Joi,
22.10.2020
Cer Senin
Acum
11°C

FOTO-Înainte și după Poliție. Zeci de sibieni s-au înghesuit să ia pensia

14 Aprilie 2020 12:55

FOTO-Înainte și după Poliție. Zeci de sibieni s-au înghesuit să ia pensia

Câteva zeci de sibieni s-au înghesuit marți, în jurul prânzului, să-și ridice pensia de la un operator economic de pe Calea Dumbrăvii.

Majoritatea pensionarilor prezenți nu au respectat nicio măsură de distanțare socială și au explicat necesitatea prezenței lor acolo prin faptul că doreau să-și ia pensia de la bancă pentru că nu au carduri bancare.

”S-au închis băncile, nu ai unde să mergi. Zicea cineva că ar mai fi rămas deschis pe Mihai Viteazu, dar și acolo e la fel”, spune un pensionar supărat.

WhatsApp Image 2020-04-14 at 12.37.06 (1)

O parte dintre cei prezenți stăteau la coadă la bancomat. Destul de mulți dintre ei aveau măști de protecție.

”Eu am card, aștept să se elibereze la bancomat. Până atunci mai schimbăm și noi o vorbă, două, că nu putem să stăm așa...”, spune un alt sibian.

Întrebați de ce nu păstrează distanța solicitată de autorități, dar și de ce nu folosesc bancomatele altor bănci, aceștia au ridicat din umeri.

WhatsApp Image 2020-04-14 at 12.37.05

Situația a ajuns rapid la nivelul instituției Prefectului și a Inspectoratului  de Poliție al Județului, care au trimis cele mai apropiate echipaje de poliție.

”Cele mai apropiate echipaje de poliție au mers la fața locului, au verificat și au dispus măsurile necesare pentru respectarea distanțării sociale”, a explicat Luciana Lazăr, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

WhatsApp Image 2020-04-14 at 12.32.23 WhatsApp Image 2020-04-14 at 12.32.02

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

10 comentarii

Vadim Tudor

Acum 6 luni

Avem pretentii de tara europeana, dar stam buluc la coada la bancomat. Au sechele grele rumanii astia
Raspunde

@Vadim

Acum 6 luni

Poate ne explica "Romania Mare" cum poti lua banii de la bancomat intre orele 11 si 13 fara sa stai la rand.Inainte de 11 nu-i nimeni la coada iar dupa 13 e gol;daca te prinde politia pe strada in afara acestui interval,nu-ti ajunge o pensie!
Raspunde

Dan

Acum 6 luni

Lipsa educatie , ei nu pot intelege altceva decat latrina 3 si romaniatv.
Raspunde

Ali

Acum 6 luni

Poti sa platesti cu cardul la orice magazin. De ce simte lumea inca nevoia sa palpeze banii?
Raspunde

Calin

Acum 6 luni

Nu chiar in orice magazin . Si in Sibiu sunt magazine prin anumite cartiere unde nu poti plati cu cardul .. nu mai zic de comunele si satele din judet .
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Rammstein

Acum 6 luni

Asta-i Romania normală,nu Dle Președinte???... ăștia precis v-au votat. .și acum vine miliția săi distanțeze,nu mai bine luau măsuri cu băncile???...nu îi belim pe proști... acum că ne-am văzut sacii în car , dă-i in plua mea de proști...oricine poate conduce o țară prin dictatură...am avut experiența a 50 de ani de dictatura,ce mai contează 5 ani!!!.. muriți in casă liniștit că guvernul nu va deranjează.!!..
Raspunde

Iohanica

Acum 6 luni

Nu,asta nu-i Romania normala!Romania normala nu este formata din idioti si oameni rai.Spune-le treaba asta celor care ti-au sucit mintea(daca ai avut vreodata!) timp de 30 de ani!Atunci toate au fost bune?Ce au facut guvernele alea pentru noi?Acum esti Gigi contra;te pomenesti ca atunci era democratie iar acum e dictatura!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Calin

Acum 6 luni

In piata Cibin au fost controale saptamana trecuta sambata si foarte multi pensionari au fost surprinsi fara declaratii , fara acte de identitate la ore la care ei nu ar avea voie sa fie pe afara .. deasemenea cativa comercianti cu pungi cu urzici si leurda fara a avea declaratii sau certificate de producatori .. credeti ca sa intamplat ceva ? Credeti ca au luat amenzi ? Nu .. au fost iertati de jandarmi si de politie pe motiv ca sunt batrani si nu au ce manca acasa . Imi pare rau ca nu aveam telefonul la mine sa filmez si sa postez imaginile . Pe de alta parte a fost si Politia Economica care a verificat casele de marcat din toate magazinele pietii , dar acolo nu stiu ce sa intamplat .. eu am treaba cu batranii care stau toata ziua in piata de dimineata pana seara cu niste amarate de flori culese din gradinile personale si cu urzici si leurda deasemenea culese din gradini sau campuri .. pe aia nu`i vede nimeni sau i iarta pe considerente ca sunt batrani si nu au bani . Dar eu , care am 40 de ani , am fost oprit si legitimat de jandarmi si politia militara de 5 ori in 3 zile la 100 de metri de domiciuliu .. evident aveam asupra mea toate actele si declaratia pe proprie raspundere . Ce se gandesc astia ? "Ah .. asta e tanar ... ui .. numa trening si addidasi , fara plasa fara nimic .. pe asta il ardem!" .. ghinion baieti . (eu find plecat sa cumpar paine si tigari).
Raspunde

mihai

Acum 6 luni

Stau toti in casa doar ca sa nu-i imbolnaveasca pe astia iar ei... la plimbare in grup pe M. Viteazu, prin V. Aaron, prin piete, etc. Faza ca la bancomat e gol inainte de 11 si dupa 13 e abureala ieftina. Peste cateva zile va fi gol in jurul bancomatului si intre 11-13 dar astia trebuie sa-si scoata toti banii in prima zi de pensie. Zici ca au grupuri pe facebook si isi dau intalnire la ore fixe la bancomat, in piata, in autobuz. Mai stii ca n-or anuntat paduchii de la latrina 3 ca se inchid bancile si raman oamenii fara bani?
Raspunde