Duminică,
23.01.2022
Innorat
Acum
-4°C

O sibiancă, certată de controlori că-și plimbă câinele cu autobuzul

O sibiancă, certată de controlori că-și plimbă câinele cu autobuzul

O sibiancă a povestit astăzi pe o rețea de socializare cum doi controlori ar fi avut o atitudine necorespunzătoare la adresa ei și a cățelușului ei. Totul s-a petrecut miercuri după-amiaza în autobuzul 13, pe Calea Dumbrăvii. Reprezentanții Animal Life Sibiu spun că nu este prima dată când oamenii cu animale de companie sunt tratați necorespunzător în autobuz.

Unei tinere din Sibiu i s-a cerut bilet în autobuz pentru cățel, în condițiile în care, potrivit legislației, acest lucru nu este necesar. Mai mult decât atât, potrivit acesteia, cei doi controlori care au abordat-o în autobuz ar fi avut o atitudine lipsită de respect.

„Ieri pe la 19:30 m-am urcat în autobuz în stația de la teatru, iar ei (n.r. controlorii) de pe Dumbrăvii. Direct au venit la mine, văzându-mă că eram cu cățelul la picioare, cu o atitudine foarte ofuscată, să le prezint biletul. Probabil nu se așteptau să am sau ceva, pentru că de îndată ce l-am arătat au început să comenteze la adresa cățelului: "Și ține-ți câinele ala în loc, ce se tot mișcă aici în drum". Ne aflam ambii în picioare și Teddy se mai muta ba lângă un picior, ba lângă celălalt. Trebuie menționat faptul că avea lesă”, povestește Diana Alexandra Voloaga.
Tânăra a reprodus pe facebook întreaga discuție cu unul din controlori.
Eu: Cum adică să îmi țin câinele în loc? Care e problema?

El: Nu înțeleg de ce veniți cu câinii în autobuz, dacă e cineva alergic sau ceva?

Eu: Nu văd care e problema, nu e interzis să circuli cu animalul de companie!

El: Nu mă fă să îți cer actele la câine!

Eu mă caut în ghiozdan și îi zic că i le arăt imediat, timp în care alt controlor, cu o atitudine și mai impertinentă îmi zice:

-Nu mai comenta, dă să vad actele câinelui și biletul pentru el!

Întreaga discuție a fost ascultată „de pe margine” de câteva doamne mai în vârstă. În momentul în care sibianca a întrebat mirată controlorul despre ce bilet vorbește, una din doamne ar fi intervenit în apărarea controlorului, își amintește Diana.
Eu mă deplasez cu cățelul de câțiva ani, stiu că trebuie să ai carnetul de sănătate cu vaccinurile la zi și lesă și botniță dacă e cazul. Am mai fost controlată anul trecut pentru actele cățelului dar niciodată un controlor nu mi-a cerut bilet pentru câine. L-am întrebat mirată cum adică bilet pentru câine că nu mi s-a mai cerut asa ceva. Între timp o duduie sare cu gura „Da, că și în avioane îți trebuie bilet pentru câine", în timp ce o alta a spus că „nu e voie cu javrele în autobuz”. Controlorul a sărit cu gura la mine să mai citesc regulamentul, să nu mai comentez că îmi dă amenda pentru câine și îi zic nicio problemă, plătesc bilet câinelui sau dați-mi amendă, iar el zice „lasă, nu îi mai scoate bilet acum” și pleaca.
După întâmplarea din autobuz, Diana spune că a luat site-ul Tursib din scoarță în scoarță, fără să fi găsit vreo informație privind obligația de a cumpăra bilet pentru animalul de companie. Întreaga poveste a fost postată pe un grup dedicat deținătorilor de animale de companie, acolo unde tânăra a întrebat dacă este într-adevăr nevoie de bilet pentru animal sau nu.

teddy autobuz

La scurt timp după ce a apărut postarea pe facebook, Andreea Roseti, președintele Animal Life, s-a autosesizat, spunând că va trimite o solicitare către compania de transport în comun, prin care dorește să i se transmită informații privind obligațiile deținătorilor de animale atunci când merg cu autobuzul.

„În trecut ne-au mai fost semnalate cazuri de persoane însoțite de animale de companie care au fost hărțuite, abuzate verbal sau cărora li s-a interzis accesul în mijloace de transport. Nu credeam însă că în 2018 vom mai auzi așa ceva în Sibiu. Aceste abuzuri nu fac cinste nimănui, cu atât mai puțin unui oraș care se dorește civilizat. Vom face o solicitare către Tursib, de a ne comunica în scris și de a face publice condițiile care trebuie îndeplinite pentru accesul cu animalele de companie în mijloacele de transport public. De asemenea, cred că atitudinea necorespunzătoare a angajaților trebuie raportată și penalizată, indiferent care ar fi situația în care apare”, a declarat pentru Turnul Sfatului Andreea Roseti.
Contactați de reporterul Turnul Sfatului, reprezentanții societății de transport în comun nu au dorit să facă declarații oficiale. Totuși, au menționat faptul că, potrivit regulamentului în vigoare, posesorii de animale de companie nu trebuie să achiziționeze bilet pentru patruped.

Cristina Bălău

de Cristina Bălău

Eveniment, Cultură 
Telefon:
0770 962 946
E-mail: cristina[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

30 comentarii

unITist

Acum 3 ani

Nu stiu ce ne mai mira. O adunatura de needucati la Tursib. Sa nu cumva sa ai de a aface in trafic cu un autobuz Tursib..... se urca pe tine la propriu. Iti inchid usile in nas pentru doar 2 secunde... dupa ce tu alergi ca un tampit sa prinzi autobuzul in statie. Si ne mai miram de ce lumea evita sa mearga cu autobuzul in Sibiu..... Ce e totusi frustrant, isi bat joc de tine si la sfarsit de luna le platim banii de salar.
Raspunde

filip

Acum 3 ani

eu nu inteleg de unde...pana unde s-a ajuns a crede ca sibiul este un oras civilizat
Raspunde

un sibian

Acum 3 ani

Sibiul e DEPARTE de acest statut...cam 100 de ani in urma!!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Dracu

Acum 3 ani

Mai tineti-va javrele pentru voi. Umpleti orasu de **** de caine ca nu sunteti in stare sa strangeti dupa ei. In locul controlorului te dadeam jos *****
Raspunde

un sibian

Acum 3 ani

ce caracter jegos ai!!!
Raspunde

Erlkonig

Acum 3 ani

Ești din sud, așa-i?
Raspunde

Corina

Acum 3 ani

Extrem de agresivi si de impertinenti domnii controlori, am avut si eu o experienta similara. Eu cred ca Sibiul are nevoie sa incurajeze oamenii sa foloseasca transportul in comun, nu sa-i faca sa-l evite.
Raspunde

Damn

Acum 3 ani

Eh, de asta nu circul cu Tursib, ci pe jos ! Acelasi jeg de companie ca si-n anii '90. Asta in timp ce in orase europene astfel de sistem de transport devine gratuit si pentru toti....aici e tot mai rablagit, comunist, inapoiat.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Robot mamu

Acum 3 ani

Cainii n-au ca cauta in autobuz ca se umple autobuzu de puricii.
Raspunde

Hasibusi

Acum 3 ani

dar oltenii au voie sa mearga cu autobuzul ?
Raspunde

un sibian

Acum 3 ani

oricum se umple de la cei ca tine!!!
Raspunde

Maria

Acum 3 ani

Tursibul sa isi indeplineasca obligatiile in primul rand si pe urma sa comenteze. Au un program pe care trebuie sa il indeplineasca si nu il fac. Daca si-au luat angajamentul si au stabilit si distribuit un program al autobuzelor sa il si respecte. Nu sa vina cu scuze ca nu au angajati, ca s-au stricat autobuzele etc
Raspunde

filip

Acum 3 ani

"Legea Ionut " precum si unele hotarari ale Consiliului Local stipuleaza ca un caine scos la plimbare trebuie sa poarte OBLIGATORIU botnita. Oare cainele doamnei avea asa ceva (ca din ce a postat nu prea rezulta) - asta daca tot vorbim de legi, reglementari etc. Culmea e ca am ajuns sa avem mai putine drepturi decat cainii (cainii pot urla toata noaptea, pot sa isi faca nevoile pe unde apuca si nimeni nu ia nicio masura).
Raspunde

Sib

Acum 3 ani

Dom'le, ala nu e caine, e un tantar mai mare cu blana. Ce botnita sa-i pui, ma rog, un fluturas de badminton? Daca am judeca si cu mintea...
Raspunde

Un sibian

Acum 3 ani

Asta e cea mai mare problema a noastra, oamenii care habar nu au isi dau totusi cu parerea! Conform legii (pe care, in mod evident, nu o cunosti) singurii obligati sa poarte botnita sunt rasele periculoase. In categoria caini periculosi intra cei din rasele Pit Bull, Boerbull, Bandog, American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobanesc Caucazian, Cane Corso si metisii lor. Nu stii, nu comenta.
Raspunde

Ioan

Acum 3 ani

Sunt de acord cu faptul că nu ar trebui ca javrele sa circule cu autobuzul, dar, doar acele javre cu doua picioare, care din lipsa de ocupație au făcut din transportul local o formă de agrement.
Raspunde

jolly

Acum 3 ani

Niste indivizi soiosi, burtusi, obrazinici si impertinenti.
Raspunde

un sibian

Acum 3 ani

ce pretentii poti sa ai de la babuinii de la Tursib...oameni care ar putea sa mearga sa munceasca...asa corect si cinstit...nu sa ceara biletul la catel!!! sa fiu in pielea lor mi-ar fi scarba sa ma uit in oglinda dimineata!!! au aratat cat sunt de barbati...au incercat sa intimideze o fata si un catel de 5 kg!!! penibil, jegos, PSD-ist!!!
Raspunde

Laika

Acum 3 ani

Mai, Filip, tu ti-ai citit comentariul? "Cainii pot urla noaptea, sa-si faca nevoile pe unde apuca si nimeni nu ia nicio masura". Si cam cine ar trebui sa le interzica animalelor sa-si exercite dreptul de a fi, ma rog, animale? Ti-a zis tie Dumnezeu ceva despre asta de esti atat de sigur si arogant / ignorant? Tu ce scuza ai cand te usurezi pe vreun gard sau bloc dupa o seara la baute cu tovarasii?
Raspunde

filip

Acum 3 ani

@Laika Cum se face ca in tarile civilizate ceea ce le se permite animalelor sa isi exercite e complet diferit de ceea ce le se permite pe aici. De ex., ati auzit vreodata in Germania, tarile din Scandinavia, Anglia un latrat de caine in orele de liniste? Cat depre ipoteza cu usuratul, probabil vi se pare ca e firesc ca oamenii sa faca asa cum spuneti si pe cale de consecinta asa faceti si domnia voastra. Mie nu mi se pare normal, asa ca nu fac asa ceva.
Raspunde

Liliana

Acum 3 ani

Bine ca va deranjeza catelul spalat si tinut in casa, dar boschetarii si alcoolistii ce duhnesc in ultimul hal va fac placere! Rusine! Cat despre atitudinea controlorilor, acestia au de furca in fiecare zi cu diverse caractere, inteleg ca trebuie sa fie duri si impunatori, dar ar trebui sa fie educati si manierati, cu totii avem zile grele insa asta nu inseamna ca trebuie sa ne comportam urati cu altii, mai ales ca pe banii calatorilor acestia isi obtin salariile
Raspunde

Ridichie Iglesias

Acum 3 ani

Se pare ca "javrele" ar fi chiar controlorii de la Kursib. Iar tantile alea batrane sa mearga pe jos daca doresc,nu le obliga nimeni sa ia otocaru.
Raspunde

zis

Acum 3 ani

vai pyyila lui de tursib. 15-le nu vine cand trebuie dar in schimb ii aud pe toti ecologistii de 2 bani sa nu merg cu masina
Raspunde

Lucka

Acum 3 ani

Dar la mall ? Este permis ?!
Raspunde

Carmen

Acum 3 ani

E trist că se întâmplă așa ceva pt că într-o țară civilizată e o normalitate așa ceva.Tursib-ul e plin de oameni incompetenți iar Departamentul juridic din cadrul acestei companii se vede ca este foarte “competent și de un real profesionalism” .”Felicitări” dnei jurist care coordonează acest departament.
Raspunde

Inspectorul Javert

Acum 3 ani

Servicile TURSIB sunt jalnice tot ce mai lipseste este să le transformăm întro menajerie.
Raspunde