07.02.2023
Parțial Noros
-6°C

Alpha Sport Team Sibiu este noua campioană a României la U14 Masculin

Alpha Sport Team Sibiu a câștigat titlul național la categoria U14 Masculin – ediția 2020/21. Formația antrenată de către Darko Pandurovic și Alex Hulpuș a învins Transilvania Brașov, scor 66-65, în finala competiției, desfășurată duminică, la Sala Transilvania din Sibiu.

Gazdele au început jocul mai bine și s-au desprins la 38-30 în primele 20 minute de joc. Formația din Brașov a condus o scurtă perioadă în primul sfert, dar Sibiul a reacționat și s-a desprins la un maxim de zece puncte, relatează unitedhoops.ro. Niciuna dintre echipe nu s-a putut desprinde pe tabela de marcaj la mai mult de două posesii după ce brașovenii au început mai bine sfertul al 3-lea. Robert Carpovici a marcat un coș din acțiune prin care a adus gazdelor avantajul pe tabela de marcaj, scor 66-65, la intrarea în ultimul minut de joc efectiv. Gabriel Radu a reușit 20 puncte, 7 recuperări, Paul Itu a adăugat 15 puncte, 5 recuperări, 4 intercepții, iar Mihnea Rotaru a terminat cu 10 puncte, 4 recuperări pentru Alpha Sport. De cealaltă parte, Luca Illes a reușit 29 puncte, 17 recuperări pentru Transilvania Brașov.

Cele două echipe s-au confruntat direct și în faza grupelor la turneul final, iar Alpha Sport a învins atunci cu scorul de 73-70. În schimb, cele două echipe și-au împărțit victoriile în primul turneu din acest sezon competițional.