ACTUALIZARE 13:15. Din păcate, tânărul de 22 de ani din Sălaj care a fost prins aseară de vremea rea de la Bâlea nu a mai putut fi salvat. Potrivit reprezentanților Spitalului Județean Sibiu, medicii au declarat decesul tânărului în urmă cu scurt timp.
ACTUALIZARE 25 sept. 12:30 Tânărul salvat azi-noapte la Bâlea este în prezent la Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu, în stare foarte gravă. A fost adus la spital în stop cardio respirator și hipotermie, fiind la momentul actual în stare critică, anunță Decebal Todăriță, purtător de cuvânt al Spitalului Județean.
Femeia are degerături la mâini, fiind stabilă și sub supraveghere medicală, arată sursa citată.
Cei doi tineri de 22 de ani sunt din Sălaj, respectiv Mureș.
ACTUALIZARE Salvamont a precizat că cei doi tineri salvați sunt o femeie și un bărbat cu vârstele de 22-23 de ani. Bărbatul este în stop cardio-respirator și se fac manevre de resuscitare la cabană. „Au fost pe vârful Moldoveanu, nu știu mai multe detalii”, a precizat Adi David.
ISU Sibiu a transmis că două echipaje Smurd s-au deplasat la Bâlea Lac pentru preluarea și acordarea asistenței medicale celor două persoane aflate în hipotermie.
Știre inițială:
Patrula Salvamont din Bâlea intervine pentru a ajuta doi turiști, în apropiere de Bâlea Lac. Cei doi sunt în stare critică, anunță Salvamont.
Cei doi turiști sunt în hipotermie și sunt epuizați, anunță Adi David, șeful Salvamont Sibiu. Potrivit sursei citate, condițiile meteorologice la acea înălțime sunt extrem de dure.
Au fost alertați și cei de la Salvamont Argeș, precum și jandarmii montani, iar pentru asigurarea asistenței medicale de urgență este alertat și un echipaj medical.
Foto: arhiva TS
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Urgență Sibiu , Patrula Salvamont , Spitalul Clinic Judeţean , Decebal Todăriță , turisti , Adi David , interventie , Bâlea Lac , Salvamont Sibiu , Spitalului Județean , Spitalului Județean Sibiu , Serviciul Salvamont Argeș
Vizualizari: 5257
Ultimele comentarii
Acum 1 oră
Forest Gump
Acum 1 oră
Emil
Acum 1 oră
Sparrow
Acum 1 oră
Kokos
Acum 1 oră
Bun!