În cadrul unei anchete mai largi, polițiștii sibieni anunță că au efectuat în această dimineață trei percheziții la hoți din locuințe.
Descinderile au avut loc în continuarea cercetărilor penale desfășurate într-un dosar privind săvârșirea mai multor infracțiuni de furt calificat.
Concret, la data de 19 decembrie, polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Porumbacu de Jos au identificat și au reținut doi bărbați în vârstă de 30, respectiv 39 de ani, domiciliați în localitatea Chirpăr.
”În cadrul investigațiilor din același dosar, în dimineața zilei de 20 decembrie, pe raza localității Chirpăr au fost efectuate trei percheziții domiciliare, cu această ocazie fiind găsite bunuri (televizoare, articole de îmbrăcăminte/încălțăminte, scule electrice, icoane) sustrase din șapte cabane de pe raza localității Cârțișoara, în perioada noiembrie – decembrie 2018”, au explicat reprezentanții IPJ Sibiu.Cei doi bărbați au fost reținuți 24 de ore pe bază de ordonanță, urmând a fi prezentați Parchetului de pe lângă Judecătoria Avrig cu propunere de arestare preventivă pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.
Cercetările continuă la nivelul Secției 4 Poliție Rurală Porumbacu de Jos în vederea documentării întregii activități infracționale a persoanelor în cauză.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Tag-uri: Poliției Rutiere , hoti , Poliție Rurală Porumbacu , Judecătoria Avrig , spargeri , Pentru Sibiu , spargatori , fascinatia locuintei , Cosmin Furtună
Vizualizari: 2285
Ultimele comentarii
Acum 3 ore
Un sibian
Acum 3 ore
Noi noi
Acum 4 ore
Un sibian
Acum 4 ore
Sparrow
Acum 4 ore
Emil