Luni,
06.12.2021
Cer Senin
Acum
1°C

VIDEO Acțiune a poliției aseară, după implementarea noilor restricții COVID: „Dacă nu sunteți vaccinați, mergeți acasă, acum”

VIDEO Acțiune a poliției aseară, după implementarea noilor restricții COVID: „Dacă nu sunteți vaccinați, mergeți acasă, acum”

Polițiștii sibieni au desfășurat aseară prima acțiune după implementarea noilor restricții impuse în combaterea răspândirii infecțiilor cu noul coronavirus. 

Întrucât restricțiile au fost anunțate cu doar câteva ore înaintea acțiunii, autoritățile au preferat să desfășoare o acțiune de informare, în locul uneia în care ar fi aplicat sancțiuni contravenționale, din fericire pentru câțiva plimbăreți opriți vineri seara prin centrul Sibiului. Majoritatea celor abordați de poliție au putut prezenta certificatul verde de vaccinare, alături de buletin, însă acțiunea nu a fost lipsită nici de persoane care nu respectau măsurile. 

Câțiva tineri veniți din afara județului, abordați în timp ce intrau pe Pietonala Nicolae Bălcescu, și-au pus măștile de protecție de-abia în momentul în care au fost opriți de echipaj. Nevaccinați, cu chef de plimbări prin oraș, au fost nevoiți să se întoarcă de unde au venit, fiind îndemnați de polițiști să nu mai iasă pe timp de noapte, în weekend-uri, până nu se vor vaccina.

Vă reamintim că Prefectura Sibiu a transmis vineri după-masă un comunicat de presă prin care anunța că municipiul Sibiu a intrat oficial în carantină de noapte începând cu ora 20:00, până la ora 05:00. Măsura este valabilă tot week-end-ul acesta, de luni fiind planificate noi restricții.

Citește mai multe aici: Municipiul Sibiu intră în carantină de noapte de la ora 20:00

 

La nivelul județului Sibiu, în acțiunile de control au fost angrenați 80 de polițiști, fiind verificate 620 de persoane cu privire la respectarea interdicțiilor și măsurilor impuse privind izolarea/carantina; de asemenea, au fost verificate 35 de societăți comerciale/persoane fizice autorizate și 164 de mijloace de transport, din care 16 de mijloace de transport în comun. 

În ultimele 24 de ore, independent de acțiunea de informare desfășurată aseară, autoritățile au aplicat zece sancțiuni contravenționale. Patru persoane au fost amendate cu 4.500 de lei în total, pentru că nu au respectat carantina, respectiv doi bărbați în vârstă de 39, respectiv 51 de ani și o femeie în vârstă de 39 de ani, toți trei din Agnita, precum și o femeie în vârstă de 41 de ani, din Benești, toți reveniți din străinătate. Restul de șase amenzi, în valoare totală de 500 de lei, au fost aplicate pentru nerespectarea măsurii privind portul măștii de protecție sanitară. 

Cristina Bălău

de Cristina Bălău

Eveniment, Cultură 
Telefon:
0770 962 946
E-mail: cristina[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

14 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Tutu

Acum 1 lună

Seara iese virusul la vanatoare
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ion

Acum 1 lună

Sunteți conștienți că aceste măsuri sunt ilegale ? Dormiți oameni buni
Raspunde

JFK

Acum 1 lună

Masuri ilegale??? Hai plimba-te la ATI cu drepturile tale!!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Timeea

Acum 1 lună

Asta i INFRACTIUNE!!! Incalca drepturile si libertatile fundamentale ale omului!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Pieton

Acum 1 lună

Ei nu au aflat ca toate aceste masuri sunt neconstitutionale?? "Politia investigatii criminale" nu are nimic mai bun de facut??? Au fost rezolvate toate dosarele de coruptie, toate cele ale interlopilor, crime/infractiuni cu autor necunoscut???
Raspunde

Ptr.Ion

Acum 1 lună

Ilegale sau nu . Dar cred ca nu vezi realitatea . O sa fim ca si Italia in prima faza in pandemie.Cred ca te numeri pintre cei anti vaccin.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ion

Acum 1 lună

Ești cam nedocumentat. Că eu sunt vaccinat sau nu, e treabă mea. Ai grija de tine, mai omule. Și vezi după pandemie să nu mai poți ieși din casă decât cu bilet de voie.

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Stefi

Acum 1 lună

Avaiii, cică "Investigații Criminale" :))) Măsurile astea sunt ilegale, domnul polițist, știați asta? Șeful dumneavoastră va instigă la abuz in serviciu când va pune să patrulati si sa trimiteți oamenii acasă, din cauza ca nu mai este stare de alertă. Doar fiindcă au decretat-o aia de la București, nu înseamnă ca e și legală. Fiți si voi mai deschiși la minte și lăsați oamenii in pace, cum e prin alte orașe din țară.
Raspunde

Minime

Acum 1 lună

Cum sunt ilegale? Dreptul la sanatate e valabil pt toti. Daca un bolnav de ebola sau posibil bolnav ar umbla prin oras liber ar fi ilegal sa il carantinezi?

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Stefi

Acum 1 lună

Da, e împotriva constituției. In afară de asta, se creaza un precedent periculos dacă pentru fiecare boală ciuntesti drepturile omului. Azi covid, maine urticarie, poimâine streptococ etc. In alta ordine de idei, există tratamente pentru Covid, chiar mai multe, dar uite ca nu se vrea... de ce sa salveze guvernul lumea, dacă are ocazia să faca miliarde din comisioane primite de la giganții farmaceutici pentru a cumpăra vaccinuri? Nu va pune un pic pe gânduri faptul ca vaccinul acela simplu, administrat nazal, creat de Institutul Cantacuzino nu a fost bagat deloc in seamă de guvern, ba mai mult, directorul a fost amenințat să nu mai iasă in mass-media? Un vaccin care s-a dovedit eficient. Nu va sună un clopoțel de alarmă acolo undeva? Guvernul o dă inainte cu un Pfizer, si voi toți ca oile, mergeti la vaccinare.
Raspunde

Vaccin la Chiuveta

Acum 1 lună

Plin de nespalati cu gura mare.... anti vaccinisti, anti spalat pe dinti si tot felul. Ar trebui trimisi la un spital special de nevaccinati, toti astia anti. Sa se faca un spital mobil doar pentru ei si cand nu mai is locuri, asta e,... ghinion.

Raspunde

Nu mai e nevoie

Acum 1 lună

Situatia de care spui este deja prezenta. Toate spitalele si paturile ATI sunt pline cu 95% nevaccinati, adica , practic, functioneaza doar pt ei. Urla toata ziua ca descreieratii ca se opresc internarile si operatiile care nu sunt urgente, dar nu-l auzi pe niciun nevaccinat sa vorbeasca despre realitate, despre faptul ca nevaccinatii blocheaza spitalele si ocupa tot personalul medical ca sa-i ingrijeasca pe cei 95% nevaccinati.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cocosila

Acum 1 lună

Voi sunteti platiti la numar de cuvinte, sau de caractere? Caci... caracter nu prea aveti.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cocosila

Acum 1 lună

Se vede din nou, ce educatie juridica are populatia. Si iarasi, se vede cum cateii sistemului, fac totul pentru bani si-i doare in cot de libertatea oamenilor de a circula, garantata prin Constitutie. De-abia astept ziua cand acest artizan al pandemiei, Arafat, va fi cercetat penal si condamnat la inchisoare. El si toata camarila lui de abuzatori!
Raspunde