Duminică,
07.06.2020
Innorat
Acum
19°C

Iohannis, favorit la prezidențiale. Sondaj

07 Ianuarie 2019 14:42

Iohannis, favorit la prezidențiale. Sondaj

Klaus Iohannis conduce detaşat în preferinţa electoratului pentru obţinerea unui nou mandat de preşedinte, cu 34,9% din intențiile de vot. Potrivit unui sondaj IMAS, realizat la comanda Europa FM al doilea clasat e Călin Popescu-Tăriceanu, liderul ALDE – 13,9%. Pe de altă parte, cea mai bună variantă a PSD ar fi Gabriela Firea, aceasta având o intenţie de vot net superioară faţă de Liviu Dragnea.

Pe locul al treilea se află Victor Ponta, lider al Pro România, care are o intenţie de vot de 12,7%. Pe locul patru s-ar clasa Dacian Cioloş (PLUS), cu 9,2% intenţie de vot, iar pe locul 5 Liviu Dragnea, care strânge doar 5,3%. Intenţie de vot de sub 5% au Ludovic Orban (PNL), Dan Barna (USR), Kelemen Hunor(UDMR) şi Eugen Tomac.

Conform sondajului, cel mai indicat candidat al PSD la prezidențiale este primarul Bucureștiului, Gabriela Firea, 42% dintre respondenți susținând că ea ar trebui să apară pe listele electorale. Liviu Dragnea este preferat de 23%, în timp ce 30% și-ar dori un alt candidat.

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

8 comentarii

Alesb

Acum 1 an

Miza nu va mai fi la prezidențiale, oricum nemernicii ăștia i-au luat președintelui cam toate prerogativele. Adevărată lupta va fi la parlamentare, deși după cât de distrusa este tara acum și mai ales la ce viitor împovărat vom avea după intervenția hoților de la Psd, nu știu ce se mai poate face...
Raspunde

justitiarul

Acum 1 an

O, bietul domn presedinte... cum se lasa el doborat de niste infractori nemernici, tocmai dumnealui un monument de cinste si corectitdine...
Raspunde

Gabriel

Acum 1 an

cine (mai) fură? „Din top 100 de firme, doar trei au capital românesc. 85% sunt multinaționale. Iar peste 90% dintre aceste multinaționale declară profituri ridicole. Iar dintre acestea, doar 16% ajung la stat. În schimb, cele câteva firme cu capital majoritar românesc declară venituri foarte mari și plătesc în consecință.” Dacă „vă vedem din Sibiu”, să vedem și: http://www.corectnews.com/politics/intele-taxei-pe-l-comie
Raspunde

realistul

Acum 1 an

Ha, ha,, ha! Asta-i sondaj? Sondajele se fac de institutii specializate. Postul acela de radio te poate intreba daca asculti sau nu muzica lor. in rest... Nu va imbatati cu apa rece...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

kokos

Acum 1 an

E facut de IMAS la comanda Europa FM.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Andrei

Acum 1 an

Un sondaj mai aproape de adevar prin septembrie cand se cunosc candidatii la presedintie!
Raspunde

Till Eulenspiegel

Acum 1 an

De ce a comandat un post radio care are ca slogan ”Cea mai bună muzică de ieri și de azi” un sondaj de opinie cu tema asta?Daca tema era ''Bonham sau Moon?",''Mozart sau Ceaikovski?'',''Olivia Newton John sau Bonnie Tyler ?'' era de inteles da' asa..
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Duamna Viorica

Acum 1 an

Are strict noroc ca nu candideaza Bogdan Trif, acest fenomen politic al Sibiului.
Raspunde