Marţi,
01.12.2020
Cer Senin
Acum
0°C

Ministrul de interne, Nicolae Moga, și-a dat demisia

30 Iulie 2019 12:39

Ministrul de interne, Nicolae Moga, și-a dat demisia

La doar câteva zile după numire, ministrul de interne, Nicolae Moga, a anunţat că-şi dă demisia din funcţie în urma scandalului din Caracal.

El a spus că a luat această decizie marți dimineață, în urma unei discuții cu premierul Viorica Dăncilă.
Nicolae Moga a făcut acest anunț la Palatul Victoria, cu jumătate de oră înainte de ședința CSAT în care ar urma să fie prezentat raportul Ministerului de Interne în cazul Caracal.
Nicolae Moga era în funcția de ministru al Afacerilor Interne de 6 zile.
Reamintim că preşedintele Klaus Iohannis, premierul Viorica Dăncilă şi membri ai Executivului se vor reuni, marţi ora 13.00, la Cotroceni, în şedinţa CSAT, pentru a analiza raportul MAI şi date cu privire la crimele din Caracal.

Şeful statului a declarat duminică că va fi o discuţie foarte serioasă asupra aspectelor legate de cazul din Olt, precizând că Guvernul ar trebui să analizeze dacă nu cumva este autorul moral al tragediei.

„Nu mă voi pronunţa pe detaliile acestui caz până la finalizarea anchetei şi a rapoartelor pe care le vom discuta, în mod foarte serios, în CSAT. În mod normal, însă, nu ar fi trebuit să ajungem să discutăm un asemenea caz în CSAT. Şi resping abordarea politicianistă propusă de Guvernul României, care ar trebui să se gândească dacă nu cumva este autorul moral al acestei tragedii”, a afirmat Klaus Iohannis.

Preşedintele Iohannis a mai spus că va cere, în CSAT, premierului şi miniştrilor de Interne şi Justiţiei să găsească soluţii concrete.

„Există soluţii. La CSAT voi cere prim-ministrului, ministrului Justiţiei şi ministrului de Interne să identifice soluţii concrete, inclusiv dacă se impune, de modificare a legilor şi a procedurilor. În urma repetatelor intervenţii asupra legislaţiei penale şi procesuale penale, precum şi în contextul ultimelor acţiuni ale noilor instrumente inventate de PSD, s-a ajuns în situaţia în care cooperarea dintre poliţişti şi procurori se face deficitar, iar cel care suferă este cetăţeanul român. Dacă autorităţile nu au instrumente legale clare pentru combaterea eficientă a criminalităţii, acest lucru trebuie rezolvat rapid! Aceasta nu scuză şi nici nu justifică însă atitudinea celor implicaţi!”, a completat şeful statului.

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

25 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gregorian Teleleu

Acum 1 an

Sasul rezista!
Raspunde

unui Teleleu

Acum 1 an

Imi place pseudonimul tau!Inseamna zapacit,aiurit,nauc!Iar tu dovedesti cu prisosinta ca esti asa!Inteligenta e floare rara!
Raspunde

Toma

Acum 1 an

Bravo,inseamna ca mai are o urma de demnitate!Nici un individ,chiar si cu un IQ subunitar nu poate coaliza cu acesti calai ai neamului care au puverizat si au anihilat complet Romania!Astept eliminarea si judecarea unor nulitati precum Carmen Dan,Tudorel Toader,Calin Popescu Tariceanu!Despre etalonul prostiei absolute,ajunsa ca PM mi-e sila sa vorbesc!
Raspunde

zzz

Acum 1 an

nici o urma de demnitate, tipul s-a dus acolo crezand ca va merge cu girofar, va sta cu interlopi la masa, il vor canta manelistii si va agita sampanii sa ude femeile in decolteu(asa cum era invatat de prietenarul mazare). cand a dat de greu, isi gaseste demintatea, mars...
Raspunde

zzz

Acum 1 an

daca avea sange in instalatie statea si dadea la radacina in piramaida "valorilor" din MAI. nu il putea nimeni invinovati de ceva el fiind de 6 zile in functie deci, daca era bine intentionat, pentru el nu exista decat upside ca profesionist. dar...care profesionist, care sange si care instalatie?
Raspunde

Voltaire

Acum 1 an

In cercurile mele asemenea persoana este numita PSDimensionala, adica realitatea se imparte in PSD-isti si "noi". Persoanele normale nu sunt tolerate si sunt asimilate dujmanului' PSD. Insa nimic nu e batut in cuie, de exemplu CCR poate fi si PSD-ist si "noi", in functie de ultima mare hotarare pe care au luat-o. Echivalentul american al PSDimensionalului se numeste SJW.
Raspunde

kokos

Acum 1 an

Ia-i uitat pe nicolicea , ciordache , serban nicolae , olguta , mitraliera , codrin , tata firea si inca vreo cativa.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Bactracian Csolosh

Acum 1 an

Doar Dacian Ciolos poate salva aceasta tara! Acela care, in anul 2016, a desfiintat structura din MAI care se ocupa cu strangerea, culegerea si prelucrarea informatiilor privind infractionalitatea din teren si care era dotata cu aparatura superioara celei a STS.
Raspunde

Cartman

Acum 1 an

Cum se numea acea structura ? ca tare am impresia ca improsti baliverne...
Raspunde

ziarul national

Acum 1 an

SALUTÁRI DE LA VOLEIBALISTA SI DIN PARTEA FAMILIE MAZÁRE ! n-are nici o treabá cu CARACALUL ! CIAO MOGA !
Raspunde

iubita

Acum 1 an

Cu aceeași franchețe cu care a recunoscut public că nu și-a dorit sub nicio formă funcția de ministru de Interne, dar, după cum dezvăluiam zilele trecute, nu a putut rezista ”rugăminții” lui Ică Voinea, Nicolae Moga ar trebui să devoaleze acum și cum a ajuns Elena Voinea, fosta iubită a lui Radu Mazăre, noua șefă de cabinet de la MAI! Și practic ”cheia” întregului minister…
Raspunde

Andu

Acum 1 an

De ce ar fi mers monstrul asta sa-i cumpere crema de maini fetitei daca avea de gand sa o omoare? Nu cumva vorbim despre o retea intreaga de trafic de fiinte umane si trebuia sa fie data proxenetilor in stare buna de sanatate? Fara sange, fara cadavru... Si prea are fata de prostulica animalul asta ca sa faca singur toate aceste atrocitati. Cautati, va rog, aflarea adevarului, macar acum in al 12-lea ceas.
Raspunde

Didi

Acum 1 an

E probabil sa fie asta...sunt multe fete/femei trimise la produs, rapite si obligate sa se prostitueze de clanurile de cocalari tigani si nu numai. De unde au toti cocalarii banii sa umble cu masinile alea ? Sunt in vest clanuri de interlopi cu pasapoarte romanesti care traficheaza fete... e doar destul sa te duci la niste bordeluri sa verifici. Dar cine sa faca asta ?!?!? Statul asta de carton in cadere libera si mancat de viu de psd ?
Raspunde

Gregorian Teleleu

Acum 1 an

Jos pieseiedieu! Sus iohanes si borna!
Raspunde

Jon Jonescu

Acum 1 an

"Boss"... iar ai turnat prea mult lipici in punga ?
Raspunde