28.09.2022
Partial Noros
9°C

BC CSU Sibiu se menține pe primul loc. A învins Iașiul la 22 de puncte

BC CSU Sibiu a câștigat aseară partida disputată în deplasare în fața celor de la Politehnica Iași. Galben-albaștrii i-au învins pe ieșeni cu scorul de 89-67 (24-18, 19-15, 26-22, 20-12). Ultima partidă înainte de Top 6 se joacă mâine, de la ora 18:30, în deplasare la Dinamo.

Baschetbaliștii sibieni au început bine meciul la Iași și au reușit să țină gazdele departe pe tabelă, încă din primul sfert al partidei. Jucătorii lui Fleșeriu nu au dat nicio șansă ieșenilor și au reușit să câștige, rând pe rând, fiecare sfert al meciului.

„Sunt mulțumit de rezultat, deși jocul prestat de echipa noastră nu a fost foarte bun. Iașul a jucat cu determinare mare și au fost momente când au pus probleme. Mă bucur că suntem aproape de a termina prima fază pe locul 1 și suntem cu toții conștienți că trebuie să ridicăm nivelul în Top 6. Sper să reușim asta mai mult decât viitorii noștri adversari și să obținem rezultate bune. Mulțumesc, din nou, suporterilor care au reușit să ajungă și în această deplasare lungă, pe o vreme rea. Fără ei nu reușeam să fim pe această poziție”, a spus Dan Fleșeriu, antrenorul principal al BC CSU Sibiu.
Pentru BC CSU Sibiu au marcat: Mirel Dragoste 19p, Lawrence Kinnard 19p, Monyea Pratt 18p, Chris cooper 11p, Jordan Williams 11p, Radu Paliciuc 6p, Tyler Laser 5p.

Pentru BC CSU Sibiu urmează partida din deplasare la Dinamo București. Meciul se joacă luni, 19 martie, de la ora 18:30 și va fi transmis LIVE pe pagina de Facebook a CSU Sibiu.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.