Marţi,
18.01.2022
Innorat
Acum
0°C

De ce s-au scumpit biletele și abonamentele la Muzeul Astra? Ciprian Ștefan Anghel: ”Salariul mediu în muzeu este unul de mizerie”

De ce s-au scumpit biletele și abonamentele la Muzeul Astra? Ciprian Ștefan Anghel: ”Salariul mediu în muzeu este unul de mizerie”

Directorul Muzeului Astra, Ciprian Ștefan Anghel, a vorbit la ”Interviurile Turnul Sfatului” despre majorările biletelor și abonamentelor de intrare în muzeu.

”Această creștere se datorează și creșterilor existente pe piață, acea minunăție din Dumbrava Sibiului trebuie întreținută. În condițiile în care gazul, curentul, toate se scumpesc, prețul materialelor de construcții crește, noi ca să putem oferi o platformă la fel de extraordinară cum am oferit-o și până acum publicului vizitator, evenimente culturale de calitate și un patrimoniu bine conservat, trebuia să recurgem la această creștere, zic eu sustenabilă și organică”, a declarat Ciprian Ștefan Anghel.

Directorul muzeului mai spune că banii din bilete intră în bugetul instituției, de unde sunt repartizați pentru buna funcționare, inclusiv investiții, dar și salarii.

”Salariul mediu în Muzeul Astra este unul de mizerie, este comparabil cu cel mediu pe economie în condițiile în care colegii de la filarmonică și teatre câștigă mult mai mult. La muzee nu au mai crescut salariile și cred că suntem de câțiva ani în prima linie. În condițiile date, de abia reușim să păstrăm o resursă umană în care am investit și pe care am calificat-o”, mai spune Ciprian Ștefan Anghel.

Pe lângă toate cele descrise mai sus, muzeul sibian a rămas anul acesta și fără o sumă importantă de bani pe care o primea de la Guvernul României. Cât de mult afectează asta muzeul, aflați urmărind interviul de mai jos:

Noile tarife de acces în muzeu:

Abonament de familie (300 lei anual părinţi + copii <14 ani):

Părinţi + 2 copii - 88 lei / vizită, preţul abonamentului include 3 vizite, cea de-a patra este la jumătate de preţ, iar de la cea de-a cincea vizită - gratuit.

Vizualizari: 2371

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

17 comentarii

Gica

Acum 5 zile

Rușine! Va bateți joc de sibieni. Meritați zero vizitatori.
Raspunde

Bambolero

Acum 5 zile

numa moca îți convine?
Raspunde

Un sibian

Acum 5 zile

adica dl. director este putin incompetent incat nu-si poate acoperi nici finantarea salariilor? CJ Sibiu sigur are atributii in a nu va lasa sa muriti de foame si sa inchideti. Pe logica asta nesanatoasa, de ce nu triplati pretul biletelor ca sa puteti dubla sau tripla salariile? astfel ati ramane garantat fara clinti si fara banii ce-i strangeti acum. Ceea ce va si doresc din toata inima, pentru ca e jaf la drumul mare, chiar nesimtire propunerile dvs. de pret al biletelor.
Raspunde

Munteanu

Acum 5 zile

Da-da... Mai prindeti pe cucu la muzeu... Poate pe cei cu copii f. mici care ii duc la muzeu sa mai schimbe aerul...
Raspunde

Cl. anul politic

Acum 5 zile

E interesant că președintele sibian nu a intervenit pentru acordarea de fonduri acestui muzeu. Sau era pe la golf și a rătăcit mingiuța. Eu credeam chiar că și-a vândut una dintre locuințe pentru a sprijini muzeul. Mă refer la Muzeul Astra, desigur, nu la cel al lui Ramses egipteanul.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aci Duțu

Acum 5 zile

e interesant că secu ca tine nu înțeleg că vremurile în care un "tătuc" "ne dădea" au trecut
Raspunde

Cl. anul politic

Acum 4 zile

Din păcate, un semidoct ca tine nu a înțeles subtilitatea comentariului meu. Cât despre Secu, am avut victime în familie, așa că un minim de bun simț ar fi obligatoriu din partea ta. De minimis non curat praetor.

Raspunde

Cucu Rucu

Acum 5 zile

"Salariul mediu în Muzeul Astra este unul de mizerie, este comparabil cu cel mediu pe economie" - adica sa intelegem ca la muzeu se face o munca de inalta calificare sau poate se construiesc rachete si un salariu mediu pe economie nu este de ajuns. Ca pensionarii ce stau in ghereta de la poarta si prin case au toti cate 2 facultati si 3 masterate. Probabil fac o lansare in spatiu in curand ai au nevoie de o suplimentare. Oare si dl director tot spre salariul mediu trage? Jalnica argumentație asta cu "salariile de mizerie". Pe de alta parte pt cei care zic ca e mult 300 lei: 2 persoane din 4 intrari/an deja si-au scos banii. Pt o familie cu copii e deja mai bine. Si daca iti faci abonament nu iti faci sa mergi doar de 2 ori pe an....
Raspunde

Scarlat Gili

Acum 4 zile

Buna seara, "Salariul mediu în Muzeul Astra este unul de mizerie, este comparabil cu cel mediu pe economie" - dar ati facut o analiza a celor care de exemplu supravegheaza zona Delta? Cum urla la copii, nu alergatii gastele, nu aveti voie cu catei (nici macar in brate) ... si exemplele pot continua. Nu inteleg cum puteti sa dublati abonamentele familiare, care fie vorba intre noi sunt pentru cei din zona care deja au vizitat muzeul de multe ori (noi avem abonament de circa 4-5 ani) si l-am reinnoi doar sa va ajutam si sa ne bucuram de aerul curat, linistea care ne-o ofera si nu pentru a vizita patrimoniul pe care deja il stim. De-asemenea daca am avea abonament cand vin prieteni in vizita ii ducem acolo deci muzeul ar avea alti vizitatori... Dar deja vorba lunga ... dvs. stiti mai bine; noi vom renunta cand expira abonamentul actual. Va dorim numai bine.

Raspunde

Sibian

Acum 5 zile

Nu prea stați bine cu planificarea financiara.....ati gandit-o din pix și nu o sa realizați nici bugetul pe 2021 din vânzări de bilete. Dacă nu sunteți conectat la realitățile pieței vom avea de suferit cu toții. Când suntem la începutul unei veritabile crize economice dvs dublați preturile. Adică facturile la gaz, electrica cresc, salariile, locurile de munca, în cel mai fericit caz se mențin, iar o parte vor intra în șomaj, dar dvs preconizati ca sibienii vor avea venituri mai mari. Ei bine schimbați macazul dc vreți venituri mai mari, reduceți biletele la jumătate din prețul pe 2021 și veți avea de 3 ori mai mulți clienți și un profit cu 25% mai mare decât în 2021. La un preț decent sibianul iasă cu placere la o plimbare sambata/duminica prin muzeu. La prețurile actuale veți rămâne cu pisicile pe post de vizitatori. Pt sibieni practicați preturi diferite fata de turiști. Pt turiștii straini puteți sa le luați 20 euro de căciulă fără problema cam asta e scorul pe la ei, chiar și mai scumpe.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Bambolero

Acum 5 zile

ce criză tot visezi? creștea e echivalentul unei lăzi de bere sau a câteva pachete de țigări pe an
Raspunde

Geo

Acum 5 zile

Cea mai mare dezamăgire din parte muzeului si a șefului de acolo. Cu sigurantă nu o să mai mergem că e cam scump. Există si alte destinații, mergem in alte orașe, zone. De la an la an ati dublat biletele. Pentru la anul viitor faceți abonamentul 600 de lei, sau nu, 1000 direct. MI E SCÂRBĂ DE CE SE ÎNTÂPLĂ ACOLO. Sibianii mergeau acolo pentru aer curat, slujba la biserică, spectacole El ne jupoaie cu preturile astea
Raspunde

Vadim

Acum 5 zile

Am fost recent si ma duc destul de des prin muzeu. Pretul biletului trebuia, probabil, putin majorat; chiar nu stiu si nu am termen de comparatie, insa ce ma deranjeaza e ca acolo, in muzeu sau in zoo, daca vrei sa servesti ceva usor de mancare, chiar nu gasesti nimic, afar' de pufuleti sau chipsuri. In toata Europa civilizata, cel mai usor aliment cald sunt carnaciori sau mititei in cazul nostru, serviti in picioare pe strada. La restaurantul cu terasa din interior, Carciuma din Batrani, astepti o ora comanda; nu poti astepta la masa atata timp cu copii mici. Acest director cat si predecesorul au favorizeazat clientela de acolo.
Raspunde

Sibiancă

Acum 5 zile

Nenea director... salariile sunt de mizerie pentru că ești un manager fără suflet de sibian ... Muzeul are bani... nu încercați să ne păcăliți... la tarife mici muzeul ar fi plin zilnic de oameni ai locului nu de doi, tri vizitatori de fițe... și ar fi prosper. Nu ne insultați inteligența cu argumente din ăstea!
Raspunde

Corbul

Acum 5 zile

https://muzeulastra.ro/declaratii-de-avere-si-interese/ Săracii se plâng de salarii de 1000 euro. Asta în cazul în care o mare parte din ei au venituri suplimentare ca profesori sau din partea Ministerului Culturii pentru diferite proiecte în derulare. Penibil. Există o mulțime de motive pe care le-ați fi putut invocat în scumpirea tarifelor - pe care de altfel o sprijin, muzeul Astra fiind pe departe un loc extraordinar de special pentru Sibiu - dar să invoci salariile unei caste bugetare, practic scuipi oamenii în față, și mai ales acei oameni care acum nu își permit să se bucure de acest Muzeu.
Raspunde

Brătoiu Adrian

Acum 5 zile

Soluția era un marketing mai bun care sa atragă mai mulți turiști, mai ales sibieni, nu sa măriți tarifele. Lasă ca nu mai venim deloc, nici pe bilet, nici pe abonament. Un fost abonat ani la rândul.
Raspunde

Brătoiu Adrian

Acum 5 zile

Soluția era un marketing mai bun care sa atragă mai mulți turiști, mai ales sibieni, nu sa măriți tarifele. Lasă ca nu mai venim deloc, nici pe bilet, nici pe abonament. Un fost abonat ani la rândul.
Raspunde