Vineri,
25.09.2020
Partial Noros
22°C

CFR Cluj – Hermannstadt 1-0. ”Noi am venit să luăm puncte, dar le-am acordat prea multe cornere”

13 Septembrie 2020 23:37

Deși i-au prins pe clujeni într-o zi slabă, sibienii nu au putut pune în pericol poarta campionilor decât în prelungirile partidei, într-o singură fază. Partea bună după acest meci este că FC Hermannstadt nu a mai părut echipa timidă din sezonul trecut și, dacă trecem cu vederea absența totală a atacului, jucătorii s-au mișcat binișor. Meciul a fost decis în minutul 66, când în urma unui corner, fundașul central al clujenilor, Vinicius a marcat cu capul, în lipsa oricărui marcaj.

Sibienii ar fi putut pleca totuși cu un punct acasă, dacă Fortes ar fi avut puțin noroc la doi metri în fața portarului Bălgrădan. În prelungirile meciului, după un șut puternic din afara careului, mingea ajunge dintr-o deviere la Fortes care șutează din doi metri în Bălgrădan. Mingea ricoșează din portar din nou la atacantul sibian, însă acesta nu a avut niciun reflex pentru a transmite mingea în plasă. Scor final 1-0. CFR Cluj a jucat în această seară fără Deac și Chipciu.

Conform statisticilor, sibienii nu au reușit să dea niciun șut pe poartă, nu au avut niciun corner și nu au fost surprinși niciodată în offside. De cealaltă parte, clujenii au avut trei șuturi pe poartă, cinci șuturi pe lângă poartă, nouă cornere.

Etapa viitoare, Hermannstadt va juca tot în deplasare, la Târgoviște, cu Chindia. Meciul se va juca vineri, de la ora 18 și va deschide a patra etapă a turului Ligii 1.

După primele trei etape FC Hermannstadt are două egaluri, cu Dinamo și Academica Clinceni și o înfrângere, cea din această seară cu CFR Cluj și se află pe locul 10 în clasament.

„Plecăm înfrânți de la Cluj, însă se putea mai mult. Noi am venit să luăm puncte, dar le-am acordat prea multe cornere. Au avut peste 10 cornere, e imposibil să nu dea adversarul de două, trei ori cu capul. Au jucat pe calitățile lor și din păcate așa am și luat golul”, căpitanul Răzvan Dâlbea, cel mai vârstnic jucător din Liga 1, la 39 de ani.

Echipele:

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Vinicius, Cestor, Camora – Itu, Bordeianu, Djokovic – Rondon, Debeljuh, Costache

Rezerve: Sandomierski, Ciobotariu, Burcă, Hoban, Petrila, Păun, Pereira, Omrani, Vojtus

Antrenor: Dan Petrescu

Hermannstadt: Figueiredo – Belu, Diarrasouba, Stoica, Opruț – Pires, Dâlbea – P.Petrescu, Sîntean, Joalisson – Ad. Bălan

Rezerve: Pop, Caiado, Vodă, Buzan, Karanovic, Dumitru, Scarlatache, Mustivar, Fortes Moreira

Antrenor: Ruben Albes

Arbitru: Ovidiu Hațegan / Asistenți: Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe