Sâmbătă,
22.01.2022
Cer Senin
Acum
-5°C

Klaus Iohannis: Voi aștepta până când se va cristaliza o majoritate asumată

Klaus Iohannis: Voi aștepta până când se va cristaliza o majoritate asumată

Președintele Klaus Iohannis a anunțat astăzi că va desemna un nou guvern numai după ce se va forma o alianță între partidele parlamentare care vor putea forma o majoritate în legislativ.

”E foarte clar că încercările de a forma guverne minoritare nu au dus la rezultate și nu pot să accept în continuare astfel de abordări, deci voi aștepta cu aceste consultări formale până când din discuțiile între partide se cristalizează o amjoritate asumată de partidele care vor dori să propună un guvern. Abia când majoritatea va fi asumată voi convoca consultări pentru formarea noului guvern”, a declarat președintele.

 

Vizualizari: 1168

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

13 comentarii

AndreiD

Acum 2 luni

Sa mai si radem: caricatura zilei https://www.cotidianul.ro/in-curand-la-intrarea-in-supermarketuri/
Raspunde

UNORTHODOX

Acum 2 luni

Sau, cel mai bine ar fi cand se contagiaza cineva sa ramana acasa la el si sa nu atinga usa spitalelor pentru ceva ce nu exista, cum spre exemplu este COVID -19 :) TE IMBOLNAVESTI: RAMAI ACASA LA TINE! MORI IN CASA TA! NU TE VACCINA! FLY AWAY AND BE FREE!!
Raspunde

Elzorab

Acum 2 luni

La asta e foarte priceput Werner, la asteptat. Nu are nici o treabă cu realitatea. Mai baga o partida de golf, un eveniment, o vizita si mai trece timpul... poate se rezolva lucrurile de la sine
Raspunde

Munteanu

Acum 2 luni

Boala lunga, moarte sigura!
Raspunde

Till Eulenspiegel

Acum 2 luni

In 7 ani de mandat n-a facut nimic! Am convingerea ca daca ar mai avea dreptul la inca un mandat l-ar obtine ''fluierind'' .
Raspunde

2cents

Acum 2 luni

Pe vremea cand domnul Iohannis era tanar circula o gluma: " Pauzele lungi si dese, cheia marilor succese". Dansul este acum cel mai clar exemplu ca aceasta strategie chiar functioneaza, nu gluma!
Raspunde

Donnie

Acum 2 luni

Ar trebui sa incepem sa ne aplicam glumita pentru fiecare in parte... Daca suntem in stare sa facem mai bine, de ce nu avem own voice si ne prezentam la candidatura?!? De ce nu separam ura personala si incepem sa lucram toti in aceeasi directie?! Este mai simplu! Incepem sa uitam de trecut si ne punem "funduletul" in miscare...Egal cine a fost copil de parvenit pana in 89, dupa si in continuare... pe aia, ii punem la muncile unde nu pot sa fure! Dar ii includem. Simplu. Si daca nu le place, sa isi caute alta tara pe care sa o praduiasca!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aci Duțu

Acum 2 luni

Păi ia zi-ne ce ai vrea să facă
Raspunde

@Donnie

Acum 2 luni

Tine-i parte dlui presedinte! Au candidat si altii, dar n-au incaput de dl. Johannis care a facut tot ce-a putut sa scape de persoanele "toxice" din parlament, sa aiba parlamentul si guvernul "meu". Uite ce a iesit! Daca il apreciezi atat de mult pe dl. presedinte, fa-i o statuie vizavi de Brukenthal... Hop si Donnie cu morala! De ce nu te-ai facut popa de tara, daca esti asa de moralist?!
Raspunde

Up Klaus!

Acum 2 luni

Boală lungă, moarte sigură”... Boala parveveniților și a celor care au știut si fost in stare să jefuiască țara în ultimii 60 de ani. Avem răspunsul chiar subt nas, dar nu ne ajunge irigarea cu sânge la creier. Klaus a fost și este cea mai bună opțiune la care am fi putut visa vreodată. Dar nu ținem cont, pentru că suntem cu adevărat orbiți, de șarlatanii și parveniții care generație după generație, și din generație în generație au stat, rămân și si vor sta la panda.Fiind ei, cei care boicotează în toate direcțiile și speră să prindă o „ putere nouă”. Are rost sa le rostim numele "mieilor cu piele de vulpi" sau inca nu stim ca "ursul isi schimbă blana,dar năravul 'ba!" ?!? De peste 30 de ani traim numai in rasturnari si schimbari de guverne si vedem marionete care se lupta intre ele ptr ca stiu de unde vin fiecare, sin in momentul in care apare "cineva" care nu este ca si ei, il/o "sententiaza"...
Raspunde

@Up Klaus

Acum 2 luni

Aiurea! Parvenitii si urmasii lor sunt de mult pensionari! Ce optiune? A facut guvern minoritar sfidand vointa poporului! Ce-a iesit? Un guvern si un presedinte esuati! Stat esuat! Esuati sunt ai lui! El a declansat criza politica, lui nu-i pasa ca ne mor parintii si bunicii din lipsa de fermitate a guvernului "meu"! Dragnea a intrat si a si iesit din puscarie, dar coruptia n-a disparut! Creste si infloreste sub obladuirea tatucului presedinte! Las-o balta cu " mieii in piele de vulpe" ori ti-e teama ca-ti pierzi privilegiile?
Raspunde

Dicu

Acum 2 luni

Asa zic si eu, nu va grabiti. Graba strica treaba (mare)!
Raspunde