Duminică,
02.10.2022
Cer Senin
Acum
13°C

Dacă România ar intra în război, te-ai băga să o aperi?

Dacă România ar intra în război, te-ai băga să o aperi?

Răspunsul e mai degrabă negativ. Pentru cine? Pentru Iohannis? Pentru parlamentarii PSD, AUR, PNL și care vor mai fi? Pentru biserică? Pentru funcționari? Pentru cozile de la Electrica? Pentru cine? Nu. Aș pleca imediat.

Dacă trupe străine ar urma să intre în Piața Mare, ai lua arma în mână să aperi Sibiul?

E altceva. Acolo sunt amintirile tale. E lumea ta. Aici sunt oamenii pe care îi cunoști, îi iubești. Sunt locurile imprimate cu urmele pașilor tăi. Bolțile sub care te-ai adăpostit de o ploaie de vară. Nu poți fugi. Nu poți trăi restul vieții știind că ai fost un laș și i-ai părăsit pe toți atunci când le era cel mai greu.

Dacă sunteți corecți cu voi, veți fi de acord cu mine. Eroismul e contagios și ține foarte mult de emoția transmisă de cei din jurul tău. Eroismul ține foarte mult, la fel ca în multe alte împrejurări sociale, de cum te vinzi, cum te prezinți, cum vrei să fii perceput tu, ca persoană, ca individ, în fața celorlalți: familie, prieteni, colegi, cunoștințe, opinie publică, străini.

Ce se întâmplă în aceste zile în Ucraina sunt file din manualele de istorie din care vor învăța nepoții noștri.

Sunt oameni care la câteva sute de kilometri de noi, chiar în timpul pe care îl trăim acum, stau cu spatele lipit de un perete de cărămidă și strâng la piept un kalașnikov cu care au făcut pentru prima dată cunoștință în urmă cu câteva ore.

Nu luptă pentru un steag, pentru un imn, luptă cu proiecția lor în viitor.

Pentru mulți români emoția cu care urmăresc imaginile de la televizor, imagini cu exploziile din Kiev, cu eroismul unor necunoscuți opriți în fața unui șir de tancuri, furnică la fel ca momentele din 1989. Simți cum vibrează pământul, se schimbă istoria. Iar asta se vede din valul de români dispuși să-i ajute pe refugiații ucraineni.

În fața unui stat mereu rigid, imobil, populația o ia din nou înainte. E trist că instituțiile mai pierd un examen, sunt puse la colț de oameni care fac mai mult decât indivizii puși în funcție să-i reprezinte. Și tot nu se trezesc!

Sutele de sibieni care s-au arătat concret dispuși să ajute cu orice, spală puțin din imaginea unui stat anchilozat precum spiritul președintelui. Dar nu provoacă și speranță. Se cutremură lumea și unii sunt încă adânc înrădăcinați în trecut.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

25 comentarii

Kukuruku

Acum 7 luni

Cine echivaleaza tara cu politicienii nici nu merita o tara ca lumea.
Raspunde

Dan

Acum 7 luni

O tara este intotdeauna condusa de cei mai puternici si inteligenti oameni ai acelei tari (ca medie). Daca media noastra a produs oameni precum Sosoaca si Dancila atunci aceasta este elita tarii si asta e tot ce poate oferi aceasta tara. Cine vrea sa lupte si sa moara pentru niste oameni prosti precum exemplele de mai sus? Va spun eu: Toti cei care sunt mai prosti ca Sosoaca si Dancila! .... si sunt mult mai multi decat credeti! Cel putin 80%-90% din populatie (60% - cei ce nu voteaza, la care se mai adauga cei care aleg sa voteze aceste elite)
Raspunde

ValKer

Acum 7 luni

Dane... e gresit ce spui tu acolo. O tara e condusa de oameni capabili, atunci cand ea se formeaza, apoi, toate slugile se urca in varful piramidei ierarhice, prin tot felul de alte mijloace, decat competenta. Asa avem Ursule incompetente la Bruxelles si Joe la Washington, gata sa ne bage inr azboaie nucleare din propria prostie si infatuare.... ba cu China, ba acum cu Rusia. E clar ca aceasta convulsie istorica, va fi precedata de alta si mai mare, iar pana la urma vestul se va prabusi din cauza incompetentei de la varf. Scopul "alegerilor libere", e tocmai acela de a preveni chestia asta... de a da jos oamenii, periodic, democratic pentru ca se stie ca in varf, se urca tot timpul incompetentii, puturosii si toate elementele slabe, iar ideea e sa-i inlocuiesti periodic, asa sa dai un refresh, acestei ierarhii. Dar.... ca e un mare dar, ce te faci, cand in SUA ai aceeasi suita de incompetenti adunata in doar doua partide care se succeda ? Sau in UE au aparut "politicieni de cariera" !!! Deci, daca lasi destul de mult timp, un sistem, gen o tara... vei avea in doua sau trei generatii, o sleahta de incompetenti si puturosi la varf, ca oamenii cu adevarat capabili sunt ocupati sa inventeze chestii, sa lucreze, sa fie creativi, nu sa umble dupa functii si putere... ala e apanajul ratatilor si al prostilor, in general. Deci, clasa politica, neschimbata si nepusa pe niste criterii de competente, asta este, o suma de retardati care ajung sa nenoroceasca tarile proprii.... cam cum face Ursula, pune sanctiuni, dar ea saraca nu stie ca se incalzeste cu gaz de la Rusia, iar celalalt ins fara creier, urla in gura mare ca nu renunta la principii si la a nu inarma o tara vecina, Rusiei. Atentie, nu tin partea lui Putin, doar iti explic, ca sa intelegi si ma uit spre noi... ca si noi facem parte din vest, cel putin ca avem baze militare, asa ca n-o sa-ti dau exemple de Rusia, ca urla tot internetul la unison, cat de rau e Putin si cat de buni sunt acesti oameni descrisi mai sus.... si asta e putin ciudat. Numai in totalitarism mai vezi asa unanimitate.
Raspunde

Sib

Acum 7 luni

@Dan, @ValKer, intru totul de acord cu ambele pareri! Ati stabilit ca tara asta e condusa de nulitati cocotate democratic in functii, gratie votantilor analfabeti functional, dar aflati in posesia tuturor drepturilor cetatenesti ca si cum ar avea vreo farama de discernamant. Ati stabilit si ca asta pare sa fie situatia la nivel global, statele lumii fiind conduse de "elite" alese in acelasi mod ca ale noastre si propulsate in functii importante si foarte vizibile de cate o sleahta de hamesiti dupa putere, cunoscuta indeosebi sub denumirea de "partid". Pana aici, chapeau! Dar ce ne facem cu spinoasa problema din titlu? Romania nu e doar o delimitare teritoriala in sens geografic, adica teritoriul care cuprinde Carpatii, are iesire la Marea Neagra si granitele situate pe coordonatele X si Y. Romania e STATUL ROMAN, populat si, mai ales, intretinut de unii care mai agonizam cu ultimele puteri sa-i facem fata! Romania egal legile ei proaste, anacronice, care oricum nu se respecta! Romania egal TAXE, IMPOZITE si dijme aberante, popriri, inflatie, mizerie, spitale de Ev Mediu, functionari corupti si scarbosi, educatie la nivel de secol XIX, controale si amenzi, rahati de caine pretutindeni! Romania egal copii care umbla desculti si se culca cu stomacul gol, copii abuzati de parinti care le beau alocatia pentru ca nu mai vad alta solutie, pensionari care aleg intre medicamente si mancare, persoane cu dizabilitati cronice care trebuie sa demonstreze an de an unor "comisii" de imbuibati cu spagi si salarii de mii de euro ca nu le-au crescut membrele sau organele la loc! Si daca maine iesim la lupta sa aparam Romania.... ce anume aparam? Granitele ei teritoriale, ca alde x si y din parlament/guvern sa-si poata umple in continuare conturile, eventual din vreo tara calduta, unde e liniste si pace? Ca doar nu demisioneaza nimeni daca e razboi, nu? Cel mult se relocheaza temporar pana termina prostii munca de jos. Aparam dreptul lor de a ne umili si saraci in continuare? De a se face de ras in toata lumea prin discursuri penibile, sterile, prin impotenta lor intelectuala? De fapt, despre asta e vorba. Un stat este ceea ce ofera el cetatenilor lui. Imi apar dreptul la o educatie buna, la tratamente demne de secolul XXI, dreptul de a trai decent si de a nu ma teme de potentiala foamete de maine. Sa apar dreptul copiilor mei de a alege liber si democratic in viitor alte nulitati? NU, merci, am o singura viata de trait!

Raspunde

Rosu

Acum 7 luni

Uiti cel mai important lucru: aperi libertatea tarii si nu in ultimul rand a ta. Comentariul tau n-ar mai aparea in URSS, fi sigur. Nu stiu cat de bine esti informat/a despre activitatea doamnei van der Leyen, care trebuie sa impace mai multe capre cu o varza. Clima, refugiati, conjunctura economica, justitie, razboi... in UE nu vei gasi unanimitate veci pururi. Aparteneta tarii la aceasta lume libera, unde sunt permise pareri contradictorii, merita aparata.
Raspunde

Rezervist

Acum 7 luni

Am mers in armata la cerere, acum sunt ofițer în rezervă. Am făcut armata când România mai era Românie. Îmi tresărea inima în piept și aveam furnicături in vene când cantam Desteaptă-te Romane!!! Prima întrebare care mă cuprinde, ce puțin din punct de vedere politic și economic este următoarea: ptr ce sa lupt? Ptr tunurile politicienilor? Ptr incompetenta și coruptia întregului / actualului sistem? Și se mai poate continua. Dar când mă uit la cei din Ucraina mă cuprinde un mare val de patriotism (sincer râvnesc la patriotismul lor) și da voi răspunde afirmativ la o eventuală chemare la arme. Lupt ptr ideologie, dreptate și democrație, ptr familia mea, ptr strada mea, ptr judetul meu , ptr ROMANIA!!!!!!
Raspunde

Cristian Sibian

Acum 7 luni

Nu v-a reusit d-le Bratu ironia... Apar Sibiul ca e altceva dar nu apar tara mea pt. ca e emblema politrucilor,in frunte cu marele mut sibian si de aceea mai bine plec ... In opinia pamfletului dvs. Sibiul nu e in Romania,e undeva agatata stelar deasupra bietei tarisoare.Sibiu, cu o Piata Mare,piata plina cu amintiri,etc.Care trebe trebuie aparata de parca si-ar pune cineva vreodata mintea cu ea. Restul e can-can.. Drum bun!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Morar Adrian

Acum 7 luni

Ardealu da, restul tarii ba.
Raspunde

Cristian Sibian

Acum 7 luni

Mai ai harta veche?Stii sa faci delimitarea stricta fara wueiz si goagal,sa nu treci cumva in jud.Covasna si in 'Regat',ca-i bai mare.. In rest,nu te deranja de la taste pt lucruri minore..
Raspunde

Lili

Acum 7 luni

Ati vrut PNL, asta aveti! Cand il doreati pe Johannis presedinte cu atata ardoare, ca pe o ultima fantezie erotica, si obisnuiati sa injurati alti oameni care aveau alte optiuni (printre care si partidele independente), ati aruncat cu noroi, erati atat de siguri pe voi ca veti simti 'democratia adevarata'. Sunteti precum microbistii ambulanti care striga ca sunt sustinatorii unei anumite echipe, iar cand respectiva pierde, va e rusine si strigati ca tineti cu alta. 'A murit regele, traiasca regele!'. Cat mai aveti de gand sa faceti alegeri proaste? De ce nu se voteaza masiv independentii? Nu vedeti ca partidele istorice au ACEEASI AGENDA? Eu una nu mai am speranta ca o sa va mai spalati de naivitatea de revolutionari.
Raspunde

Gina

Acum 7 luni

O caracteristica a romanilor este sa chibiteze, de pe margine! Si sa critice!! Sa arate cu degetul la altii. Ne batem in piept ca noi suntem " romani ca braziii" dar cand e vorba sa arate cat sunt de viteji, spun ca pleaca! Si mai sunt altii, tinerii educati cei care stiu sa faca voluntariat, care au iesit in strada pentru ca le-a pasat ce se intampla in tara lor. Probabil pe ei se poate conta.
Raspunde

Munteanu

Acum 7 luni

Fii serioasa, Gino! Daca te referi la rezistenti si la vavedem din Sibiu, n-ai nimerit-o!
Raspunde

Trusti

Acum 7 luni

am luptat la revolutie in bucuresti nu am cerut si nici am primit nimic. ma refer la recunostiinta. in schimb atat eu cat si inca multi altii am fost umiliti si injositi .Un debil mintal poate ar mai pune mana pe arme sa apere clasa politica si profitorii din sistem . sa mearga ei sa lupte . sa i vedem . care s ar duce.
Raspunde

Dan

Acum 7 luni

Daca in prima linie merg generalii de carton și bugetarii de lux ma bag și eu
Raspunde

Ovidiu

Acum 7 luni

imediat as veni ,inca din Germania,toti care au plecat in afara au plecat din cauza la comunism care tot de la rusi a venit,nu e vina rusilor de rand pt ca majoritatea sunt ca ai nostri care tot timpu au votat psd ul, e vina celor care conduc Rusia ,ai putere trebuie sa o ti,daca nu poti te da la o parte si vine altu!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Adina

Acum 7 luni

Bravo, bun articol.

Raspunde

Sibian biciclist

Acum 7 luni

da, as lupta. Insa as lupta pt familia mea in primul rand, apoi pentru prieteni, comunitate si pentru libertatea noastra. Pentru tot ce inseamna biserica,administratie si politicieni sub nici o forma, daca ar indrazi sa apara careva pe front in vizita l-as scuipa intre ochi, daca ar veni sa isi ia locul in transeu l-as primi cu drag.
Raspunde

Rosu

Acum 7 luni

Curata goana dupa clickuri. Astept de la un jurnalist cu pretentii sa fie echilibrat, sa nu puna botul la propaganda. In orice criza umanitara, fie cataclism, seceta, boala, razboi, se face propaganda prin imagini: copii flamanzi ori bolnavi/raniti, mame disperate, oameni care cer ajutor. Sau, in cazul nostru, cu eroi ucraineni. Se transmit imagini, neverificate, de altfel, cu oameni care transmit ca vor lupta pentru tara lor cu orice mijloace, chiar si cu coctailuri molotov. Cati sunt, la numar? Sunt sigur ca atatia cat ne arata presa, se vor gasi si in Romania sa-si apere tara. Pe aia care fug sau se ascund, nu-i arata nimeni. Nu face bine la morala populatiei.
Raspunde

Papuc

Acum 7 luni

Da sigur, cu gura sunteti eroi daca vedeti o siringa aveti pantaloni plini
Raspunde

Popa

Acum 7 luni

Ca si tine, Papucule!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Bambolero

Acum 7 luni

până acum e clar că dătătorii din taste pân-aici e clar, dătătorii din taste de pe-aici s-ar acunde imediat sub laghiță. Hm, și ce înghesuire de motive ipocrite, majoritatea se vede că sunt prefabricate de propaganda putinistă
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Cetatean

Acum 7 luni

Cati dintre romani ii spun lui KWI presedintele tarii? Eu cred ca Zelinsky este presedinte, inclusiv presedintele meu lipsa. Sasu' nostru e doar un bugetar oarecare. Idiot sa fii sa mergi la lupta pentru o carcasă goala.
Raspunde

LOL

Acum 7 luni

No stai să se termine telenovela și să-mi fac parul! Pentru oraș oricând! Pentru țara asta de *+#$ fanariota, niciodată, nu m-am tâmpit! Destul de clar banuiesc!
Raspunde