Miercuri,
08.12.2021
Ceata
Acum
0°C

VIDEO Un șofer și-a stricat mașina după ce i-a tăiat calea altuia la semafor

VIDEO Un șofer și-a stricat mașina după ce i-a tăiat calea altuia la semafor

Un șofer a rămas cu mașina în mijlocul drumului după ce, la un semafor, a tăiat calea altei mașini pentru a intra pe un pod peste Cibin. În timpul manevrei, sibianul lovit un parapet.

Incidentul rutier s-a produs pe strada Râului, la podul Neculce. Șoferul încadrat pe banda din dreapta, la culoarea verde a semaforului, virează brusc stânga, intrând în fața șoferului încadrat pe banda corectă pentru a intra pe podul Neculce. Din imagini se poate observa cum mașina de pe banda dreaptă intră pe cea din stânga apoi ajunge într-un parapet, pe pod.

Video: Facebook/INFO TRAFIC jud. SIBIU

Cristina Bălău

de Cristina Bălău

Eveniment, Cultură 
Telefon:
0770 962 946
E-mail: cristina[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

26 comentarii

Biciclist sofer

Acum 2 luni

M-am uitat de 20 de ori la video. E extrem de satisfacator. 10+ pentru understeer si ricoseu.
Raspunde

Un sofer

Acum 2 luni

e clar cine a gresit in clip si cine e vinovat, DAR "victima" din cate se vede in filmare a simtit intentia celui din dreapta, tureaza motorul mai mult decat trebuie tocmai pentru a-l deturna cat mai spectaculos pe cel din volvo si a-i arata cine este mai smecher. Faptul ca nici din greseala nu atinge frana (cum ar face 99,9% din soferii normali) in timpul coliziunii sau imediat dupa incident denota asta, si apoi defileaza ca invingator pentru a-si savura victoria pe langa invins. Cel cu camera ar trebui dus la un control psihologc foarte serios si daca e precum mai sus, i-ar trebui suspendat permisul. Pentru ca data viitoare posibil sa nu atinga frana cand vreun pieton neatent greseste putin sau biciclist iese 10cm de pe pista pe banda lui, iar el o sa treaca absolut nepasator peste oricine ii greseste.
Raspunde

UnPSDist mandru

Acum 2 luni

Corecta observatia! Traim intr o lume plina de frustrati, omul cu volvo a gresit banda iar daca a accelerat poate fi si pt ca dorea sa nu incomodeze si a preferat sa consume mai mult combustibil decat sa blocheze banda ! Oricum cel care a filmat e un gunoi uman fara discutie!
Raspunde

Alt sofer

Acum 1 lună

Eu zic sa mai revezi o dată .... poate vei realiza că totuși pune frana și încetinește, daca n ar fi făcut asta , discutăm despre altceva acum.
Raspunde

ID

Acum 1 lună

Sunt multi cei care fac asta. Pur si simplu sunt "jmekeri" si nu stau la coada care se formeaza pe prima banda. Atentie ! Podul de pe str. Neculce are o singura banda catre Rompetrol si doua benzi dinspre Rompetrol ! Ma bucur pentru "jmeker" ! Sper sa invete si altii din prostia asta !

Raspunde

Gogaie

Acum 2 luni

Jmeker!
Raspunde

YOU GET WHAT YOU FUCKING DESERVE !!!!

Acum 2 luni

hahahaha.Tot timpul se trezeste unul sa fie mai ``destept`` . Karma nu a fost prietenoasa cu acest bizon .
Raspunde

X

Acum 2 luni

Nu ca as vrea sa i gasesc omului vreo scuza, insa la noi toate s gandite mega prost: pod nou, semaforizat, tot ce trebuie! Insa nu a existat un inginer pe sistematizare sau ceva asa incat sa analizeze traficul macar dupa ce s-a dat drumul traficului? 3 benzi pe pod dintre care 2 sunt aproape nefolosite. in schimb, nicaieri in Sibiu nu exista 2 benzi spre stanga sau 2 la dreapta in functie de trafic. Acel sofer a vrut sa faca o romaneasca deoarece coada la stanga spre Alba Ilia e de multe ori pana aproape de Piata Cibin. Forme fara fond facute pe bani de la UE! Toate bune, insa marea problema a acestei UE ca ne-a cam luat tot ce e mai bun: calitatea umana!
Raspunde

Clau

Acum 2 luni

Ba da-te ba nu auzi lasa-ma,aoleu stai ca iti arat eu tie...lasa-ma sa ma fac de ras :))
Raspunde

Victor

Acum 2 luni

Șoferul autoturismului Volvo regretă prostia gravă de care a dat dovadă și confirmă încă o dată zicala ”Graba strică treaba”. Incidentul a fost anunțat în aceeași zi la Poliție iar șoferul a fost sancționat și testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind zero alcool în aerul expirat. Având în vedere valoarea enormă a reparațiilor, șoferul vinovat cu siguranță nu va mai efectua vreodată manevre similare
Raspunde

Carcotel

Acum 2 luni

Cocalar get-beget :)))))) ma astepam sa fie bemve. Parca nici nu semnaliza, daca nu avea besini in cap si se deranja sa dea de maneta de semnalizare, probabil ca ar fi fost lasat sa intre pe strada :)))) sau poate nu mai avea lichid de semnalizare, nu? :)
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Oniela Petrisor

Acum 2 luni

Nu mai radeti de semenii nostri ca se poate intampla oricui! Sa ne iubim neamul romanesc si semenii fratii!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Dan

Acum 2 luni

daca era un parapet mai slabut pe pod si niste pietoni acolo maturati de volvo, tot l-ati fi apludat pe haiducul asta ce filmeaza ?
Raspunde

Mihai

Acum 2 luni

Fain de tot! Ce ma bucur ca i-a iesit manevra! La cat mai multe cu asemenea idioti!
Raspunde

Mihai

Acum 2 luni

Super fain! Faina manevra, mi-a placut cum i-a iesit de bine!
Raspunde

MB

Acum 2 luni

Hmm... ceva nu pare totusi chiar OK aici: despre cine e vinovat nici nu incape in discutie, nu contest asta. Dar se pune intrebarea daca cel cu camera de bord a facut toate eforturile sa evite impactul. Poate nu l-a observat pe ala venind din dreapta, asta se poate discuta. Mi se pare ca este acrosat/sters, dar nici asta nu e suta la suta sigur, deci si aici se poate discuta. Dar dupa impact isi continua nestingherit drumul. Si aici apare semnul de intrebare... chiar nu opresti sa vezi daca ala e OK, daca ti-a acrosat si tie masina ?!? Nu l-o fi vazut pe ala ca s-a busit de parapet?!?
Raspunde

Sibian

Acum 2 luni

Tare de tot Volvo, nici o bucatica nu sare din el! Parapet beton, neclintit, Volvo beton, fara nici o piesa sarita! Mai rar.
Raspunde

Eu

Acum 2 luni

vreau să vă spun ca acest gen de manevra este făcută zilnic, și mai ales la orele dimineții, la intrarea în Sibiu dinspre Șelimbăr...... mulți vin pe banda 3, care este pentru viraj la stânga, pe Rahovei, că de...... e coloană pentru mersul înainte, iar apoi fac brusc dreapta, încalcă linia continuă și te trezești cu bizonu că te forțează să frânezi și te mai și claxonează dacă ai tupeul de-a te opune specimenului ....... deci..... ce să mai vorbim......
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Alt sofer

Acum 2 luni

Pentru "un sofer": tu ar trebui sa consulti un psiholog.spune ca tu te-ai fi uitat in dreapta cand erai angajat pe banda din stanga si virai pe pod.fugi la psiholog, nu mai sta.si nu mai iesi in trafic .sumt sigur ca si tu procedezi la fel ca tampitul ăla
Raspunde

Zzz

Acum 2 luni

Un BOU cel din stanga , in loc sa evite greseala celui din dreapta accelereaza la maxim caruta lui cu putini cai
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

V

Acum 1 lună

Cel cu Volvo de doua ori prost: o data ca s-a crezut smecher incercand sa vireze de pe banda 1, a doua ca daca pur si simplu semnaliza era lasat sa se incadreze. Cel cu camera are si el vina lui. Daca urmariti filmuletul veti observa ca pleaca cand mai erau 2 secunde, deci pe rosu, anticipind intentia bizonului. Poate fi si el sanctionat ca trece pe rosu.
Raspunde

Ombl

Acum 1 lună

pune pe pauza cand ajunge cel care filmeaza la linia din dreptul semaforului.. nu mai fiti bizoni!
Raspunde

Amic sofer Volvo

Acum 1 lună

Il cunosc pe soferul Volvo. A recunoscut din prima că a făcut o mare mare prostie cauzată de grabă și stres. A învățat o lecție importantă care l-a costat foarte mult, nu avea CASCO. Își asumă deplin criticile, șoferul din stânga avea dreptul să conducă cum dorește, fiind încadrat corect. Prima greșeală a fost că a presupus că cel care filma nu se grăbea deloc deoarece s-a oprit la semafor cand mai erau 3 secunde de verde (am văzut și filmarea lui). În momentul în care a observat că șoferul din stânga a accelerat violent pentru a-și apăra linia a încercat un viraj mai larg cu intenția de a nu îl acroșa pe cel din stânga. Ulterior și-a dat seama că a luat o decizie total eronată putând foarte simplu să aleagă să meargă înainte. Faptul că șoferul din stânga a ales să publice filmarea sperăm că îi oferă satisfacția completă, o merită din plin! Oamenii mai și greșesc, prietenul meu și-o asumă și cu siguranță nu o să îl mai vedeți vreodată în ipostaze similare.
Raspunde

ID

Acum 1 lună

Daca ar mai invata si altii, ar deveni un incident pozitiv... Ma tem insa, ca nu...

Raspunde

K.Samuel

Acum 1 lună

E clar ca cel cu Volvo are vina, dar cel cu camera putea sa fie galant și să-l lase sa intre. Rar o sa găsiți la volanul unui Volvo un cocalar tip BMW sau ceva de genul. Probabil omul se grăbea sau a socotit-o prost. Dar chiar și atunci când ai dreptate, e bine sa eviti evenimente nefericite. Nu ești obligat, dar e frumos s-o faci.
Raspunde