Direcția Regională de Drumuri și Poduri Brașov sfătuiește șoferii să conducă preventiv deoarece în ultimele zile au avut loc mai multe accidente cauzate de derapaje, chiar și în condiții de carosabil uscat.
„Aderența cauciucurilor (chiar și a celor de iarnă) scade semnificativ în condiții temperaturi foarte scăzute.În ultimele zile ne-am confruntat cu mai multe accidente cauzate de derapaje, chiar și în condiții de carosabil uscat. Astfel, trebuie să țineți cont de faptul că temperatura de la nivelul asfaltului poate fi mult mai scăzută ca cea din aer iar aderența pneurilor poate scădea semnificativ. Din acest motiv, vă rugăm să conduceți preventiv, să reduceți viteza și să nu bruscați comenzile mașinii atunci când vă deplasați în zone afectate de vreme geroasă”, transmit reprezentanții DRDP Brașov pe pagina de facebook.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: derapaje , accidente , drdp brașov
Vizualizari: 650


Ultimele comentarii
Acum 19 minute
Sibianul
Acum 21 minute
Sibianul
Acum 24 minute
Sibianul
Acum 30 minute
Emil
Acum 51 minute
DUCU