Luni,
01.03.2021
Innorat
Acum
0°C

Cîmpean a anulat programările la vaccinare pentru angajații CJ Sibiu care au sărit rândul: ”o regretabilă eroare”

Cîmpean a anulat programările la vaccinare pentru angajații CJ Sibiu care au sărit rândul: ”o regretabilă eroare”

Consiliul Județean confirmă că o parte din angajații instituției au fost programați pentru vaccinare împotriva SARS-CoV-2 la un centru din cadrul Spitalului Județean Sibiu, centru care nu este disponibil pentru ”oamenii de rând”. Programările au fost anulate, dar explicația modului în care au fost făcute nu este făcută publică.

Reprezentanții CJ Sibiu susțin că s-a produs ”o regretabilă eroare” în procedura de programare a propriilor angajați pentru a fi vaccinați împotriva Covid-19. Reacția conducerii instituției județene vine după ce, săptămâna trecută, Zeno Popovici, un reprezentant al USR PLUS a scris pe pagina sa de Facebook că a văzut o confirmare de programare pentru un angajat CJ la un centru din cadrul Spitalului județean. Centru de vaccinare la care, prin intermediul platformei de programare, sibienii obișnuiți nu se pot înscrie.

”Niciun angajat al Consiliului Județean Sibiu, care este eligibil în etapa a II-a de vaccinare, nu a fost vaccinat și nu există programări valide în acest sens. Ca în majoritatea instituțiilor publice, și la nivelul Consiliului Județean Sibiu a fost desemnată o persoană care să centralizeze datele angajaților care doresc să se vaccineze.

Din totalul de 119 angajați ai CJ Sibiu aflați în plată, s-au înscris 69 de persoane, iar persoana responsabilă din cadrul instituției a solicitat sprijinul Biroului IT al Spitalului Județean Sibiu pentru înscrierea în platforma națională a acestora. Dintr-o regretabilă eroare, o parte dintre persoanele aflate pe lista transmisă de CJ Sibiu au fost introduse alături de celelalte persoane eligibile să se vaccineze în cadrul centrului de vaccinare amenajat în cadrul Spitalului”, se arată într-un comunicat emis luni după-amiaza de către CJ Sibiu.

Instituția județeană nu explică, în detaliu, cum a fost posibil să fie făcută o programare la un centru inaccesibil prin platforma națională de vaccinare. ”În prezent, angajații CJ Sibiu sunt introduși în platforma națională de vaccinare de către reprezentantul desemnat de conducerea instituției, fiecare angajat urmând să își facă individual programarea”, dă acum asigurări CJ Sibiu.

Iar președinta CJ Sibiu, Daniela Cîmpean, recunoaște că aceste programări au fost făcute. Din moment ce ”le-a anulat”. “Imediat ce am fost sesizată cu privire la această eroare, am dispus măsura anulării programărilor. Sunt total împotriva unor astfel de practici. Îmi îndemn de fiecare dată echipa ca, orice acțiune pe care o desfășoară, să fie în conformitate cu legislația în vigoare și nu există nicio susținere din partea mea pentru eludarea etapelor pe care trebuie să le urmeze fiecare cetățean pentru vaccinare sau pentru alte acțiuni similare. Vă încurajez ca oricând sesizați astfel de situații să mi le semnalați”, declară Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu, în comunicatul remis redacției Turnul Sfatului.

Citește și Acuzație: angajații CJ Sibiu sunt vaccinați pe pile, în centre inaccesibile muritorilor de rând. Răspuns: ”facem o analiză”

Vizualizari: 4112

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

24 comentarii

Kokos Kokos

Acum 1 lună

Ha !Ha! Tanti campean a fost prinsa cu smecherii si xice ca a fost o regretabila eroare! Aduca poti sa programezi niste angajati la vaccinare la spitalul judetean "din eroatre"!Pe bune ? Chiar ne credeti prosti? Sa va fie rusine!
Raspunde

Alzara 1918

Acum 1 lună

Da .
Raspunde

Octavian Voinea

Acum 1 lună

O regretabila eroare a facut cel care a anuntat public existenta programarii. Trebuia sa-i lase sa se si vaccineze si apoi sa faca public totul. Era mult mai greu (si distractiv pentru noi) sa explice cum s-au si vaccinat din greseala vreo 60 de oameni.
Raspunde

John Doe

Acum 1 lună

Chiar o mai crede cineva pe Campean cu "erorile" astea? "Regretabil" este ca a ramas la conducerea CJ. Daca Spitalul Judetean nu apare in lista de centre de vaccinare pentru populatie, cum poate exista o "eroare" prin care subordonatii ei au putut fi programati? A gasit un angajat al CJ un bilet pe jos, cu user si parola si s-a gandit sa le incerce pe platforma de vaccinare si automat si-a programat toti colegii? Sau pe baza unui acces special, un cont cu mai multe drepturi s-a putut "produce eroarea"?
Raspunde

Dan .

Acum 1 lună

Dintr-o eroare s-a gasit un centru de vaccinare si doze rezervate, care pentru muritorii de rand nu exista. Din eroare s-au programat acolo doar cateva zeci de angajati ai CJ Sibiu. Nimeni nu e vinovat evident. Tovarasa Cimpean nici dintr-o grava eroare de sinapse nu s-ar putea gandi sa-si dea demisia pentru acest grav abuz de putere in dauna cetateanului de rand!
Raspunde

Marcian Radu

Acum 1 lună

Ce abureli tante' Campean!!!
Raspunde

Luca Luca

Acum 1 lună

Suntem o tara de naivi ? Probabil , pentru ca dupa asa o " regretabila eroare " trebuia sa urmeze anchete , arestari , demisii ... Dar , fac asemenea "erori "pt ca pot - vorba unui clasic in viata .
Raspunde

Ion Ion

Acum 1 lună

Le va suna ceasul si astora dupa modelul PSD. Nu se învață minte pentru ca o au in sange.
Raspunde

Apolitic W

Acum 1 lună

Ok s-a descoperit o eroare si punct, asta ii tot? A fost o eroare voluntara sau involuntara, a fost un"mouseslip" sau noua nomenKlatura birocratica isi cauta markeri de diferentiere sociala fata de gloata?
Raspunde

Mister ^(

Acum 1 lună

Demisia nu stie sa o scrie???
Raspunde

Alex Cora

Acum 1 lună

Primaria Sibiu face liste pentru angajatii sai sau a serviciilor din subordine, adica exact ceea ce a facut Madam Campean. Astia nu dau 2 bani pe noi, cei care ii platim. Pacat ca au trecut alegerile si pana la urmatoarea tura de alegeri se uita arogantele.
Raspunde

Programare Programică

Acum 1 lună

Vorbești fără să te informezi. Toate instituțiile care lucrează cu public trebuie să facă lista cu angajații și să înceapă programările. Problemă ar fi dacă sar peste programări.
Raspunde

Andrei A

Acum 1 lună

Și care e problema că face listă și la noi la firma s-a făcut listă, daca se înscriu normal nu vad unde e problema. Păcat că sunt unii care nu se ocupa de liste.
Raspunde

Trotinetist .

Acum 1 lună

acum ca v-a prins cu minciuna e o regretabila eroare, daca nu va prindea nimeni erati toti vaccinati desi nu va era randul si era liniste totala. Halal functionari publici, halal administratie. Daca aveati coloana vertebrala, doamna Campean, aveati demisia semnata.
Raspunde

Dan Kro

Acum 1 lună

liberalii cei cinstiti da frua e din pdl base-boc.udrea.TURKAN demisia
Raspunde

H. O.

Acum 1 lună

Cine modereaza si cenzureaza comentariile cititorilor (cele acide la adresa puterii locale) pe turnul sfatului ?? Probabil d-na Cimpean, nu ? Respect pentru cei de la Tribuna care publica orice tip de comentariu. Cei de la TS par a-si fi vandut integritatea. Oricum dl. Deleanu e compromis total de cand ne-a facut pe toti "hoți și de putori".
Raspunde

Sibian .

Acum 1 lună

"a solicitat sprijinul Biroului IT al Spitalului Județean Sibiu pentru înscrierea în platforma națională a acestora"- doamna pare sa nu aiba nici o problema sa solicite altei institutii publice, ajutorul. Adica putem solicita cu totii sprijinul Biroului IT al spitalului pentru inscrierea in platforma? S-au oferit voluntari in afara programului de munca? Nice!
Raspunde

Sibiu Eternul Sătuc

Acum 1 lună

Judetul Sibiu si Municipiul Sibiu sunt cele mai bune exemple de prostie, incompetenta, habarnism, nesimtire, aroganta si putoare cat incape! Campean si Fodor nu ar face treaba nici in Teleorman!
Raspunde

Lost In Loft

Acum 1 lună

unde sunt acum cainii de paza ai democratiei ? cei de la #văvedem ?????
Raspunde

Cat Curiosity

Acum 1 lună

Doamna Cimpean s-a vaccinat? si daca da acolo unde a fost programata din greseala?
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 1 lună

Da sau facut liste la primarie dar doamna primar nu a fost deacord si nu a aprobat inscrierea preferentiala asa cum sa facut la consiliul judetean.
Raspunde

Asu Zzz

Acum 1 lună

Chiar asa lingau si duplicitar esti. Ieri dai in Directia Tehnica Investitii etc. si astazi nu stii cum sa lingi si sa prea-slavesti conducerea Primariei. Si pentru ce...... ca a indraznit functionarul sa te intrebe de sanatate sau ca sa-ti puna la indoiala situatiile de lucrari. Esti incredibil zau asa, nu-ti dai seama de ridicolul in care te aflii sau te tenteaza ceva contractele noi pe foamea asta. Rusine oricum sa lucrezi o viata in Primarie si de putin timp pentru Primarie si sa ai un astfel de comportament. Apropo cand ai plecat tu si odrasla si-au facut toti cruci cu doua maini ca au scapat de voi. Fara suparare recomand un control amanuntit si tratament adecvat ca patinezi rau.
Raspunde

Borat Sagdiyev

Acum 1 lună

Cum de se întâmplă erori din astea doar pe la bugetarii șpăgari cu multe sporuri și prime?!
Raspunde