Șeful Amazon, Jeff Bezos, i-a convocat pe angajații companiei într-o ședință în care le-a vorbit despre viitorul companiei. Unul dintre aceștia l-a întrebat pe șeful său ce lecții a învățat din falimentul recent al companiei Sears – unul dintre cei mai mari retail-eri americani care a împlinit în acest an 125 de ani de la fondare.
„Amazon nu este ceva veșnic (trad. din eng. – not too big to fail). De fapt, eu sunt convins că într-o bună zi compania va cădea. Va falimenta. Speranța de viață a celor mai multe companii mari este de 30 și ceva de ani, nu 100 și ceva”, a spus Bezos.
Mai mult activează acele companii care „sunt obsedate de consumatori”, crede Bezos. „Dacă noi ne vom schimba atenția de la consumatori la noi înșine, aceasta va însemna începutul sfârșitului”, a concluzionat businessmanul.
Deocamdată nimic nu prevestește căderea Amazon. Aceasta este a doua mare companie din SUA după valoarea de piață a acțiunilor sale, fiind depășită doar de Apple. În luna septembrie valoarea acțiunilor Amazon a depășit suma de 1 trilion de dolari.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Jeff Bezos , Șeful Amazon
Vizualizari: 1767
Ultimele comentarii
Acum 17 minute
@Barosanu
Acum 34 minute
@AndreiM fascistul de serviciu
Acum 36 minute
Periscop
Acum 1 oră
Emil
Acum 1 oră
Emil