Duminică,
28.11.2021
Partial Noros
Acum
9°C

VIDEO Iohannis anunță noi restricții: este o dramă națională de proporții teribile, orice alte teme trec în plan secund

VIDEO Iohannis anunță noi restricții: este o dramă națională de proporții teribile, orice alte teme trec în plan secund

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că, miercuri, va avea loc o şedinţă cu toţi responsabilii guvernamentali implicaţi în gestionarea pandemiei pentru instituirea unor măsuri "clare, restrictive".

"Am decis să convoc mâine o şedinţă cu toţi responsabilii guvernamentali implicaţi în gestionarea pandemiei pentru instituirea unor măsuri clare, restrictive, singurele care mai pot diminua în acest moment răspândirea infectărilor", a spus şeful statului într-o declaraţie susţinută la Palatul Cotroceni. 

"Pentru a opri acest val pandemic foarte agresiv, sunt necesare măsuri urgente care să stopeze transmisia comunitară intensă și este nevoie de ele acum.

Fie că vorbim de Certificatul verde adoptat în regim de urgență de către Parlament sau de alte măsuri capabile să reducă pe termen scurt mobilitatea și interacțiunea umană, nu trebuie să mai pierdem nicio clipă în a le asuma și pune în aplicare, indiferent cât de nepopulare ar părea. Orice zi pierdută sau de ezitare poate avea efecte dramatice pentru noi toți, ca societate" a subliniat Iohannis.

Pregătirea acestui val, pe fondul unei campanii de vaccinare care s-a mișcat mult prea lent, a fost deficitară, cauzele sunt multiple, dar, și dacă vedem cine și ce a greșit, acum ceea ce mai contează este să reușim să depășim această mare cumpănă, a spus Iohannis.

"Este alarmantă lipsa de acțiuni concrete din partea autorităților și cifrele de astăzi confirmă, din păcate, că nu s-a făcut ceea ce ar fi trebuit până acum.(...) Este o perioadă a suferinței, o dramă națională de proporții teribile. Nu avem însă altă opțiune decât să o depășim. Prioritatea zero este în acest moment salvarea vieții semenilor noștri, protejarea sănătății celor vulnerabili și a celor bolnavi, pe care asistența medicală îi poate ajuta să depășească cu bine această maladie. Orice alte teme trec în plan secund, nimic, nimic nu este mai presus de viață și trebuie să facem tot ce este omenește posibil, chiar și în ceasul al doisprezecelea, pentru a o proteja" a mai declarat președintele.

"18.863. Nu este un simplu număr, sunt 18.863 de inimi de români care de astăzi bat cu teamă de necunoscut, cu teama că sunt bolnavi de COVID-19, fiecare dintre ei cu familii și oameni dragi care poate au luat și ei, la rândul lor, boala.

574. Nu este un simplu număr, sunt 574 de inimi de români care au încetat să mai bată fiindcă au pierdut lupta cu acest virus ucigaș. Oameni care, în urmă cu doar câteva săptămâni, se bucurau de viață, visau și își făceau planuri de viitor, lasă acum în urmă lacrimile și disperarea celor care le plâng moartea.

Mame și tați despărțiți definitiv de copiii care niciodată nu vor putea fi consolați de pierderea părinților. Oameni care îi pierd pe cei pe care îi iubesc, fără să mai apuce să-și ia rămas bun, oameni care îngroapă acum alături de cei dragi și o parte din sufletul lor.

1805. Nu este un simplu număr, sunt 1805 de români care se luptă minut de minut pentru fiecare respirație, pentru fiecare gură de aer.

Toate acestea, 18.863 de cazuri noi de îmbolnăviri de COVID-19, 574 de decese, 1805 cazuri la secțiile de terapie intensivă sunt doar raportările zilei de astăzi.

În realitate, sunt milioane de români afectați, cu viețile schimbate de multe ori ireversibil de efectele acestei pandemii.

Spitale arhipline, secții de terapie intensivă care nu mai fac față, medici epuizați. Acest coșmar ne arată că, din păcate, valul patru se dovedește mult mai agresiv chiar și decât cele mai pesimiste așteptări și prognoze" a spus președintele.

În încheierea declarației de presă, președintele a subliniat din nou necesitatea vaccinării, dar și importanța combaterii infirmațiilor false.

"Vaccinurile anti COVID sunt sigure și eficiente, la fel cum și formele severe și decesele cauzate de această boală sunt reale și dramatice. Conspirațiile și teoriile fake news fac extrem de mult rău celor încurajați să refuze tocmai soluția care le-ar putea salva viața."

Comentarii

16 comentarii

Contra

Acum 1 lună

Si ce ati dori, dle presedinte? Sa ne vaccinati cu forta? Sa ne prindeti cu arcanul si sa ne vaccinati? Ce masuri mai doriti? Sa inchisdeti scolile si sa ne inchideti in case?!
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

popcorn :))))
Raspunde

Rob

Acum 1 lună

S-a terminat mescalisul.
Raspunde

I-au pus si alt windows

Acum 1 lună

cineva a dat factory reset robotului si brusc a descoperit si el ca e bai in tara si in spitale si mor sute de oameni pentru ca guvernul lui avea cu totul alte treburi in ultimele luni. brusc poata masca fiind singur si are si limbaj empatic
Raspunde

2cents

Acum 1 lună

"Spitale arhipline, secții de terapie intensivă care nu mai fac față, medici epuizați". Ce usor este sa vorbesti vorbe cand "guvernul meu" nu a facut nimic toata vara pentru pregatirea spitalelor, ATI-ului si a stocurilor de medicamente! Uitam de incendiile din spitale? Cum ziceati nu demult? "A fost nevoie sa moara oameni". Parca asa suna, nu? Acum nu mai e valabil? Sincer sa fiu, mie personal mi se pare ca ne purtati "ghinion" domnule presedinte...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Hermannstädter

Acum 1 lună

Adica e vina presedintelui ca oamenii nu se vaccineaza ? Eu as spune...lipsa de cultura in tara asta !
Raspunde

McD

Acum 1 lună

Ce te tot straduiesti sa ne explici verzi si uscate...ati esuat lamentabil...la revedere...singura solutie urgenta este ...LOCKDOWN TOTAL!!!
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

nineni nu mai face din astea, omori pacientul cu tratamentul. trebuie doar protejati astia mai batrani.
Raspunde

Elzorab

Acum 1 lună

Primul care a raspindit informații false este chiar el. Parca spunea prin vara ca am invins pandemia si campania de vacc e un succes. Chiar invita oamenii la golf...n-avea treaba. Cum sa mai crezi ce spune acest personaj? Sau Cuțu? Sau Arahat? Stau in fruncea tarii, pe banii noștri si isi bat joc de noi.
Raspunde

Ale

Acum 1 lună

Daca tu si alti inconstienti ca tine s-ar fi vaccinat, acum n-am mai fi vorbit de o asemenea situatie disperata
Raspunde

AndreiD

Acum 1 lună

Claudia Marcu, Ziarul Național: Opriți masacrul din spitale! 574 de morți Covid în 24 de ore. Și nimeni dintre cei aflați la conducerea țării, președinte, guvernanți, parlamentari, nu își asumă aceste crime. Vinovați sunt tot morții, că nu s-au vaccinat. Iar morții vaccinați, asta e, ghinion. Cum reușesc să producă atâția morți, este o întrebare care mă scoate din minți. Dar răspunsurile sunt mai mult decât evidente. Și nu e vina poporului, acuzat permanent de prostie, ci a celor care gestionează catastrofal epidemia, scrie Claudia Marcu.
Raspunde

Aci Duțu

Acum 1 lună

Claudia Marcu e la fel de proaștă ca tine. Sau invers. Ăia, ăia, ăia n-au făcut nimic ... Să fi presupus că românii "dăștepți" se uită în gura șoșoacelor și răspopiților teodoși în loc să se pună la adăpost de pandemie?
Raspunde

AndreiD

Acum 1 lună

Da bai bolsevicule, suntem prosti. Nu toti sunt dastepti ca voi astia vaxxinatii. De altfel se vede nivelul vostru. Il emanati prin toti porii si prin fiecare tasta apasata, prin fiecare cuvintel rostit sau scris, va etalati "dasteptaciunea". Robotei ai lumii progresiste, vrand sa devina viitorii tortionari si dictatori si lumii. Daca ajunge lumea asta "prosta", care nu s-a vaccinat, se va revolta impotriva voastra, nu stiu zau pe unde veti scoate voi camasa dictaturii. Nu cred, insa, ca este cazul. In cativa ani, va duceti voi singuri, rand pe rand, la tatucul vostru, tatal minciunii. Cand veti realiza cui ati servit, va veti ingrozi, dar va fi prea taraziu...
Raspunde

Nu le pasa

Acum 1 lună

Comentariu preluat de pe hotnews la articolul "De ce medicamente vitale în tratarea COVID-19 lipsesc din spitale și, oricâți bani ai avea, este misiune aproape imposibilă să le procuri" : Singurul scop al autoritatilor este vaccinarea! De aceea nu au achizitionat medicamente! "Las' sa se imbolnaveasca cat mai multi, las' sa moara cat mai multi, ca poate asa ii speriem si se vor vaccina!" De ce disperarea asta dupa vaccin, cand exista si alternativa tratamentului! Vaccinul trebuia facut la categoriile de risc, iar ceilalti sa primeasca tratament! Sau macar sa ai acces la amandoua! Ei au ales vaccinul ca unica alternativa pe care incearca sa o impuna cu forta! Si se mai intreaba de ce nu are succes campania de vaccinare, de ce e lumea reticienta, de cu nu au romanii incredere in autoritati si medici! Legea "pumnului in gura" nu a prins niciodata la romani, fiindca sunt caposi si mandri, chiar daca uneori e in detrimentul lor! Poate ca, daca ofereau si alternativa tratamentului si nu ar fi fost asa de agresivi in a impune politizat vaccinarea, am fi fost altundeva! Cert este ca a nu achizitiona aceste medicamente este o strategie de a impune vaccinarea ca unica solutie, dar cu costul a mii de vieti de oameni nevinovati! Oare cine o sa aiba aceste vieti pe constiinta? Multi o sa imi raspunda: NEVACCINATII NESIMTITI DEZUMANIZATI! Eu zic că autoritatile, tocmai din motivele invocate mai sus! Mai sunt tari cu rata mai mica de vaccinare decat a nostra, dar cu o mortalitate mult mai mica! De ce? Fiindca isi mai si trateaza bolnavii, nu decat ii lasa sa moara in spitale cu masca de oxigen pe fata!
Raspunde

Satanael

Acum 1 lună

Asteptam anunturile despre politicieni ajunsi la ATI. Desi cam greu, ca s-au vaccinat prioritar, in sistem inchis, pe modelul Campean (PNL Sibiu).
Raspunde

Nicușor von Șorliken

Acum 1 lună

Domnule presedinte, daca parlamentarii si romanii nerecunoscatori nu il vor pe dl. premier Cîțu, cel mai bun premier din istorie și protejatul dumneavoastră, eu v-aș propune să-l punem primar la Sibiu, că oricum e din Vâlcea, deci mai bine nu se poate!!!
Raspunde