Luni,
26.07.2021
Partial Noros
Acum
29°C

FC Hermannstadt a retrogradat în Liga 2

FC Hermannstadt a retrogradat în Liga 2

Echipa de fotbal a Sibiului, FC Hermannstadt, a retrogradat miercuri seara în Liga 2, după un meci de coșmar desfășurat la Mediaș.

Deși la pauză au condus cu 1 la 0, în repriza a doua tot ce a putut merge prost pentru sibieni a mers. Mai întâi, în minutul 71, CS Mioveni a egalat după un șut deviat în propria poartă de Vieira. La scorul de 1 la 1, jucând în deplasare, Mioveniul era promovată.

Lovitura fatală a venit în minutul 84, când portarul sibienilor, Figueiredo, a fost eliminat direct după un henț în afara careului. De atunci Sibiul a jucat în 9 oameni, căpitanul Dâlbea fiind deja eliminat în minutul 6 al meciului.

Golul lui Panait din prelungiri a consfințit inevitabilul.

Retrogradarea vine după un an în care FC Hermannstadt a jucat numai în deplasare, fără susținerea suporterilor.

Rămâne ca sibienii să vadă meciuri de Liga 2 pe noul stadion, investiție de peste 28 de milioane de euro.

Știre inițială:

FC Hermannstadt conduce la pauză pe CS Mioveni, în returul barajului pentru rămânerea în Liga 1, cu scorul de 1 la 0.

Meciul a început foarte prost pentru echipa Sibiului, căpitanul Dâlbea fiind eliminat încă din minutul 6, după două cartonașe galbene primite foarte rapid. Astfel, toată pregătirea tactică a meciului și toate planurile din ultimele zile au fost date peste cap încă de la început. Chiar și în aceste condiții, FC Hermannsadt a arătat mai multă maturitate și experiență, în ciuda omului în minus dând senzația că are partida sub control, adesea chiar dominând.

Sibienii au reușit să aducă de câteva ori în careul advers, în minutul 21 Yazalde reușind să înscrie cu un șut bine plasat, după ce a păcălit jocul la ofside al celor de la Mioveni.

În ciuda omului în plus, CS Mioveni nu a reușit să-și creeze ocazii de poartă, de cele mai multe ori dominarea lor fiind stearpă, fără imaginație și creativitate în atac. Dublat cu dăruirea exemplară a fotbaliștilor echipei Sibiului, meciul dă senzația că merge în direcția dorită de suporterii noștri.

Important de menționat și aspectul suporterilor. În jur de o mie de oameni se află în tribunele stadionului din Mediaș, scandările lor lipsind atât de mult în acest campionat fotbaliștilor sibieni.

FC Hermannstadt trebuie să mai reziste 45 de minute.

Vizualizari: 4099

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

24 comentarii

Suporter

Acum 1 lună

Managementul , echipa ,antrenorii OMARE RUȘINE. Poate se găsesc oameni care iubesc Sibiul pentru a face performanța
Raspunde

Erik

Acum 1 lună

Domnul Rotar,sa mai veniti cu bani de-acasa,de acolo de la saltea,dar sa veniti la matineu.
Raspunde

Me

Acum 1 lună

Noapte buna Hermannstadt.
Raspunde

Che

Acum 1 lună

Eu nu sunt mare microbist dar ,miros șmecheria de la o posta . A fost in blat in toată regula !!! Ma inteb dacă Finanțatorii din tufis sunt multumiți acum ca și-au scos investiția . Rușine !!!!!!
Raspunde

Leonard

Acum 1 lună

Care este problema ? Astra a retrogradat Iași a retrogradat. O să fie greu .Cu Steaua , Cluj și alte echipe de top , Liga a doua va fi puternică. Păcat că jucătorii nu și-au dat interesul să rămână în Liga 1.
Raspunde

Teo

Acum 1 lună

In Sibiu, va fi cel mai frumos stadion de liga a doua.
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

nu chiar, concurenta e mare: ghencea, petrolul, astra, cluj arena. cu 12000 de locuri e fix de liga 2.
Raspunde

Alzara

Acum 1 lună

“ Avem stadion , avem valoare “
Raspunde

Minerul Șmotru

Acum 1 lună

Ce rușine de echipă și de club! Ce să caute gloabele alea în Liga 1? Există în Sibiu ceva academii de fotbal, măcar ceva grupe de copii și juniori? Oricum, jumătate din sibieni țin cu Universitatea Craiova, iar cealaltă jumătate cu Chimia Rm. Vâlcea! Ce rușine!
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

cum sa nu, de aia aveam stadionul plin (cat si cand se putea) si, desi incapeau doar 4000 de spectatori , depaseam "granzi" la media pe meci? si plateam si 50 lei biletul. nu ai nicio treaba cu fc hermannstadt, acum te-a interesat si pe tine si inventezi lucruri care ai fi vrut tu sa fie reale. ghinion, fabulezi.
Raspunde

Viorel

Acum 1 lună

Cati bani publici trebuie risipiti pe curv.. si pe galagiosi! In toata Europa cluburile si terenurile sunt finantate exclusiv din privat insa la noi banul public rules!
Raspunde

Internazionale Sibiu

Acum 1 lună

Ce rușine de sport sibian! O echipă de baschet mediocră și una de fotbal care se va desființa peste 2 zile! Oraș cu pretenții de Dubai, dar în realitate ne-a dat Mioveniul cu terenul în cap! Mioveniul care este cât Cașolțul! Lasă că noul stadion va găzdui târguri de papuci second hand, expoziții de mileuri și de găini de rasă, exact ca Sala Transilvania! Odios oraș!
Raspunde

Tihomir Leluțiu

Acum 1 lună

Băi, cum să te numești FC Hermannstadt și prăpădiții care trag din pungi din galerie să se numească Dacii liberi? Ahahahahahahahahaha, ce rușine!
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

e d'acii, nu dacii...
Raspunde

Nagyszeben FK

Acum 1 lună

Păcat de echipă, dar Sibiul la fotbal are tradiția fabricii Dacia la Formula 1! La ultimul meci la care am fost la Sibiu, cu CFR Cluj cred, acum vreo 2 ani, la o faza hilara de semi fault in minutul 2, tot publicul a început să strige HOȚII HOȚII! Mentalitate de echipă sătească, cu un public pe măsură! Sportul sibian este fix la nivelul fondurilor europene atrase de primărie, adică 0.
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

prietene, noi macar aveam spectatori la fotbal, spre deosebire de altii (marea majoritate, inclusiv "granzii") la care nici nu prea avea cine sa se manifeste asa. si plateam bani buni pe bilet, nu 10 lei. si chestii ca cea la care strambi nasul se vad si in argentina. daca suntem tarani ca aia, e bine.
Raspunde

Dragos

Acum 1 lună

Vaaaai ce tragedieeeee! Cum vom putea supravietui acestei drame?!? :)
Raspunde

@Internazionale Sibiu

Acum 1 lună

Comparatia cu Casoltul este deplasata!Are Casoltul 30 de mii de locuitori cat Mioveni-ul?Sibiul nu a pierdut ieri ramanerea in Liga1;tot campionatul a fost oscilant spre mediocru pentru sibieni.Dupa parerea mea indepartarea lui Miriuta si venirea Anei Maria Prodan au cantarit cel mai mult in soarta echipei!Mioveni se alatura altor mari "metropole" din fotbalul nostru:Chiajna,Voluntari,Clinceni!
Raspunde

Mazzola

Acum 1 lună

Si mai ales indepartarea lui I.Muresan, un om care chir se pricepe la fotbal.
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

ti se pare ca avem mai multa traditie decat mioveni? suntem rusinea Romaniei, am desfiintat 3 echipe in ultimii 25 de ani, imediat ce au cazut din prima liga sau imediat ce nu au reusit sa promoveze acolo. mioveni era in liga 1 cand noi nu mai avusesem echipa acolo de 10 ani. traditie are medias, sibiul e o rusine. de aia trebuie facut totul ca echipa asta sa reziste cu succes in liga 2 sau chiar sa incerce promovarea. daca s-ar face o chestie de socios, as da bani cu cea mai mare placere.
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 1 lună

Acum e greu. Sa vedem cum o mai pacalesc acesti asa zisi finantatori pe doamna primar sa verse prin agenda sportiva iar vreo 5 milioane ? Ca fara banii din drepturile din televiziune si cei de la primarie acesti asociati pot pune lacatul pe club.
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

pai imensa majoritate a cluburilor care primesc bani de la buget nu sunt in liga 1. ce pacaleala? pe de alta parte, e datoria statului sa sustina cluburile de fotbal intens macar un an, pt ca el le-a taiat veniturile din bilete (deci guvernul central sa dea bani echipelor). da, da, suporterii puteau sa cumpere bilete virtuale in unele cazuri, dar sa fim seriosi, statul a obligat cluburile sa recurga la chestii din astea de mai putin succes. o fi fost covid, dar restrictiile le-a pus statul.
Raspunde

Lucky de la Imparat

Acum 1 lună

Tare grea situație!Baietii care au dus greul isi vor cere salariile.Buget inexistent pentru liga a doua!Nu as vrea sa fiu in pielea asociaților. In Sibiu, numai FC INTER!!!
Raspunde

Silviu

Acum 1 lună

Chiar mai crede cineva ca echipa nu o sa fie desfiintata ?! Fara banii din transmisiile TV si fara banii de la spectatori (urmeaza cel putin inca un an fara stadion), nu are cum sa supravietuiasca intr-o liga a 2-a tot mai complicata.
Raspunde