Miercuri,
20.08.2025
Cer Senin
Acum
20°C

Vânzări ilegale de pomi de Crăciun, în Orlat. Avea documente doar pentru o parte din ei

Vânzări ilegale de pomi de Crăciun, în Orlat. Avea documente doar pentru o parte din ei

Un agent economic din Orlat a fost amendat cu 1.000 de lei, după ce autoritățile au descoperit că doar o parte din brazii pe care îi vindea aveau documente specifice, 108 dintre ei fiind comercializați ilegal. 

În cadrul acțiunilor specifice desfășurate de către polițiștii Serviciului Ordine Publică pentru prevenirea și combaterea ilegalităților în domeniul silvic și pentru depistarea transporturilor ilegale de material lemnos și pomi de Crăciun, ieri a fost efectuat un control la depozitul de material lemnos al unui agent economic din Orlat. Polițiștii au constatat că societatea a înregistrat în registrul de intrare/ieșire material lemnos, mai exact 490 pomi de Crăciun, dintre care au fost livrați cu documente specifice 272 dintre ei. 

Ca urmare a inventarierii pomilor existenți ieri în incinta depozitului societății, s-a constatat prezența unui număr de 110 pomi de Crăciun, rezultând o diferență de 108 brazi care au fost expediați fără documente specifice de transport, explică autoritățile sibiene.

În aceste condiții, s-a procedat la confiscarea valorică celor 108 pomi de Crăciun și aplicarea unei sancțiuni contravenționale cu amendă în valoare de 1.000 de lei. 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Cristina Bălău

de Cristina Bălău

Eveniment, Cultură 
Telefon:
0770 962 946
E-mail: cristina[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus