Innorat
16°C

Hermannstadt, a doua victorie consecutivă și urcă pe locul 4 în play-out

06 Iulie 2020 19:15

Sibienii au înregistrat astăzi a doua victorie consecutivă și scapă pe moment de zona roșie a play-out-ului: 1-0 în deplasare cu Chindia Târgoviște. Nici partida de astăzi nu a fost însă fără emoții. Totul se putea spulbera încă din minutul patru, când Yameogo a înscris cu un șut din afara careului, însă golul nu a fost validat pentru că Dangubic de la gazde se afla în offside, iar arbitrii au considerat că prin poziția lui a influențat faza. În prima repriză echipele nu au riscat foarte mult și după debutul furtunos de meci, partida s-a liniștit.

La începutul reprizei secunde, Joalisson a fost faultat în careu de Martac, iar Romario Pires înscrie din penalty pentru sibieni. Reacția de orgoliu a jucătorilor din Târgoviște a întârziat să apară, iar sibienii au știut să gestioneze perfect avantajul creat în a doua jumătate a meciului.

În urma acestor trei puncte, sibienii strâng 24 de puncte și urcă pe locul patru în clasament, cu un meci mai puțin jucat, cel cu Dinamo București. ”Obiectivul nostru este să evităm retrogradarea și vom face totul să reușim asta”, a anunțat antrenorul sibienilor, Ruden Albes, la finalul partidei.

Sibienii vor urma să dispute în următoarele două etape două meciuri pe Stadionul Municipal. Sâmbătă, de la 17.30, FC Hermannstadt va juca cu FC Voluntari, iar miercuri, 15 iulie sibienii vor juca tot acasă cu Sepsi Sfântu Gheorghe.

Chindia: Aioani - Martac, Benga, Pițian, Corbu - Yameogo, Dumitrașcu, V. Rață, A. Șerban - Dangubic, Berisha

Rezerve: I. Popescu, Neguț, C. Barbu, C. Dinu, L. Mihai, Piftor, Ivancic, Negrea, D. Florea

Absenți: Neguț (accidentat), Bic (suspendat)

Antrenor: Emil Săndoi

Hermannstadt: Cristiano Figueiredo - A. Vodă, Viera, I. Stoica, Opruț - D. Dias, Dâlbea, R. Pires, Joalisson - Debeljuh, Yazalde

Rezerve: I. Pop, T. Monteiro, Dobrosavlevici, Bușu, Rimane, Cordea, L. Dumitriu, Petrescu, Ad. Bălan

Antrenor: Ruben Albes

Stadion: „Ilie Oană”, Ploiești