Joi,
29.07.2021
Cer Senin
Acum
16°C

FOTO – Sibieni nemulțumiți de o groapă periculoasă pe Calea Poplăcii, semnalată primăriei de două luni

FOTO – Sibieni nemulțumiți de o groapă periculoasă pe Calea Poplăcii, semnalată primăriei de două luni

Peste 70 de sibieni, majoritatea nemulțumiți, au reacționat vineri dimineață la o postare pe pagina de facebook INFO TRAFIC jud. SIBIU care semnala existența unei gropi periculoase pe strada Calea Poplăcii, la intersecția cu strada Ludoș.

Groapa are câteva luni bune și ploile din ultima vreme, în combinație cu roțile mașinilor, au adâncit-o considerabil, devenind un pericol pentru șoferi.

”Grijă mare la gaura asta de pe Poplăcii colț cu Ludoș, în special când plouă și e plină cu apă! E adâncă și poate provoca daune grave!”, scrie Adrian H., cel care și postează imaginile.

Groapa respectivă a fost semnalată Primăriei Municipiului Sibiu, prin intermediul aplicației Sibiu City App, încă de acum aproape două luni.

În răspunsul primit la sesizare, Paul Palade - șef Serviciu Coordonare Lucrări, spune că ”sesizarea a fost înregistrată și se va soluționa în viitor”.

Reporterul Turnul Sfatului a cerut municipalității sibiene un punct de vedere pe această temă.

”Inițial, defectele apărute pe Calea Poplăcii în sezonul rece au fost reparate provizoriu cu mixtură asfaltică rece până când temperaturile urmau să permită execuția lucrărilor definitive. 

Reparațiile definitive ale defectelor în carosabil de pe Calea Poplăcii au fost incluse pe comanda transmisă în 19 mai către firma contractată pentru aceste lucrări. Termenul de execuție a acestei comenzi care conține alte 17 lucrări este de 45 de zile. În contextul ploilor continue din ultimele săptămâni, lucrările sunt în ușoară întârziere, dar imediat ce vremea permite, reparațiile pe Calea Poplăcii se vor executa conform planificării”, au explicat reprezentanții Primăriei Sibiu.

Este important de menționat că pe Calea Poplăcii, în zona respectivă, mai există cel puțin zece gropi în asfalt, pe o rază de câteva sute de metri.

Sursa foto principală: INFO TRAFIC jud. SIBIU

Vizualizari: 1887

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

16 comentarii

John doe

Acum 1 lună

"Se va solutiona in viitor" :))) Genial, bine ca nu au solutionat-o in trecut. Asteapta echipa fodor sa se intoarca sefu la Sibiu, poate o rezolva el in urmatorul mandat, ca ei nu au idei cum ar putea astupa o groapa. Incercati sa faceti o comisie, poate reuseste cineva din primarie sa-si dea seama cum trebuie astupata. Cat despre militia locala, au dat si ei un numar de inregistrare intre 2 seminte sparte?
Raspunde

Mrcel

Acum 1 lună

Și eu am semnalat o mulțime de gropi dar domnul Auto robot P. Palade a avut același răspuns. Pentru acest funcționar incompetent "în viitor" însemna "când vrea mușchii lui" pentru ca e ținut în brate de alți incompetenți. Dispreț total din partea autorităților pentru municipalitate. Chiar ma întreb ce rost mai are aplicația Sibiu City App?
Raspunde

Cora, lasse uns!

Acum 1 lună

1. Cum e posibil ca aceasta strada, reabilitata integral recent cu o caruta de bani, sa fie in prezent doar petice de umplutura si asa-zise reparatii? 2. Cum e posibil ca procedura de atribuire a lucrarilor de reparatii ale drumurilor sa fie castigata de odioasa Comtram??? Aceasta societate trebuie introdusa demult in insolventa prin perceperea de penalitati de intarziere pentru bataia de joc pe care o face in oras! Fodor si Palade de la urmarire lucrari ar trebui spanzurati in Piata Mare!
Raspunde

Un sibian

Acum 1 lună

orice anunti la primaria Sibiu (mai ales legat de reparatii carosabil) daca se rezolva e nevoie de min 6 luni si 3-4 reveniri legate de cele semnalate! atat pot ei...de unde nu-i nici Dumnezeu nu cere! si sa nu uitam ca la Directia Tehnica au si director si sef de serviciu...care dupa cum se vede fac exact NIMIC!
Raspunde

Ovidiu

Acum 1 lună

Bine ca a aparut astfel incat se poate lua intre roti. O alta chestie este ce ma nemultumeste este faptul ca s-a exagerat cu limitatoarele de viteza. Ideea este ca oricum traficul e aglomerat, mai ales dupa amiaza, acum il ingreuneaza si limitatoarele astea.
Raspunde

Ioan

Acum 1 lună

Am facut mai multe sesizari pe Sibiu City App legate de diverste probleme la drumuri. Toate au fost inchise cu rezolutia "Se va solutiona in viitor". Niciuna nu a fost rezolvata - se pare ca asta e soarta celor care ajung da domnul Palade - cel putin din experienta mea, si articolul confirma. Practic, sesizarile apar inchise desi in teren nu se schimba nimic.
Raspunde

Si santurile ?

Acum 1 lună

Dar santurile alea pe toata latimea drumului care au aparut prin Sibiu ca ciupericiile dupa ploaie (vezi intersectia dintre Vasile Aron si Milea sau strada Autogarii) alea cand le asfaltati ? Tot in maxim 45 de zile ? Poate intrebati dragi jurnalisti Primaria in ce conditii aproba asfel de lucrari si de ce termenul de remediere e la Sf. Asteapta si nu in max. 24 de ore asa cum ar fi normal ? Nu permit conditiile meteo asfaltarea ? Pai atunci amani lucrarea pana cand se poate asflata imediat
Raspunde

Semper Talaus

Acum 1 lună

Acest domn Palade este fie amnezic, fie nesimtit. In ambele situatii, concluzia este ca are pe cineva care il sustine in functia bine platita din banii sibienilor. Am sesizari despre treptele unui trotuar de pe Titeica, documentate cu poze, pe inutila aplicatie CityApp, inca de acum 2 ani (sesizarea 11943-septembrie 2019), cu rezolutia "se va solutiona in viitor". Nu s-a solutionat. Acum 9 luni (octombrie 2020) am mai trimis exact cu aceeasi problema-intre timp treptele s-au distrus aproape integral- sesizarea inregistrata cu nr.17666, acelasi Paul Palade afirmand ca se va rezolva doar dupa semnarea noului contract de intretinere si reparatii... Suntem in 2021, nu s-a semnat contractul de reparatii in ultimii 2 ani? Oare chiar nu vede nimeni din primarie ca unii sunt platiti degeaba? Sau domnul Palade are alte metode de a-si "fermeca" sefii? Poate fi incompetent la el acasa, nu pe banii sibienilor! Sau se poate reprofila-sa devina mim in fata Primariei, ca tot nu face nimic!
Raspunde

Jethro

Acum 1 lună

TS puteti face o harta interactivă unde cititorii sa puna un pin unde au vazut o groapa. Pun pariu ca se inroseste in scurt timp. Uitati-va la podul garii cum arată. E plin de gauri, unele rascarpite dar tot degeaba. Cineva acolo in primarie iubeste tare firmele astea locale de 2 lei. Calitatea lucrărilor e sub limita bunului simț. Si apropo la orice sesizare pe aplicatie raspunsul e unul sec: "se va solitiona in viitor"...adica la sf. Așteaptă
Raspunde

Till Eulenspiegel

Acum 1 lună

Asta-i groapa periculoasa? Mergeti pe strada Turda,dinspre Alba Iulia spre Fritzmeier,Holcim sau ODU. Traseu de off-road,nu alta !Basca o traversare CF ca sa fie tacim complet .
Raspunde

Sasu

Acum 1 lună

Pai ce mai conteaza gaurile din asfalt sau copacii taiati din oras? Astrid a castigat alegerile cu 20.000 de voturi si e primarita in Piata Mare. Acolo e fain-frumos, ei ii place. Sarakiilor!
Raspunde

Banciu Anca

Acum 1 lună

Ar fi foarte bine dacă ați verifică și strada Valea Aurie. Are trei "cratere " care datează de mulți ani. Am făcut sesizări dar nu s-a întâmplat nimic. Adică s-a întâmplat dar nu ce trebuia. A venit "Dorel " anul trecut prin septembrie ( luna cu alegerile) a turnat o găleată de asfalt care a stat acolo in jur de două ore. Pe strada asta circula autobuzele. Din 10 in 10 minute trece un autobuz. Si gata. Gropile sunt tot acolo, toate si mari, foarte mari. Dar cui îi pasă de noi? Ba da, scuze, "le pasă", dar peste 4 ani. Ar fi interesant de arătat poze cu această strada. Poate cândva, cineva o să-și aducă aminte că si marginea orașului contează.
Raspunde

Alex

Acum 1 lună

Dacă se dă la ziar știre că există o groapă, înseamnă că străzile orașului stau bine, înainte existau gropi pe fiecare stradă, iar acum devine știre. Felicitări pentru primar că a ajuns la o așa performanță.
Raspunde

Alex

Acum 1 lună

E plină Calea Poplacii de gropi!
Raspunde

Me

Acum 1 lună

Si pe Principatele Unite, dinspre Henri Coanda este una de toata frumusetea. Dai in ea, acolo ramai.
Raspunde