Vineri,
09.12.2022
Ceata
Acum
1°C

VIDEO-Patriarhia Română: Copiii au nevoie de Educație, nu de educație sexuală intensivă

VIDEO-Patriarhia Română: Copiii au nevoie de Educație, nu de educație sexuală intensivă

Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu, s-a declarat împotriva educației sexuale în școli, „pentru că, repet, copilul are nevoie de Educație cu majusculă, și nu de educație sexuală intensivă”, potrivit Basilica.ro.  ”Nu trebuie să absolvim cursuri de kamasutra ca să fim oameni normali”, a adăugat Bănescu.

Reprezentantul Patriarhiei spune, însă, că „Biserica Ortodoxă Română este de acord, la nivelul unor ore de informare pe care le poate face profesorul de biologie sau dirigintele, în legătură cu riscurile reale la care se pot expune tinerii care încep o viață sexuală prea timpuriu și dezordonată”.

Fiind întrebat despre nașterile din rândul adolescentelor din România, Bănescu a spus că „nu este vorba de un fenomen, e vorba de cazuri punctuale, probabil numeroase, care însă nu au în spate o cauză legată de absența educației sexuale în școală”.

„Toate aceste cazuri care se invocă au în spate, de fapt, motive sociologice: abandon școlar, plecarea părinților în străinătate, lipsa de acces la informare virtuală, deci pe internet, în mediul rural, și nu în ultimul rând, apartenența la o anumită etnie unde, după cum știm, viața sexuală se începe mult mai devreme”.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

19 comentarii

Adevarat!

Acum 4 ani

Au dreptate! :))))) E nevoie mare de enoriasi. Cine o sa mai pupe in 20 de ani moaste? :)))))) Raspunsul: nimeni. Asa ca, cu cat mai repede scapam de nevoia asta puerila de a avea niste pedofili ca modele , cu atat mai bine!
Raspunde

Calin

Acum 4 ani

Hop si popa sexologul
Raspunde

Liviu

Acum 4 ani

Au nevoie sa ii spalati voi pe creier cu mentalitati retrograde BOR-itilor.
Raspunde

MB

Acum 4 ani

Copii au nevoie de mai multe educatii, inclusive sexuale. As mai introduce si educatia in agricultura - pentru a cunoaste sa produca ce mananca, si educatie cum sa fi un cetatean bun in comunitatea unde locuiesti. Toate sunt lectii pretioase de viata!!
Raspunde

fecioara

Acum 4 ani

cu cat educatia ta esta mai,precara cu atat devi mai religios.
Raspunde

cititor

Acum 4 ani

Adevarat, avem mare nevoie de EDUCATIE, in asa fel incat sa dispara incet, incet sarlatanii in sutana, cum se intampla in tarile civilizate !!!
Raspunde

mama leone

Acum 4 ani

Adolescentele gravide sunt intr-adevar un fenomen in perioada asta cand exista informatie peste tot si contraceotive la fel. De aiici se vede ca nu au educatie... cineva trebuie sa le spuna ca daca fac sex f. usor poate aparea si un copil.. Sunt gata sa creasca un copil sau illasa in grija statului?
Raspunde

lol

Acum 4 ani

Dar de indoctrinare religioasa intensiva, e nevoie?...sau aici nu este o limita? Am si eu curiozitatea sa stiu cine a sustinut ca e nevoie in scoli de educatie sexuala intensiva ca sa o combata d-nul acest?????..sau doar atat a inteles dansul ?
Raspunde

Omisim

Acum 4 ani

Omul asta e obișnuit cu textele din biblie, unde e doar război și ură, unde Dumnezeu te pedepsește doar că te-ai născut în Păcatul Strămoșesc! Cum să accepte kama sutra, unde e descris cum să iubești persoana de care ești îndrăgostit??? Doar eu sunt îngrijorat de tupeul pe care-l au ăștia cu viața personală, cu omul nereligios?? De ce să impună el ce să învețe copiiu mei? De ce biserica să schimbe constituția dupa normele ei???
Raspunde

gutu42

Acum 4 ani

Cate adaposturi pentru saraci sau copii nevoiasi au facut astia cu biserica lor ? In orice tara civilizata exista mancarea saracului pentru cei nevoiasi oferita de biserica. Porcii astia umbla cu Mercedes-urile si care mai de care mai gras decat celalalt. Vagabonzi ordinari ! Tara cu cele mai multe biserici din Europa si ei nu fac nimic pentru oameni. Prosti sunt aia care apeleaza la ei si le dau bani, popor de ignoranti...........
Raspunde

Nicu

Acum 4 ani

E bine da stii multe, inclusiv religie si biologie, zoologie, Romana, Engleza samd. In felul asta poti discerne in ce si cat sa crezi. Ca nici razboiul asta intre pro si contra ceva nu-I degeaba. Cineva are ceva de castigat. Ps Educatie Sexuala e ...Biologie. Nu vad unde intra atata teorie incat sa pierzi vremea 1 h pe saptaman ca sa aflii acelasi lucru. Cat despre Religie ar trebui predata de profesori de istorie nu de preoti. La urma urmei educatia nu e Crede si Nu Cerceta. Succes
Raspunde

Till Eulenspiegel

Acum 4 ani

Bulă, elev fiind, este întrebat de profesor: -Care este cea mai puternică monedă din piață? Fără să ezite, tânărul Bulă, răspunde: -Ciocanul! Proful contrariat îi spune: -Bulă, nu există nicio monedă cu această denumire! -Ba da, domnule profesor, chiar aseară a zis frate’miu că dacă îi mai dă popa un ciocan iși ia mașină !
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aurel Broscatan

Acum 4 ani

România e tara sfânta a celor patrioti iubitori de tara si de tradiția ortodoxa. A celor care se jertfesc pentru pământul sfânt al tarii. Împreună cu PSD vom face România din nou cea mai puternică tara din lume. Străinii nu ne vor mai subjugă si asupri. Falșii români care au plecat în străinătate au trădat tara si sa ramana acolo ca nu avem nevoie de necredinciosi!
Raspunde

lol

Acum 4 ani

Tare haioase sunt numele sub care postati, problema este ca asa totul se transforma in pamflet...sau chiar asta vreti?ups....
Raspunde

Zero

Acum 4 ani

Daca intr-o tara in AD 2018 se mai vorbeste de educatie sau educatie sexuala, inseamna ca e in lumea a saptea !
Raspunde

x

Acum 4 ani

Oamenii fac sex? Normal ca da, atunci macar sa faca copii cu gramada, sa nu aiba bani de educatie si sa nu stie ce e aia contraceptie ca sa avem noi 'oi' care sa ne pupe moastele si sa ne umple cutia milei sa ne luam in fiecare an limuzine si vile.
Raspunde

...

Acum 4 ani

copiii au nevoie de aducatie, educatie sexuala faceti voi nu-i asa? dupa modelul pomohaci, ca altceva nu stiti. tot mai des apar in presa articole in care se vede ca popilor le place g*****. in primul rand faceti-va educatoe sexuala in ograda voastra si dupa aia mai comentati
Raspunde

Voltaire

Acum 4 ani

Mai spalati-va si voi pe creier cu Jurnalul fericirii, manca-v-ar raiul! :)
Raspunde