Pompierii sibieni au intervenit noaptea trecută pentru stingerea unui incendiu apărut la coșul de fum al unei unități turistice aparținând unui complex turistic din zona Arpașu de Sus. Este vorba despre complexul turistic Albota, însa pagubele nu sunt însemnate și activitatea continuă fără mari probleme.
”În cursul nopții pompierii militari ai ISU Sibiu au intervenit de urgență pentru localizarea și lichidarea unui incendiu izbucnit la coșul de fum a unei vile aparținând unui complex turistic situat în zona Arpașul de Sus”, a transmis slt. Alina Voina, purtător de cuvânt.
La fața locului s-au peste mobilizat peste 15 pompierii militari, cu trei autospeciale de stingere cu apă și spumă, alte trei autospeciale de serviciu, plus o autospecială SMURD. De asemenea în sprijin au intervenit membrii SVSU Arpașu de Sus cu o autospecială de stingere.

La sosirea forțelor la fața locului, incendiul se manifesta mocnit în jurul coșului de fum, extins la o cameră din unitatea turistică.
”Aproximativ 10 persoane cazate în acel corp de clădire s-au autoevacuat înainte de sosirea forțelor. O persoană de sex masculin, de circa 27 de ani a primit îngrijiri medicale ca urmare a unui traumatism membru inferior și a fost transportat la UPU Sibiu pentru investigații suplimentare”, mai arată purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.
A ars acoperișul pe o surafață de circa 20 metri pătrați și s-au deteriorat bunuri din camera unității turistice.
Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost determinată de efectul termic al funinginii din coșul de fum necurățat.
Reporterul Turnul Sfatului a contactat reprezentanții complexului, aceștia spunând că incendiul, din fericire, nu a fost unul grav, iar activitatea continuă.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: albota , complex , incendiu , pompieri
Vizualizari: 5203


Ultimele comentarii
Acum 5 ore
Ron
Acum 5 ore
Ciordache
Acum 6 ore
Kokos
Acum 6 ore
Livia
Acum 7 ore
Din avion