Vineri,
27.01.2023
Ninsori Usoare
Acum
1°C

Protest în fața IPJ Sibiu. Victima unei tâlhării acuza polițiștii că vor să mușamalizeze cazul

Protest în fața IPJ Sibiu. Victima unei tâlhării acuza polițiștii că vor să mușamalizeze cazul

Emil Terebeșiu, în vârstă de 44 de ani, din Mediaș, a venit astăzi să protesteze în fața sediului Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu nemulțumit că deși a fost victima unei tâlhării violentă în urmă cu aproape zece luni, polițiștii încă n-au finalizat ancheta. În acest timp ar fi dispărut documente importante, iar dosarul este plimbat dintr-o parte într-alta.

Evenimentul a avut loc în luna ianuarie, pe drumul care leagă Mediașul de Moșna.

”În 7 ianuarie am fost bătut și tâlhărit de cinci persoane. Conduceam taxiul din Mediaș spre comuna Moșna, moment în care am fost blocat de către o mașină Audi A6 care era oprită transversal. Patru persoane stăteau în afara mașinii și mă așteptau. În spatele meu a venit un taxi, care m-a blocat. Am vrut să trec prin șanț, să ocolesc mașina din față, moment în care cei patru s-au apropiat și cu picioarele și o rangă au început să lovească mașina. Era noaptea, la ora 1:00, evident că m-am speriat când am văzut că mă blochează în câmp. Au început să mă lovească cu pumnii, alții mă amenințau și mă înjurau, mi-au cerut banii pe care îi aveam la mine”, povestește Emil Terebeșiu.
În urma incidentului, medieșeanul a înțeles că ar fi fost victima unei răzbunări.

”Cel care a oprit taxiul în spatele meu este taximetrist care mă acuza că i-aș fi luat un client. Eu nu am cunoștință de așa ceva. Cred că d-asta m-a urmărit, și-a sunat familia din Moșna și m-au așteptat să mă bată. Eu n-am coborât din mașină. După m-au lovit au luat ce bani au găsit. Fiul taximetristului chiar striga: Ia-i toți banii! Am și înregistrat cu telefonul, se aude tot”, mai spune bărbatul.

WhatsApp Image 2019-10-03 at 10.26.50 (1)

Emil Terebeșiu a primit apoi îngrijiri medicale, a făcut plângere, a depus certificat medico-legal și este surprins să vadă că trec lunile și Poliția din Moșna nu avansează deloc în acest caz.

”Ba mai mult, mă mai puneau pe mine să le spun cine sunt cei care m-au bătut. Ce cercetare e asta? Noroc mare pe ei că apar cele două mașini pe camerele de supraveghere din Moșna și se vede cum intră în aceeași curte, a taximetristului. E totul atât de simplu și Poliția nu e în stare că avansează cu ancheta”.

WhatsApp Image 2019-10-03 at 10.27.57

Dosarul a trecut de la Moșna la Poliția din Mediaș. Între timp, Emil Terebeșiu a fost chemat și pus față în față cu cel acuzat că ar fi pus la cale atacul.

”Mi-a oferit 500 de lei să ne împăcăm. I-am zis că dacă așa crede el că se rezolvă lucrurile, atunci să-mi dea 5000 de euro. Atunci, de față cu polițiștii, m-a amenințat că mă termină, că o să am de suferit. În perioada asta mi-am găsit de două ori mașina vandalizată. Poliția ridică din umeri. Și polițiștii din Mediaș în loc să avanseze cu ancheta mă cheamă să-mi spună că nu mai găsesc certificatul medico-legal, că s-a pierdut pe drum. M-am dus să scot altul”, mai spune Emil Terebeșiu.

WhatsApp Image 2019-10-03 at 10.27.57 (1)

Bărbatul spune că din cauza amenințărilor s-a lăsat de taximetrie și acum a venit la Sibiu să protesteze de teamă că întreg dosarul va fi mușamalizat. ”Cel care și-a pus familia să mă atace mi-a spus de mai multe ori că are rude în Poliție și că o să-mi arate el mie. Am venit astăzi să protestez pentru că vreau doar să se facă dreptate, nu cer nimic în plus”.

În timp ce scria pancartele de protest, Emil Terebeșiu a fost abordat de mai mulți polițiști care i-au transmis că șeful IPJ Sibiu îl așteaptă în birou pentru a vedea exact ce nemulțumire are.

Purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu, Luciana Lazăr, a explicat pentru Turnul Sfatului că Emil Terebeșiu nu este pentru prima dată în audiență la inspectorul șef. Ca și în trecut, șeful IPJ Sibiu i-a ascultat toate nemulțumirile și i-a dat asigurări că dosarul își va urma cursul conform legii. De asemenea, reprezentanții IPJ Sibiu confirmă existența dosarului penal înregistrat la Mediaș, după cum a detaliat Emil Terebeșiu, însă menționează faptul că cercetările se fac sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Mediaș. Procurorul este cel care coordonează ancheta, polițiștii doar urmează dispozițiile, mai explică reprezentanții IPJ Sibiu.

WhatsApp Image 2019-10-03 at 10.26.51

Important de menționat că Emil Terebeșiu nu este la primul protest de acest gen. În urmă cu șapte ani el a organizat un protest similar în fața IPJ Alba și Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba. El spunea atunci că este supărat că cele două instituţii nu tratează cum ar trebui o plângere penală depusă de el în legătură cu un dosar de cămătărie.

Foto: Adevarul.ro Foto: Adevarul.ro

 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

5 comentarii

un sibian

Acum 3 ani

parca acum 1-2 zile se lauda seful politiei Sibiu ca el face si drege!!!
Raspunde

Delfin

Acum 3 ani

Politia Romana a devenit o adunatura de gunoaie si scursuri ale societatii care nu pot lucra in mediu privat in ultimii ani sefi numiti politic doar pentru a incasa solda si fara nici un rezultat, toate cazurile sunt musamalizate.......in special de incompetenta si lipsa de interes de la nivelul cel mai de sus pina la ultimul agent. Ei nu fac nimic, doar asteapta sa le intre gogoasa in gura. Gogoasa achitata de talhari, interlopi si tot felul de nelegiuitori. A se vedea cazul Caracal, fetele sunt la produs in Italia si ei cauta cadavre de aproape trei luni..............musamalizare totala.
Raspunde

@@@

Acum 3 ani

Cred ca de vina e doar guvernul Dancila!
Raspunde

@ @@@

Acum 3 ani

Da,istetule guvernul Dancila este vinovat!La toate institutiile statului sunt numiti sefi doar "inteligenti"ca si tine!Iar rezultatele se vad peste tot:purtatorii de diplome academice nu-s in stare de nimic.Vezi situatia dezastruoasa din sanatate,invatamant,administratie si din toate institutiile statului!
Raspunde