Duminică,
09.05.2021
Cer Senin
Acum
1°C

FOTO: Tricolorul, înălțat pe noua tribună a Stadionului Municipal. ”Suntem mândri!”

FOTO: Tricolorul, înălțat pe noua tribună a Stadionului Municipal. ”Suntem mândri!”

Mai multe fotografii au fost urcate astăzi pe pagina de Facebook a societății CONA, cea care execută lucrările la Stadionul Municipal din Sibiu. ”Suntem mândri că azi am reușit să arborăm steagul României pe structura acoperișului Tribunei 1”, scrie în dreptul postării care arată stadiul lucrărilor. Conform graficului de lucrări propus inițial, constructorul ar urma să încheie lucrările în 11 luni.

În caietul de sarcini pe care Primăria Sibiu l-a pregătit pentru atribuirea acestui contract, termenul de execuție era cuprins între 18 și 24 de luni de la emiterea ordinului de începere a lucrărilor. Cei de la Con-A au ales termenul minim de 18 luni. ”Pentru că avem toată mobilizarea și logistica necesară aici în Sibiu, noi suntem încrezători că vom respecta acest termen. Bine, sperăm să nu avem probleme extreme cu vremea. Suntem, de asemenea, atenți și la evoluția pandemiei de coronavirus. Ne protejăm, respectăm regulile prevăzute, dar nu poți ști niciodată cum evoluează această situație”, aprecia Andreea Karakaplan, managerul de proiect din partea Con-A pentru noul stadion al Sibiului, în octombrie 2020, la o lună de la începerea lucrărilor.

Cea mai mare lucrare a Sibiului

Cu o valoare contractuală inițială de 114.749.033,21 de lei, fără TVA, (echivalentul a aproximativ 24 de milioane de euro), contractul pentru modernizarea stadionului reprezintă cea mai mare lucrare publică pe care Primăria Sibiu a demarat-o în ultimii 30 de ani. Spre comparație, până acum, cel mai mare contract semnat de Primăria Sibiu era cel pentru ridicarea unui nou liceu de artă al orașului. Valoarea acestui contract semnat în urmă cu doi ani a fost de 17,14 milioane de lei (tot fără TVA), dar n-a mai apucat a fi dus la bun sfârșit, contractul fiind reziliat în primăvara acestui an cu doar 7% din lucrări executate. Între timp, administrația Sibiului a mai semnat un contract de valoare mare (19,99 milioane de lei, fără TVA) pentru prima parcare supraetajată, cea din cartierul Hipodrom. (mai multe detalii, aici)

Foto: Facebook/CONA

 

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

15 comentarii

Hop

Acum 1 săptămână

primarita Sibiului ,vinovata de derapajele din constructii ,firme abonate la lucrari ,incompetenti care nu dau socoteala .........cind avem una din cele mai grozave firme de constr. din tara ! sa va fie rusine dna. ......
Raspunde

Pacat

Acum 1 săptămână

O sa fie cel mai frumos stadion din liga a 2a.
Raspunde

Eu

Acum 1 săptămână

Adică.... ni se fâlfâie!
Raspunde

Rammstein

Acum 1 săptămână

Pentru ce se face stadionul ?...Pentru manifestații cultural sportive??..daciada, cântarea româniei, manifestații religioase,...poate face aia de la muncă congrese pentru cretini...

Raspunde

Mihai

Acum 6 zile

mă ...daca ati reusit sa arborati carpa aia acolo sus si mai sunteti si mandrii atunci nici nu mai conteaza ca s-au investit atatia bani degeaba in stadionul ala pe care nu stiu ce echipa o sa joace ca popicarii astia care isi zic Hermanstath nu stiu cat vor mai exista ca echipa...raman cu gandul la cate puteau fi facute ptr oras de banii aia...
Raspunde

Kokos

Acum 5 zile

"Carpa" aia de care zici e drapelul național ba nesimțitule, iar stadionul se face pentru oraș, nu pentru o echipa.Si bani sunt pentru orice , numai sa se vrea sa se facă ceva , doar excedentul bugetar din anii trecuți e de 50 milioane euro , pe când stadionul costa 20 milioane .
Raspunde

Cristi

Acum 5 zile

Revine Inter si o sa joace ei.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Carcotel

Acum 4 zile

Hooo, Kokosule, nu te umfla in pene, ca nu zice rau Mihai. Ce-i daca este drapelul national? vrei sa facem pe noi de emotie? Stadionul este pentru oras? Ok, sa vedem ce se va organiza pe el dupa ce va fi gata constructia (daca va fi gata in timpul vietii noastre :)). Nu e vorba doar de banii cheltuiti, e vorba si de timpul, efortul si resursele non-materiale investite intr-un proiect intarziat, facut fara cap si totusi, cu niste costuri mult prea mari. Lasa ca o sa il populati voi cand va juca Hermansdatft in Liga a II-a: am auzit ca vor pune saculeti pentru coji de seminte la fiecare scaun in parte.
Raspunde

Kukuruku

Acum 4 zile

normal e sa vina lumea (cand va putea veni) si la meciuri de liga 2. de fapt asa s-a si intamplat alte dati. in liga 1 mai joci cu o academica clinceni, nu doar cu cfr sau fcsb, in liga 2 mai joci si cu un petrolul sau u cluj, nu doar cu aerostar bacau. si in liga 3 e foarte fain sa vii la meciuri si cu cat vin mai multi, cu atat sunt mai multi bani si creste calitatea. iar ca sa vina multa lume si in liga 3, e bine sa ai un stadion comfortabil. sper sa lase si echipe de liga 4 sa joace din cand in cand acolo.
Raspunde

Luca

Acum 6 zile

Conducerea actuala a primariei va ramane in istorie pentru ca si-a batut joc de aceasta zona . Forma si capacitatea veche era suficienta pentru Sibiu . Daca vroiau un stadion mare , se putea face undeva la marginea orasului . Iar pe actualul stadion , fiind pozitionat extrem de bine , puteau sa lase sibienii sa faca sport de placere . Apropo , parcare va avea aceast stadion ?
Raspunde

Kokos

Acum 4 zile

Stadionul e situat destul de central si exista transport in comun , se poate merge si pe jos , ca doar nu ne-am nascut toti in masini.
Raspunde

@Mihai

Acum 5 zile

Faptul ca Primaria Sibiu este condusa de incompetenti si hoti nu trebuie sa i-ti permita tie sa numesti drapelul Romaniei “ carpa arborata” Nesimtireasi grosolania de care dai dovada, este o dovada clara a educatiei precare pe care ai primit-o. Sa i-iti fie rusine.
Raspunde

Kokos

Acum 4 zile

Noi doi am scris cam acelasi lucru si am luat o gramada de minusuri . Se pare ca multi sibieni considera drapelul national o carpa. Mi-e rusine ca am concetateni asemenea specimene.
Raspunde

Un sibian

Acum 3 zile

n-ai inteles tu ce vroia sa spuna omul ala acolo!!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aci Duțu

Acum 3 zile

Nu-i vorba de concetățeni, ci doar de postaci pesedaci pentru care contează doar bălăcărirea actualei administrații. Dacă se face, de ce se face, dacă nu se face, de ce nu se face. Niște ipocriți.
Raspunde