Premierul Ludovic Orban a declarat, joi, că se va reveni la declaraţia pe propria răspundere pentru circulaţia pe timpul nopţii, anunţând că această declaraţie ar putea fi acceptată şi în varianta online.
"Aici puţin ne-am mai îmbunătăţit. E posibil să se accepte pe format online, adică să poţi să arăţi telefonul. Încercăm să vedem cum o reglementăm, astfel încât să nu fie neapărat pe hârtie. Ştiţi cum e, omul când semnează declaraţia pe propria răspundere, se gândeşte de trei ori. (...) Dacă eşti oprit de un echipaj de poliţie şi nu te încadrezi în situaţiile pentru care este permisă deplasarea pe timpul nopţii, eşti amendat", a spus şeful Executivul, la Digi 24, citat de Agerpres.
Întrebat dacă restricţiile anunţate vor fi aplicate pe tot teritoriul României, Orban a răspuns: "În toată ţara".
El a subliniat că pe timpul nopţii vor putea rămâne deschise farmaciile sau benzinăriile și va fi permisă deplasarea doar pentru activități absolut necesare: deplasarea la muncă sau din motive medicale.
Magazinele vor fi închise vor fi închise la ora 21. Intervalul interzis de circulație va fi între orele 22, sau 23, până la 5 sau 6 dimineața, acest lucru urmând a fi decis de Guvern.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 2496


Ultimele comentarii
Acum 1 oră
@
Acum 1 oră
Nik
Acum 1 oră
Kukuruku
Acum 1 oră
DB
Acum 3 ore
Emil