Luni,
30.11.2020
Parțial Noros
Acum
-1°C

Corina Bokor, noul primar al Municipiului Sibiu. Au votat-o 15 consilieri

05 Iulie 2019 12:17

Corina Bokor, noul primar al Municipiului Sibiu. Au votat-o 15 consilieri

Viceprimarul Corina Bokor a fost aleasă astăzi de consilierii locali pentru a îndeplini atribuțiile de primar în locul lui Astrid Fodor. 

Bokor a fost votată de 15 consilieri locali din 20 prezenți. Votul a fost unul secret. Cinci buletine au fost declarate nule.

Înainte de procedura votului, consilierul PSD Tiberiu Mitrea a ținut să dea citire unei declarații din partea social-democraților. Acesta a spus că „suntem într-o situație juridică gravă” și a criticat activitatea primarului suspendat Astrid Fodor. „Până acum, managementul municipiului Sibiu s-a dovedit a fi unul deficitar prin neaducerea la îndeplinire a unor proiecte vitale pentru comuntiate și pentru dezvoltarea orașului. Conducerea acestei instituții a rămas datoare sibienilor cu realizarea unor proeicte, precum identificarea soluțiilor inteligente - să facem în sfârșit primii pași spre un adevărat smart city, pentru fluidizarea traficului; construirea de parcări sub și supra etajate care să degajeze arterele sufocate parcate pe ambele sensuri, rezolvarea problemelor care cauzează întârzieri majore la finalizarea construirii stadionului municipal, extinderea și îmbunătățirea rețelei de transport public în comun (...)”, a spus Mitrea.

Ședința extraordinară a Consiliului local a durat exact 10 minute, cu tot cu procedura de vot și de numărare a buletinelor.

După anunțarea rezultatelor, Corina Bokor a mulțumit consilierilor pentru decizia lor. „Principala mea misiune va fi ca împreună cu echipa din cadrul Primăriei mun. Sibiu să ducem mai departe proiectele care se află în curs sau sunt planificate, să asigurăm continuitatea activității curente a instituții până la clarificarea juridică a acestei situații pentru ca în momentul în care doamna primar va putea reveni în funcția în care a fost aleasă de către cetățenii sibieni”, a mai spus Bokor.
Reamintim că mandatul primarului Astrid Fodor a fost întrerupt de ordinul prefectului ca urmare a unui proces de incompatibilitate, pierdut definitiv în cursul lunii aprilie. Fodor a declarat ieri pentru Turnul Sfatului că, în aceste condiții, va ataca ordinul în instanță și o va propune – în calitate de președinte al FDGR Sibiu – pe Corina Bokor (foto principală) pentru a prelua atribuțiile de primar.

Cristina Bălău

de Cristina Bălău

Eveniment, Cultură 
Telefon:
0770 962 946
E-mail: cristina[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

14 comentarii

Hermanndorf

Acum 1 an

Superb! E ca si cand l-ar pune pe Funar primar la Los Angeles sau pe Sorin Cartu antrenor la Liverpool! Administratia din Sibiu se indreapta vertiginos spre zona de retard sever.
Raspunde

filip

Acum 1 an

Fata ei denota multa competenta, viziune si reale calitati de manager. Tototdata imi inspira multa calmitate si se vede ca este stapana pe orice situatie, capabila sa gaseasca solutii in timp scurt si sub presiune. :))
Raspunde

Nicu

Acum 1 an

Fdgr continua caderea libera daca nu are un barbat sa o inlocuiasca pe Fodor!Am vorbit ieri cu sibieni maturi si in mare majoritate titrati si toti au spus ca s au saturat de Fdgr si mai grav nu au incredere in aceasta doamna primar interimar Corina Bokor!Crunta dezamagire pentru noi aceste numiri spontane si negandite ale conducerii fgdr!
Raspunde

Mihaela

Acum 1 an

Bine a zis omul! ca nimic nu au facut. Orasul sta pe loc de cativa ani. Clujul, Brasovul si Oradea ne-au luat-o inainte.
Raspunde

nam

Acum 1 an

Ma speriasem la gandul ca ramanem fara Astrid (chiar si temporar)!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ovidiu

Acum 1 an

Ne-am saturat de fdgr si de statul acesta pe loc. Cineva trebuia sa le-o spuna, nu ma asteptam sa fie de la psd. Bravo Tiberiu, iesi mai mult, ca de tineri avem nevoie! Mult succes!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Alex

Acum 1 an

Am tot injurat pesedistii, dar uite ca la sibiu sunt si oameni relevanti. E tare baiatul asta, mitrea, a vorbit pe bune, fara prostiile pe care le vedem in comunicatele psd din sibiu. Daca o tin pe linia asta, au de castigat. #vavedem.
Raspunde

$$$$$$

Acum 1 an

Femeia asta, zici ca acum a ajuns pe luna, emana atata falsa fericire si tristete deopotriva incat abia astepata sa se trezeasca. Incredibil ce am ajuns. Poate din pozitia asta d-na Primar ne auziti si pe noi astia de jos ce probleme avem legate de administratie si poate incercati sa le rezolvati ca de un an o televiziune tot spune, spune si iar spune si degeaba. Acum ca sunteti un Dumnezeu mai mare decat erati deja, va rog sa observati cum nu poate fi ignorata o lege a fizicii care spune cam asa: "Orice corp ridicat in aer mai devreme sau mai tarziu va ajunge jos" si sa trageti concluziile. PS. Nu va suparati, vrem doar NORMALITATE.
Raspunde

:)))

Acum 1 an

ce de postaci de la pesedea :)))
Raspunde

S

Acum 1 an

Pesedisti idioți, chiar credeți ca are cineva încredere în slugile lui dragnea, dancila și alți ticăloși incompetenți?! Votam cu altcineva, nu cu voi. Poate dacă va deșteptati și lăsați PSD-ul (unde includ alde și pro România)
Raspunde

€€€€€

Acum 1 an

Sigur postaci nu sunt pesedisti ci mai degraba angajatii. Inca nu am auzit pe niciunul sa fie multumit, nici de fosta, nici de actuala. Credeti ca sunt multumiti? Nu sunt, va asigur. Dar de, le este frica sa zica ceva, nici pe facebook nu comenteaza nimic niciodata. Atata coloana vertebrala au doar lauda si posteaza orice cred ei ca da bine. Salariile sunt mai mici ca la Selimbar sau CJ desi se putea mai mult Piata Huet inchisa Mutari peste mutari cu ocazia summitului Comisii de disciplină pe capul unora si cu 30 de ani vechime si ejectati. Promovarea noilor veniti catalogati si dovediti ca non-valori si a altora pentru diferite "abilitati" Avantaje financiare (fonduri berd etc) doar pentru unii si aceeasi. Deci, bucurie mare pentru cei multi si tristete pentru restul. Etc etc etc
Raspunde

Un Sibian

Acum 1 an

Salariile sunt mai mici ca la Selimbar sau CJ desi se putea mai mult Pe bune? Cum îndrăznește un oraș de 2 ori și ceva în plus mai mare decât Sibiul să aibă salarii mai mari? Oare știi că totuși Sibiul are salariul mediu net de 2.794 RON, poziționându-se astfel pe locul 4 pe țară, după București (3.500), Cluj (3.090) și Timișoara (3.000)? Ți se pare puțin? Brașovul e sub noi, Constanța, Ploiești, Oradea și Pitești la fel. E ca și cum un Marseillez ar avea pretenții ca salariile din Marseille să le depășească pe cele din Paris... ”Piata Huet inchisa” Adevărul e Sibiul avea prea multe spații pietonale: Piața Mare și N. Bălcescu. Vă rog, administrația Sibiu, transformați Piața Huet la loc în parcare și, dacă tot faceți asta, redenumiți-o ”Parcarea Huet”. ”Mutari peste mutari cu ocazia summitului” Ai murit 5 zile?
Raspunde

Labus

Acum 1 an

Acum puteți să puneti stop pe moara de scoarță,și drum cu prioritate pe viitorului.
Raspunde