Duminică,
09.02.2025
Partial Noros
Acum
-9°C

Intervenție cu elicopterul SMURD. Un alpinist s-a accidentat azi-noapte, în Munții Făgăraș

Intervenție cu elicopterul SMURD. Un alpinist s-a accidentat azi-noapte, în Munții Făgăraș

Un alpinist s-a rănit azi-noapte, în Munții Făgăraș, în apropiere de lacul Călțun. Salvamontiștii au intervenit de urgență și l-au preluat pe bărbat, pe care l-au transportat cu un elicopter SMURD, la Sibiu.

Victima a fost preluată cu elicopterul de lângă Lacul Călțun, unde staționase împreună cu alți doi colegi. Potrivit Salvamont Argeș, apelul a fost lansat de alpiniști azi-noapte, după ce „au făcut bivuac lângă lac, unul dintre ei având ligamentele rupte la genunchi”.

Pe lângă intervenția elicopterului 340 Tg. Mureș, echipa de sol a Salvamont Argeș a acționat terestru, pentru a asigura continuarea intervenției dacă elicopterul nu se putea apropia din cauza vântului.

Sursa: Facebook/Salvamont Argeș

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Cristina Bălău

de Cristina Bălău

Eveniment, Cultură 
Telefon:
0770 962 946
E-mail: cristina[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus