Ceata
4°C

Hermannstadt bate în deplasare. Petrescu, scos din lot

18 Septembrie 2020 20:14

Fără sibianul Petrișor Petrescu, scos din lot pentru această deplasare, FC Hermannstadt a câștigat împotriva Chindiei Târgoviște, scor 3-1.

Deși târgoviștenii au început mai bine jocul, reușind chiar să marcheze în minutul 10, prin Daniel Popa, sibienii au reușit să întoarcă spectaculos rezultatul. Mai mult, au reușit să se desprindă, în minutul 82. Mai întâi, sibienii au egalat printr-un penalty înscris de Romario Pires. Sîntean cade ca secerat în marginea careului, într-un duel cu Pițian, iar arbitrul a dictat prompt lovitura de la 11 metri. Sibienii au mai marcat o dată, până la pauză, prin același Andrei Sîntean. Jucătorul formației sibiene a bătut o lovitură liberă de la aproximativ cinci metri de locul în care obținuse penalty-ul mai devreme, iar execuția sa l-a învins pe portarul gazdelor, Moldovan. E de menționat că până în acest moment al jocului, sibienii au mai avut cel puțin trei ocazii de gol și au mai cerut o loitură de la 11 metri la un presupus henț al târgoviștenilor.

În repriza a doua, gazdele au reușit să echilibreze, iar apoi să domine partida, însă sibienii s-au apărat bine și au menținut permanent avantajul contra-atacului. Aproape de final, în minutul 82, Mayoral a urmărit o pasă în spate a fundașilor Chindiei, a recuperat mingea și a lovit sec pe lângă portarul gazdelor: scor final 1-3.

Cu această victorie, Hermannstadt face cinci puncte în primele patru etape și urcă până pe locul șapte.

Etapa viitoare, Hermannstadt va juca pe Stadionul Municipal, cu FC Botoșani. Partida se va desfășura luni 28 septembrie, de la ora 18.