Vineri,
14.08.2020
Cer Senin
Acum
16°C

Încep lucrările de lărgire a carosabilului pe Calea Cisnădiei

28 Octombrie 2019 16:08

Încep lucrările de lărgire a carosabilului pe Calea Cisnădiei

Primarul Astrid Fodor a semnat la sfârșitul săptămânii trecute contractul pentru lucrările de reconfigurare a carosabilului pe Calea Cisnădiei, între strada Gheorghe Dima și ieșirea din municipiul Sibiu.

“Proiectul are ca scop atenuarea blocajelor în trafic la intrarea și ieșirea în municipiul Sibiu cauzate de traficul înspre și dinspre Cisnădie. Această lucrare, coroborată cu lărgirea drumului județean realizată de Consiliu Județean Sibiu va rezolva măcar parțial o problemă mare de mobilitate a locuitorilor. În plus, Primăria Sibiu va crea un drum de legătură între Calea Cisnădiei și Calea Dumbrăvii, pe terenul fostei autobaze Tursib.” (Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu)

Parte desenata 3

În urma unei proceduri de achiziție, contractul s-a semnat cu SC Terra Building SRL, valoarea acestui contract fiind de 5,3 milioane de lei.

Parte desenata 4

În termen de 6 luni de la emiterea ordinului de începere a lucrărilor, constructorul va efectua următoarele lucrări:

  • Extinderea carosabilului la patru benzi între strada Siretului și strada Arieșului
  • Extinderea carosabilului la trei benzi între intrarea în municipiul Sibiu (după primele blocuri) și strada Siretului și între strada Arieșului și strada Gh. Dima (sensul giratoriu)
  • Lărgirea sensului giratoriu de la intersecția Calea Cisnădiei cu str. Rahovei și Dima pentru preluarea traficului de pe trei benzi
  • Crearea unor benzi de viraj la stânga în intersecția Calea Cisnădiei – str. Siretului
  • Reconfigurarea trotuarelor și a zonelor verzi
  • Introducerea tubulaturii subterane pentru coborârea cablajului metropolitanpe întreg tronsonul intrare în Sibiu – str. Gh. Dima
  • Modernizarea iluminatului public prin montarea de stâlpi metalici echipați cu corpuri de iluminat cu LED
  • Lucrări la rețeaua de apă și la cea de canalizare pluvială.

Comentarii

15 comentarii

Locatarii din Noul cartier

Acum 9 luni

Buna ziua doamna Primar! Va rugam sa aveți in vedere asfaltarea și pe Calea Gusteritei de la baza podului pana la sensul giratoriu Libra. E plin de Șanțuri și de denivelări. Macar denivelările sa le faceți!
Raspunde

vasile

Acum 9 luni

"Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu" despre "...mobilitate a locuitorilor..." din... municipiul Sibiu? "măcar"...
Raspunde

wut

Acum 9 luni

superba "sincronziarea"...nici nu este trafic infernal acum in zona, mai ales ca s-au terminat de ceva vreme concediile, au inceput si scolile si facultatile...etc. Cel mai fain va fi cand se vor incheia lucrarile iar concluzia va fi ca traficul va fi la fel de greu, cu bonus ca se va fi defrisat zona verde :)
Raspunde

Iooo

Acum 9 luni

Daca nu se face, de ce nu se face urgent!? Cand se face, nu e momentul oportun. Modernizarile pe Calea Cisnadiei, la cum arata in momentul de fata, nu o sa fie niciodata oportuna. Ce ma intriga pe mine este ca aproape toate lucratile de infrastructura din oras (inclusiv gazonul municipalului) sunt castigate de aceasta firma. Bag de seama ca termenele de finalizare a lucrarilor sunt stabilite in functie de cum pot ei sa-si mute singurul uitlaj de asfaltare. Practic in functie de disponibilitatea lor se fac lucrari in orasul acesta.
Raspunde

Tristete

Acum 9 luni

Cam bate la ochii contractul cu Tera Bilding ... castigatoarea licitatiei ... Tera Bilding repara gropile din Sibiu repara strazile asfalteaza trotuarele Tera bilding estetizeaza terenul de fotbal tera face toate in orasul asta si aceasta societate mica din Orlat fara , fara face de toate .. cu cine merge Bacila St oare pe mana la toate licitatiile ...
Raspunde

nedumirit

Acum 9 luni

Pai de asta a trebuit sa falimenteze DPC-ul ca toate contractele primariei sa fie abonate de Terra Bilding. Cred ca nu pe degeaba...
Raspunde

Pepe

Acum 9 luni

Bacila e actionar majoritar ls primarie.
Raspunde

Nsa

Acum 9 luni

Buna treaba, 4 benzi pentru accesul spre complexul comercial ilegal dorit de benzinarii din Marginime.
Raspunde

Bobby

Acum 9 luni

Calea Dumbravii cu sensul prost unic nu vrea nicicum sa o largeasca desi este loc de 5 benzi. Aveti grija ce votati....
Raspunde

un sibian

Acum 9 luni

"d-na Fodor" trebuie sa dispara urgent din peisajul politic sibian...dovedeste in fiecare zi INCOMPETENTA si IGNORANTA!!!
Raspunde

Joseph

Acum 9 luni

Corect wut...plus ca efectueaza lucrarile aceeasi firma de casa sifonara a primariei casnicei fodor
Raspunde

Lu

Acum 9 luni

Și pista de biciclete unde-i? Ideea nu era să vă coordonați cu Consiliul Județean care va lărgi continuarea acestei străzi, drumul județean, la 3 benzi + trotuare + pistă de biciclete? Halal "mobilitate urbană". Pot pune pariu că peste 2 ani, când vor fi terminat de lărgit Calea Cisnădiei și DJ, vom fi în exact aceeași situație ca acum. Doar lărgind străzile la mai multe benzi nu rezolvi nimic pe termen lung. Aduce doar și mai multe mașini...
Raspunde

Radu

Acum 9 luni

Solutia e Calea Dumbravii cu 4 benzi de circulatie. De ce nu se vrea?!
Raspunde

Dreptate socială!

Acum 9 luni

Mi se pare doar mie, sau i se amenajează o super intrare pe proprietate domnului Domnariu? Într-un puz votat în vara anului trecut sus-numitul își aduma că face acolo un giratoriu, dar ce să vezi.....las' că-l face primăria! Super....banii contribuabililor sunt mai buni! Noapte bună Sibiu!
Raspunde