum sant ele in realitate, nu sa decupati ce nu va convine! Inca odata: RUSINE!
Raspunde

Adrian Alexandru

Acum 2 ani

După părerea mea este un târg frumușel, dar nu se compară cu cel din alte orașe ale țării, cu toate acestea, fiecare zona a țării are voie să se dezvolte și înfrumusețeze. Ca un plus se poate aminti prezenta unui patinoar, dar să sperăm ca cel de pe RiverPlaza Mall va rămâne. Ca și comentarii împotriva sibienilor ce ne critica se poate aduce câteva lucruri în evidență...multe lucruri din pe care Sibiul le are acum sunt datorita orașului acesta.
Raspunde

lampadarul exeget

Acum 2 ani

In pin poza, , la ei se vede un patinuar, la noi nu. La ei apare sigla Mc Donalds, adica e in centru, la noi nu e asa ceva
Raspunde

ike

Acum 2 ani

asta-i articol cu scop de trollare? altfel de ce ne-ar interesa o stire locala dintr-un oras de peste munti mai mult decat una despre alba iulia sau fagaras? ca de stiri despre targuri de craciun de acolo nu-mi amintesc
Raspunde

...

Acum 2 ani

vor avea vizitarori oltenii cu masini de sb
Raspunde

Tutulache

Acum 2 ani

Mandrie...inutila. Cate idei: de unde au sibienii impresia asta de superioritate fata de valceni? Inteleg ca cea mai mare calitate a lor este ca locuiesc intr-o zona cu 100Km mai la nord? Ca aici nu e nicio realizare personala. Da, sunt multi valceni vin la facultati din Sibiu, asa cum sunt si multi sibieni care merg in orase universitare mai bune, prec Cluj, Timisoara, Bucuresti. Evident ca o parte din ei raman in orasele respective, dupa cum se intampla in toata lumea moderna. Daca incerci sa blochezi asta, inseamna ca esti doar un frustrat cu o gandire comunista. Sunteti frustrati ca valcenii “va fura” locurile de munca? Pai singurul fel in care ar fi posibil, ar fi doar daca valcenii ar fi mai buni ca voi; mai buni, mai eficienti, mai bine pregatiti. Mai mult, Sibiul a crescut in ultimii ani si datorita valcenilor care asigura forta de munca pentru dezvoltarea companiilor si care isi cheltuiesc banii in Sibiu. Daca nu esti in stare sa observi asta, inseamna ca ai o gandire foarte limitata. Cat despre targul de Craciun, este o evolutie in bine pentru oras, asa cum este el. Si chiar sunteti si voi invitati sa il vizitati daca vreti si daca vreti sa luati o pauza de la covrigii din centrul Sibiului. Deci nu va
Raspunde

Pol08

Acum 2 ani

Acum va ofticați a e mai frumos la noi in bloc si ziceți că nu trebuia . Like cine e de acord
Raspunde

fara cuvinte

Acum 2 ani

Pentru migratorii de Valcea http://stirileprotv.ro/divers/ornamente-stradale-de-craciun-furate-de-localnici-din-ramnicu-valcea-video.html
Raspunde

Jiji

Acum 2 ani

Sibieni abtineti-va ca vine ala de pe strada Cetății și va violează copiii.
Raspunde

Jiji

Acum 2 ani

Seriosss, toți suntem oameni de unde atâta ura ??
Raspunde

Nicoleta din Dobarca

Acum 2 ani

vreau si eu la Valcea ... cine ma ia cu masina ?? :)
Raspunde