Vineri,
27.01.2023
Ninsori Usoare
Acum
1°C

Bulevardul Coposu, transformat în parcare pentru autocare. Șoferii avertizați verbal

Bulevardul Coposu, transformat în parcare pentru autocare. Șoferii avertizați verbal

Una din principalele artere ale Sibiului a fost blocată parțial astăzi, după ce șoferii mai multor autocare care transportau elevi din programul Școala Altfel au parcat neregulamentar. Poliția a dat avertismente verbale. 

Întrucât parcarea de la Sala Thalia era deja plină de autocare, șoferii a șase autocare și două microbuze se plimbau astăzi în jurul amiezii prin oraș, în căutarea unor locuri de parcare. Într-un final, vehiculele au fost parcate pe Bulevardul Corneliu Coposu, pe sensul de mers către parcul Cetății. Fiind una din cele mai tranzitate străzi ale orașului, traficul a fost cu atât mai îngreunat în perioada în care autocarele și microbuzele respective au fost parcate pe una dintre benzi.

Polițiștii rutieri au atenționat verbal șoferii care au parcat neregulamentar.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Cristina Bălău

de Cristina Bălău

Eveniment, Cultură 
Telefon:
0770 962 946
E-mail: cristina[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

16 comentarii

Mihai T

Acum 4 ani

Primăria ar trebui să amenajeze o zonă de îmbarcare/debarcare aproape de zona centrală și o parcare de autocare mai departe de centru, poate chiar păzită.
Raspunde

gh

Acum 4 ani

Parcarea Garii !?
Raspunde

silviu

Acum 4 ani

Cu o masina mica te mai plimbi pe strazi pana gasesti un loc de parcare. Cu un autocar ce poti sa faci? Sa-l parchezi pe camp in afara orasului? Si nici acolo nu-l poti parca. Daca primaria nu va face, cat de curand, mai multe locuri de parcare pentru autocare, singura solutie este sa fie lasati sa parcheze pe Coposu pe prima banda. Sau, sa stea politia locala la intrarea in oras si, daca locurile de parcare sunt ocupate, sa intoarca din drum autocarele si sa le spuna ca Sibiul nu are nevoie de turisti.
Raspunde

turist

Acum 4 ani

sa vina turisiti in sibiu sai amendam ca nu stim sai primim, nu avem locuri de parcare pentru autocare, masini, sa le parcheze la mall si sa vina cu tursib, la gara mergea o parcare supraterana si subterana, dar avem mintea ingusta si intunecata de la bani
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Zero

Acum 4 ani

Huh? Da' parcarea din imediata apropiere, de la Sala Thalia/Muzeul de Stiinte Naturale, special amenajata si pentru autocare, ce are ??? Sau acolo nu place unora.....ca se plateste
Raspunde

Ciorapel

Acum 4 ani

Nu era loc în parcare. Se plătește 1 leu... Nu e vorba de bani
Raspunde

kokos

Acum 4 ani

Citeste mai atent , scrie clar ca era plina...
Raspunde

Popescu

Acum 4 ani

Are că-i prea mică, domnule Zero. Incap doar 6 autocare. Ce faci când vin mai multe? Nu e vorba de bani, nu costă mai nimic, doi lei pe zi.
Raspunde

X

Acum 4 ani

Acolo era plin deja!
Raspunde

...

Acum 4 ani

Parcarea aia era plina... Scrie in articol... :(
Raspunde

Dili trili

Acum 4 ani

Păi ce sa parchezi acolo desteptule ca din 4-5 masini e plin deja? Si in plus mai sunt si masini mici parcate acolo pe timpul zilei.
Raspunde

Cip

Acum 4 ani

Zeroule întâi citește tot articolul si apoi forțează-ți neuronu...se specifică că parcarea respectivă era deja ocupată
Raspunde

Ridichie Iglesias

Acum 4 ani

Sa fie ales Ilie primar si le parcheaza la el in curte.
Raspunde

Baronul

Acum 4 ani

trebuiau parcate in Piata Mare ... langa Primarie ... sa aibe Frau Fodor ce sa pazeasca !
Raspunde

roby

Acum 4 ani

Asa este cand nu gandesti in perspectiva. Cand vrei sa dezvolti turismul in oras, trebuie sa te gandesti si ce vei face cu masinile sutelor sau miilor de turisti care te vor vizita. Si sezonul festivalurilor, targurilor, spectacolelor, etc. care tin pana toamna tarziu inca nu au inceput!
Raspunde

sibianca

Acum 4 ani

Ar fi trebuit sa parcheze in piata Garii care este intotdeauna plina cu masini de vanzare aduse de niste romi si parcate la infinit acolo. Oare doamna primar nu vede. Se fac diverse tranzactii de iti este frica sa mergi pe acolo. Dalele s-au spart si drumul este rau.
Raspunde